Germaniyaning Sharqiy qismida tug‘ilgan, o‘zining ifodali va figurativ rasmlari bilan tanilgan Georg Baselitz 30 aprel kuni 88 yoshida hayotdan ko‘z yumdi. U san’atdagi isyonkor ruhi bilan butun dunyoga mashhur bo‘ldi.
Baselitz 1956-yilda Saksoniyadagi Deutschbaselitz shahridan Sharqiy Berlinga ko‘chib o‘tib, san’at akademiyasiga o‘qishga kirdi. Biroq 18 yoshida u Pikasso uslubida rasm chizishni afzal ko‘rgani uchun sanoatda ishlashdan bosh tortdi va akademiyadan haydaldi. 1961-yilda u taxallus qabul qilib, yana janjalga sabab bo‘ldi.
1963-yilda uning “Der Nackte Mann” va “Die grosse Nacht im Eimer” nomli ikki rasmi janjal keltirib chiqardi va musodara qilindi. Rassom va galereya egalari pornografik materiallar ko‘rsatishda ayblanib, sudga tortildi, ammo ish to‘xtatildi. Bu voqea Baselitzning obro‘sini oshirdi va uning rasmlari sotila boshladi.
Baselitz butun hayoti davomida isyonkor obrazini saqlab qoldi. U ayollar rasm chiza olmaydi, degan bahsli fikrlarni aytdi va Documenta ko‘rgazmasini “Paralimpiada” deb atadi. 2015-yilda u Germaniya muzeylariga bergan asarlarini qaytarib oldi, chunki madaniy boyliklarni himoya qilish qonuniga qarshi chiqdi.
Rassomning eng mashhur asarlari “Qahramonlar” turkumi bo‘lib, u 1960-yillarning o‘rtalarida 60 ga yaqin rasm yaratdi. Keyinchalik u rasmlarni teskari osish usulini kashf etdi, bu uning dunyoga tanilishiga sabab bo‘ldi. Baselitz 2025-yilda Germaniyaning eng muhim tirik rassomlari reytingida uchinchi o‘rinni egalladi.

Георг Базелиц, всемирно известный художник-экспрессионист из Восточной Германии, скончался 30 апреля в возрасте 88 лет. Он был известен своим бунтарским духом и уникальным стилем, включая перевернутые картины.
В 1956 году Базелиц переехал из саксонского городка Дойчбазелиц в Восточный Берлин для изучения искусства, но был исключен из академии в 18 лет за отказ работать на промышленном объекте и предпочтение стиля Пикассо. В 1961 году он взял псевдоним и вновь вызвал скандал.
Две его картины, «Der Nackte Mann» и «Die grosse Nacht im Eimer», в 1963 году были конфискованы за предполагаемую порнографию. Художник и владельцы галерей предстали перед судом, но дело было прекращено. Скандал, возможно, был подогрет галеристом Михаэлем Вернером, что помогло Базелицу продавать свои работы.
Базелиц всю жизнь поддерживал образ бунтаря, делая провокационные заявления, например, что женщины не умеют рисовать, и называя выставку Documenta «Паралимпиадой». В 2015 году он отозвал свои работы из немецких музеев в знак протеста против закона о защите культурных ценностей.
Самыми известными работами художника стали серия «Герои» (около 60 картин) и его перевернутые картины, которые принесли ему мировую славу. В 2025 году он занял третье место в рейтинге самых важных ныне живущих художников Германии.