Ispaniya futbol federatsiyasi (RFEF) Real Saragosa darvozaboni Esteban Andradani 13 o‘yinga diskvalifikatsiya qildi. U o‘tgan hafta o‘tkazilgan La Liga 2 o‘yinida raqib futbolchisiga musht tushirgan edi.
Andrada Saragosaning Ueska bilan 1:0 hisobida mag‘lub bo‘lgan derbi o‘yinida sariq kartochka olgan va 99-daqiqada ikkinchi sariq kartochka bilan maydondan chetlatilgan edi. Biroq u maydonni tark etish o‘rniga, Ueska sardori Xorxe Pulidoning yuziga musht tushirib, mushtlashuvga sabab bo‘ldi.
Darvozabonni xavfsizlik kuchlari tomonidan ushlab, ehtiyot xonasiga olib ketishga to‘g‘ri keldi. Pulido yerga yiqilgan va ikki jamoa futbolchilari hamda murabbiylari o‘rtasida mushtlashuv boshlangan. Andrada keyinchalik qilmishi uchun uzr so‘ragan.
RFEF intizom qo‘mitasi chorshanba kuni qabul qilgan qarorida, bu qilmish 12 o‘yinga diskvalifikatsiyaga loyiq deb topilgan va ikkinchi sariq kartochka uchun avtomatik bir o‘yinlik diskvalifikatsiya bilan birga 13 o‘yinga teng bo‘lgan. 35 yoshli Andrada Meksikaning Monterrey klubidan ijaraga olingan.
Mushtlashuv paytida Andradaga musht tushirgan Ueska darvozaboni Dani Ximenes to‘rt o‘yinga diskvalifikatsiya qilindi. Saragosaning Dani Tasende esa mushtlashuvni VAR orqali ko‘rib chiqish natijasida raqibiga tepgani uchun ikki o‘yinga chetlatildi.
Rayo Valyekano futbolchisi Isi Palason esa yakshanba kuni Real Sosedad bilan 3:3 hisobidagi durang o‘yinda hakamga qattiq norozilik bildirgani uchun yetti o‘yinga diskvalifikatsiya qilindi. U allaqachon almashtirilgan edi va oxirgi daqiqalarda zaxira o‘rindig‘idan norozilik bildirgani uchun maydondan chetlashtirilgan.
Rayo Valyekanoning goli VAR tekshiruvi natijasida bekor qilingan va Sosedadga penalti berilgan edi. Barcha diskvalifikatsiyalar ustidan apellyatsiya berish mumkin.

Испанская футбольная федерация (RFEF) дисквалифицировала вратаря «Реал Сарагосы» Эстебана Андраду на 13 матчей за то, что он ударил кулаком игрока соперника после удаления на прошлой неделе.
Андрада получил желтую карточку в матче Ла Лиги 2 против «Уэски», который «Сарагоса» проиграла 1:0, и на 99-й минуте был удален за вторую желтую карточку. Вместо того чтобы покинуть поле, он побежал и ударил кулаком в лицо капитана «Уэски» Хорхе Пулидо, спровоцировав драку.
Вратаря пришлось сдерживать, после чего его сопроводили в раздевалку сотрудники государственных сил безопасности. Пулидо упал на землю, и между игроками и тренерским штабом обеих команд началась потасовка. Позже Андрада извинился за свои действия.
Дисциплинарный комитет RFEF в среду постановил, что нарушение заслуживает максимального наказания в виде 12-матчевой дисквалификации, а вместе с автоматическим отстранением на один матч за удаление 35-летний вратарь, арендованный у мексиканского «Монтеррея», получил 13 матчей.
Вратарь «Уэски» Дани Хименес, который был удален за удар кулаком Андрады во время потасовки, получил четырехматчевую дисквалификацию. Дани Тасенде из «Сарагосы», получивший красную карточку за удар ногой по ноге соперника после просмотра VAR, отстранен на два матча.
Игрок «Райо Вальекано» Иси Паласон был дисквалифицирован на семь матчей за резкие жалобы на судью в матче с «Реал Сосьедадом» (3:3) в воскресенье. Он уже был заменен и удален за жалобы со скамейки запасных в последние минуты.
Гол «Райо» был отменен после видеопросмотра, и «Сосьедаду» был назначен пенальти за инцидент, произошедший ранее в атаке. Все дисквалификации могут быть обжалованы.