O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Samarqand viloyati Respublika ixtisoslashtirilgan travmatologiya va ortopediya ilmiy-amaliy markazi filialida robotlashtirilgan tizim yordamida birinchi operatsiya amalga oshirildi. Yangi texnologiya ikki bemorning son bo‘g‘imiga aralashuvda qo‘llanildi.
Operatsiyalar xitoylik mutaxassislar ishtirokida o‘tdi. Buning uchun Xitoydan keltirilgan zamonaviy navigatsion kompleks ishlatildi, bu jarrohlarga yuqori aniqlik va minimal asorat xavfi bilan aralashuvlarni bajarish imkonini beradi.
Markaz bosh shifokori ta’kidlaganidek, robotlashtirilgan texnologiyalarni joriy etish xalqaro hamkorlik va mutaxassislarning chet elda o‘qitilishi tufayli mumkin bo‘ldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, avval shifokorlar Xitoyda stajirovka o‘tagan va u yerda bunday yechimlarni O‘zbekistonda joriy etish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgan.
Xorijiy ekspertlar robot jarrohlik dunyoda o‘n yildan ortiq vaqtdan beri keng qo‘llanilayotganini ta’kidladilar. Texnologiyaning asosiy afzalliklari – yuqori aniqlik, bemorga individual yondashuv va an’anaviy usullarga nisbatan tiklanish davrining qisqarishi.
Avvalroq O‘zbekiston Respublika neyroxirurgiya ilmiy-amaliy markazi shifokorlari robot-assistent va navigatsion tizim yordamida og‘ir epilepsiya bilan og‘rigan olti oylik chaqaloqni muvaffaqiyatli operatsiya qilgan edi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. В филиале Республиканского специализированного научно-практического центра травматологии и ортопедии Самаркандской области состоялась первая операция с применением роботизированной системы. Новая технология была использована при вмешательстве на тазобедренном суставе у двух пациентов.
Операции прошли при участии китайских специалистов. Для этого использовался современный навигационный комплекс, доставленный из Китая, позволяющий хирургам выполнять вмешательства с высокой точностью и минимальным риском осложнений.
Как отметил главный врач центра, внедрение роботизированных технологий стало возможным благодаря международному сотрудничеству и обучению специалистов за рубежом. По его словам, ранее врачи проходили стажировки в Китае, где и были достигнуты договоренности о внедрении подобных решений в Узбекистане.
Иностранные эксперты также подчеркнули, что роботизированная хирургия уже широко применяется в мире более десяти лет. Главные преимущества технологии — высокая точность, индивидуальный подход к пациенту и сокращение периода восстановления по сравнению с традиционными методами.
Ранее врачи Республиканского научно-практического центра нейрохирургии Узбекистана при помощи робота-ассистента и навигационной системы успешно прооперировали шестимесячного ребенка, страдавшего тяжелой формой эпилепсии.