Sirdaryo viloyati Shirin shahrida sodir etilgan og‘ir jinoyat oqibatida bir ayol va uning besh yoshli qizi pichoqlanib vafot etdi. Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinovning xabar berishicha, voqea 29-aprel kuni soat taxminan 17:00 atrofida ro‘y bergan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Amir Temur mahallasida yashovchi N.X. ismli ayol bilan uning sha’riy turmush o‘rtog‘i A.S. o‘rtasida rashk sababli janjal kelib chiqqan. Janjal avjiga chiqqach, N.X. onasining uyidan oshxona pichog‘ini olib, Farhod mahallasidagi xonadonga borgan.
U yerda erining qonuniy turmush o‘rtog‘i M.S. hamda uning ikki nafar voyaga yetmagan farzandlari — Sh.S. va I.S.ga pichoq bilan hujum qilgan. Natijada M.S. va uning 5 yoshli qizi Sh.S. olgan jarohatlari tufayli vafot etgan. 3 yoshli ikkinchi qizi esa og‘ir ahvolda Shirin shahar tibbiyot birlashmasiga yotqizilgan.
Gumonlanuvchi N.X. voqea joyidan yashiringan, biroq keyinchalik ushlanib, himoyachi ishtirokida gumonlanuvchi sifatida ishga jalb qilingan. Kun.uz bilan gaplashgan marhumaning yaqinlari M.S.ning 8 yoshli o‘g‘li va 20 kunlik chaqalog‘i qolganini ma’lum qilgan.
Mazkur holat yuzasidan 29-aprel kuni viloyat prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 97-moddasi 2-qismi “a”, “v”, “j” bandlari (qasddan odam o‘ldirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda.

В городе Ширин Сырдарьинской области произошло жестокое убийство: женщина нанесла ножевые ранения жене своего мужа и двум ее малолетним детям, в результате чего одна женщина и ее пятилетняя дочь скончались. Об этом сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
По данным следствия, 29 апреля около 17:00 между жительницей махалли Амир Темур Н.Х. и ее шариатским мужем А.С. вспыхнула ссора на почве ревности. После этого Н.Х. взяла кухонный нож из дома своей матери и направилась в дом в махалле Фарход, где проживала законная жена ее мужа.
Там она нанесла тяжелые ножевые ранения М.С. и двум ее несовершеннолетним детям — Ш.С. и И.С. В результате М.С. и ее пятилетняя дочь Ш.С. скончались на месте. Трехлетняя дочь была госпитализирована в тяжелом состоянии в Ширинское городское медицинское объединение.
Подозреваемая скрылась с места преступления, но позже была задержана и привлечена в качестве подозреваемой с участием адвоката. Родственники погибшей сообщили Kun.uz, что у М.С. остались восьмилетний сын и 20-дневный младенец.
По данному факту 29 апреля прокуратура области возбудила уголовное дело по пунктам «а», «в», «ж» части 2 статьи 97 Уголовного кодекса (умышленное убийство). В настоящее время проводятся следственные действия.