O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurash sohasida hokimlar va hukumat a’zolarining javobgarligi kuchaytirildi. Endi davlat lavozimlariga nomzodlar korrupsiyaga qarshi maxsus reja taqdim etishlari shart, sudlar esa ayrim ishlarni tezroq ko‘rib chiqadi.
Tegishli o‘zgartirishlar qonun bilan ayrim qonun hujjatlariga kiritildi. Yangi qoidalarga ko‘ra, hukumat va hokim lavozimlariga nomzodlar oldindan korrupsiyaga qarshi aniq reja taqdim etishlari majburiy. Bu ularni tayinlashda asosiy mezonlardan biriga aylanadi.
Bundan tashqari, qonun bir qator sud ishlarini ko‘rib chiqishni soddalashtirdi. Endi ko‘proq nizolar tezlashtirilgan tartibda ko‘riladi: yuridik shaxslar uchun – da’vo summasi 150 BHM gacha (ilgari 20 edi); yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun – 100 BHM gacha (ilgari 10); jismoniy shaxslar uchun – 50 BHM gacha (ilgari 5). Bu kichikroq nizolarni uzoq sud jarayonlarisiz tezroq hal qilish imkonini beradi.
Yana bir muhim norma joriy etildi: maxsus iqtisodiy va sanoat zonalari direksiyalari investitsiya majburiyatlarini bajarmagan kompaniyalardan yer ijarasini bekor qilish bilan bog‘liq ishlar bo‘yicha davlat bojini to‘lashdan ozod qilindi.
Qonun 2026-yil 1-maydan kuchga kirdi. Avvalroq Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi 2025-yil uchun biznesni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha batafsil ma’lumotlarni oshkor qilgan edi. Soliq va bojxona imtiyozlarining umumiy miqdori 178,1 trillion so‘mni tashkil etdi.

В Узбекистане ужесточена ответственность хокимов и членов правительства в сфере борьбы с коррупцией. Теперь кандидаты на государственные должности обязаны представлять антикоррупционный план, а суды будут быстрее рассматривать часть дел.
Соответствующие изменения внесены законом в отдельные законодательные акты. Согласно новым правилам, кандидаты на должности в правительстве и на посты хокимов обязаны заранее представлять конкретный план по противодействию коррупции. Это станет одним из критериев при их назначении.
Кроме того, закон упростил рассмотрение ряда судебных дел. Теперь больше споров будут проходить по ускоренной процедуре: для юридических лиц — если сумма иска до 150 БРВ (раньше было 20); для индивидуальных предпринимателей — до 100 БРВ (было 10); для физических лиц — до 50 БРВ (было 5). Это позволит быстрее решать менее крупные споры без длительных судебных процессов.
Также введена еще одна важная норма: дирекции специальных экономических и промышленных зон освобождаются от уплаты госпошлины по делам, связанным с расторжением аренды земли у компаний, не выполнивших инвестиционные обязательства.
Закон вступил в силу с 1 мая 2026 года. Ранее Агентство по противодействию коррупции раскрыло детальные данные о государственной поддержке бизнеса за 2025 год. Общая сумма налоговых и таможенных преференций достигла внушительных 178,1 триллиона сумов.