O‘zbekistonda uyushgan guruh tomonidan sug‘urta sohasida firibgarlik sxemasi fosh etildi. Sud hukmiga ko‘ra, uch nafar fuqaro soxta yo‘l-transport hodisalari (YTH) to‘g‘risidagi hujjatlarni tayyorlab, sug‘urta kompaniyalaridan to‘lovlar olgan.
Guruh rahbari 30 yoshli A.A. bo‘lib, u soxta YTHlarni rejalashtirgan, bildirishnoma va yevroprotokollar blankalarini qalbakilashtirgan, hujjatlarni tayyorlab sug‘urta kompaniyalariga topshirgan va to‘lovlarni olgan. 21 yoshli S.A. va 24 yoshli Z.Y. esa soxta YTHlarda jabrlanuvchi yoki aybdor sifatida qatnashgan, boshqa shaxslarni jalb qilgan va avtomobillarni tanlagan.
Sxemada asosan ikkita Malibu avtomobili (oq va qora rangda) ishlatilgan. 2024-yil 15-yanvarda Malibu va Tracker ishtirokida soxta YTH uyushtirilib, 13 million 758 ming so‘m to‘lov olingan. 2024-yil 21-fevralda esa Malibu va VAZ 31514 ishtirokida soxta YTH orqali 14 million so‘m o‘g‘irlangan.
Jami 14 epizoddan 8 tasi amalga oshirilgan bo‘lib, sug‘urta kompaniyalaridan taxminan 110 million so‘m to‘lov olingan. Qolgan 6 epizodda esa jinoyatni oxiriga yetkazish imkoni bo‘lmagan.
Sudlanuvchilar aybini to‘liq tan olgan. Sud ularning har biriga Jinoyat kodeksining 168 (Firibgarlik) va 228 (Hujjatlarni qalbakilashtirish) moddalari bo‘yicha 305 BHM (103 million 700 ming so‘m) miqdorida jarima jazosi tayinlagan.

В Узбекистане раскрыта схема организованного страхового мошенничества, основанная на подложных документах о дорожно-транспортных происшествиях. Согласно приговору суда, трое граждан систематически изготавливали фиктивные документы о ДТП и получали страховые выплаты.
Организатором группы выступил 30-летний А.А., который планировал инсценировки, подделывал бланки уведомлений и европротоколов, готовил документы и подавал их в страховые компании, получая выплаты. Его сообщники — 21-летний С.А. и 24-летний З.Й. — участвовали в инсценированных ДТП в качестве потерпевших или виновников, привлекали других лиц и подбирали автомобили.
В схеме использовались два автомобиля Malibu (белый и чёрный). Например, 15 января 2024 года было инсценировано ДТП с участием Malibu и Tracker, после чего получена выплата в 13 млн 758 тыс. сумов. 21 февраля 2024 года аналогичным образом с участием Malibu и ВАЗ 31514 было получено 14 млн сумов.
Из 14 запланированных эпизодов злоумышленникам удалось реализовать 8, получив около 110 млн сумов страховых выплат. В 6 случаях довести замысел до конца не удалось.
Подсудимые полностью признали вину. Суд назначил каждому штраф в размере 305 БРВ (103 млн 700 тыс. сумов) по статьям 168 (Мошенничество) и 228 (Подделка документов) Уголовного кодекса.
Редакция предупреждает: даже простое участие в инсценированных ДТП влечёт уголовную ответственность. Если вы столкнулись с подобными предложениями, немедленно сообщите в органы внутренних дел по номеру 102.