Podrobno.uz xabariga ko‘ra, Chirchiq shahrida profilaktika inspektori pora olganlikda gumon qilinmoqda. U jinoyatchi guruh a’zolari tomonidan jabrlanuvchiga tan jarohati yetkazilgan faktini yashirish va kaltaklash ishini to‘xtatib qo‘yish evaziga pul olgan.
Davlat xavfsizlik xizmati (DXS) matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida inspektor jinoyatchi guruh rahbaridan 2,7 ming dollar olgan. Avvalroq u jabrlanuvchiga 1 ming dollar bergan, operativ tadbir chog‘ida esa yana 300 dollar olayotganda qo‘lga olingan.
Tergov aniqlashicha, 36 yoshli rahbar boshchiligidagi reketlar guruhi 32 yoshli fuqaroga nisbatan jinoyat sodir etgan. Inspektorga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Huquq-tartibot organlari voqea holatlarini aniqlashda davom etmoqda. Shuningdek, inspektorning ushbu noqonuniy harakatga aloqador hamkasbini jinoiy javobgarlikka tortish choralari ko‘rilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq poytaxt IIBB nogiron ayolni profilaktika inspektorlari tomonidan kaltaklangani haqidagi xabarlarni rad etgan edi.

Podrobno.uz сообщает, что в Чирчике возбуждено уголовное дело против инспектора профилактики. Сотрудник подозревается в получении взятки за сокрытие факта причинения телесных повреждений членами преступной группы и обещание замять дело об избиении.
По данным пресс-службы СГБ, в феврале текущего года инспектор получил от главы преступной группы 2,7 тысячи долларов. Ранее он передал пострадавшему тысячу долларов, а во время оперативного мероприятия был задержан при передаче еще 300 долларов.
Следствие установило, что речь идет о преступлении, совершенном группой рэкетиров под руководством 36-летнего главаря против 32-летнего гражданина. В отношении инспектора возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
Правоохранительные органы устанавливают все обстоятельства произошедшего. Также принимаются меры по привлечению к уголовной ответственности коллеги инспектора, причастного к этому противоправному деянию.
Ранее в ГУВД столицы прокомментировали сообщения о якобы имевшем место избиении женщины с инвалидностью инспекторами профилактики. В ведомстве заявили, что данная информация не соответствует действительности.