Toshkent viloyati Ohangaron tumanida 2011-yilda tug‘ilgan qizga nisbatan g‘ayriqonuniy harakatlar sodir etilgani haqidagi xabarlar tarqaldi. Holat yuzasidan Bolalar ombudsmani o‘z kuzatuvini boshlaganini ma’lum qildi.
Ombudsman xabariga ko‘ra, voyaga yetmaganning manfaatlari himoya qilinadi va qo‘shimcha ma’lumotlar keyinroq taqdim etiladi. Shu bilan birga, IIB tomonidan xizmat tekshiruvi tayinlangan, Ohangaron shahar prokuraturasi esa tergovga qadar tekshiruv olib bormoqda.
Toshkent viloyati IIBB PPX xodimining 14 yoshli qizga shilqimlik qilgani haqidagi xabarlar o‘z tasdig‘ini topmaganini bildirdi. Rasmiy ma’lumotga ko‘ra, hodisa 27-aprel kuni soat 00:40 atrofida sodir bo‘lgan.
PPX xodimiga uning tanishi, 22 yoshli A.K. ismli ayol qo‘ng‘iroq qilib, maslahat so‘ragan. Xodim yetib borganda, A.K. va uning 14 yoshli tanish qizi mashinaga o‘tirgan. Shu paytda videomurojaat yozgan 18 yoshli A.X. to‘rt nafar tanishi bilan kelib, xodimni haqorat qilib, janjal boshlagan. IIBB qayd etishicha, A.X. 14 yoshli qizning qarindoshi emas.

В Ахангаранском районе Ташкентской области распространилась информация о противоправных действиях в отношении девочки 2011 года рождения. Детский омбудсмен Узбекистана заявил, что взял ситуацию под контроль.
Омбудсмен отметил, что продолжает наблюдение за соблюдением интересов несовершеннолетней, дополнительная информация будет предоставлена позже. По факту инцидента назначена служебная проверка в УВД, а прокуратура Ахангарана проводит доследственную проверку.
УВД Ташкентской области опровергло сообщения о том, что сотрудник ППС приставал к 14-летней девочке. По данным ведомства, инцидент произошел 27 апреля около 00:40.
Сотруднику ППС позвонила его знакомая, 22-летняя А.К., и попросила совета. Когда он прибыл, А.К. и ее 14-летняя знакомая сели в его машину. В этот момент 18-летний А.Х., снявший видео, вместе с четырьмя знакомыми подошел к ним, оскорбил сотрудника и спровоцировал ссору. В УВД подчеркнули, что А.Х. не является родственником девочки.