1 may kuni soat 21:40 atrofida kuchli yomg‘ir tufayli Farg‘ona viloyati Beshariq tumani Rapkon qishlog‘idagi “Vorux Dasht” va “Yangiqo‘rg‘on” mahallalarida bir qancha uylarga suv kirib ketdi. Hozirda tegishli xizmatlar toshqin oqibatlarini bartaraf etmoqda. Kun.uz muxbiri voqea joyiga borib, reportaj tayyorladi.
“Uyga qaytganimda devor va ayvon qulab tushgan edi” – deydi Tursunbibi Xusanova. Uning so‘zlariga ko‘ra, 1 may kuni soat 22:00 atrofida qarindoshi qo‘ng‘iroq qilib, yuqori qishloqqa sel kelgani va suv ularga ham yetib kelishi mumkinligini aytgan. “Ko‘chaga chiqsam, hovlida allaqachon suv bor edi. Bolalarni uyg‘otib, kiyintirdim. Uyni tark etib, boshqa joyga ko‘chdik. Erim kelib, qo‘ralardagi mollarni ayvonga bog‘ladi. Ertasi kuni kelganimda ko‘cha devori qulab tushgan edi. Orqa tomonda ikkita hojatxona va hammom bor edi – ular ham vayron bo‘lgan. Tandir va uy orqasidagi ayvon ham qulagan. Yaxshiyamki, uyga suv kirmagan. Faqat hammomga kirgan. Hozir hammasini tozalayapmiz. Hokim kelib, joyni ko‘zdan kechirdi. Qo‘shnilar hashar yo‘li bilan yordam berishyapti. Qo‘limizdan kelganicha yordam berishga va’da berishdi”, – dedi u.
“Besh uyimga suv kirdi” – deydi Ilhomjon Dexqonov. U 2019-yilda ham shu yerda sel bo‘lganini, unda zarar ko‘rganlar ko‘proq bo‘lganini, hatto turar-joy uylari vayron bo‘lganini eslaydi.
“Zarar hisoblanmoqda” – deydi Beshariq tumani “Nuroniylar” jamg‘armasi raisi O‘rtikali Isomiddinov. Uning ma’lumotiga ko‘ra, 1 may kuni soat 21:00 atrofida kuchli yomg‘ir tufayli “Vorux Dasht” mahallasidagi 90 dan ortiq uy hovlisiga suv kirgan. Odamlar va chorva mollari zarar ko‘rmagan. Shu kundan boshlab oqibatlarni bartaraf etish ishlari boshlangan. Ishchi guruh uylarni aylanib, zararni hisoblamoqda. Jabrlanganlarga imkon qadar yordam beriladi.
Farg‘ona viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi matbuot xizmati rahbari Axliddin Alijonovning bildirishicha, toshqin oqibatlarini bartaraf etish uchun zarur kuch va vositalar jalb qilingan, zarar qisqa muddatda bartaraf etiladi.

1 мая около 21:40 из-за сильных дождей в махаллях «Ворух Дашт» и «Янгикурган» кишлака Рапкон Бешарыкского района Ферганской области вода проникла в некоторые дома. В настоящее время соответствующие службы устраняют последствия паводка. Корреспондент Kun.uz побывал в кишлаке Рапкон и подготовил репортаж с места событий.
«Вернулась домой — стены и веранда обрушились», — рассказывает Турсунбиби Хусанова. По её словам, 1 мая около 22:00 позвонил родственник и сообщил, что в верхний кишлак пришёл сель и есть опасность, что вода дойдёт и до них. «Выхожу на улицу — вода уже во дворе. Разбудила детей, одела их. Мы покинули дом и перебрались в другое место. Муж пришёл и привязал скотину рядом с верандой. На следующий день прихожу — уличная стена рухнула. Сзади было две уборные и баня — они тоже разрушились. Тандырная и веранда за домом тоже обвалились. Хорошо, что в дом вода не зашла. Только в баню. Сейчас всё убираем. Хоким приезжал, осматривал местность. Приходят помогать соседи методом хашара. Обещают помочь, чем смогут».
«В пять моих домов вошла вода», — говорит Илхомжон Дехконов. Он вспоминает, что сель здесь уже был в 2019 году — тогда пострадавших было гораздо больше, даже жилые дома разрушились.
«Ущерб подсчитывается», — сообщает председатель фонда «Нуроний» Бешарыкского района Ортикали Исамиддинов. По его данным, 1 мая около 21:00 из-за сильного дождя вода зашла во дворы более 90 домов в махалле «Ворух Дашт». Люди и скот не пострадали. С того дня начали работу службы по ликвидации последствий. Рабочая группа обходит эти дома и подсчитывает ущерб. Пострадавшим будет оказана посильная помощь.
Начальник пресс-службы Управления по чрезвычайным ситуациям Ферганской области Ахлиддин Алижонов сообщил, что к ликвидации последствий паводка привлечены необходимые силы и средства, ущерб будет устранён в кратчайшие сроки.