Mavritaniya hukumati ta'lim sifatini standartlashtirish maqsadida xususiy maktablarni bosqichma-bosqich yopib, davlat maktablariga o'tishni rejalashtirmoqda. Bu qaror, ayniqsa, kambag'al oilalar uchun foydali bo'lishi kutilmoqda.
67 yoshli nafaqadagi muhandis Moulay Ould Rais, Nouakchottdagi Abdellahi Ould Nouegued boshlang'ich maktabida farzandlarini kutib turib, islohotlarni qo'llab-quvvatlaydi. Uning so'zlariga ko'ra, xususiy maktablar paydo bo'lishi bilan kambag'al oilalar ta'limdan chetda qolgan.
Mavritaniyada ta'lim sifati past, infratuzilma va o'qituvchilarga investitsiyalar yetarli emas. UNESCO ma'lumotlariga ko'ra, maktab yoshidagi bolalarning 30 foizi umuman maktabga bormaydi, 95 foizi esa 10 yoshida oddiy matnlarni o'qiy olmaydi.
2022 yilda qabul qilingan islohotlar bepul asosiy ta'limni joriy qildi va o'qishni majburiy qildi. Endi bolalar 6 yoshida maktabga borishi shart. Shuningdek, uch mahalliy tilda (Pulaar, Soninke, Volof) o'qitish imkoniyati yaratildi.
Biroq, xususiy maktab egalari va o'qituvchilari islohotlar shoshilinch va o'ylab chiqilmagan deb hisoblaydi. O'qituvchi Meyey Ould Abdel-Wedudning aytishicha, uning maktabi 2027 yildan keyin yangi o'quvchilar qabul qila olmaydi va har oy 5000 dollar yo'qotmoqda.
Hukumat xususiy maktab o'qituvchilari davlat maktablariga ishga kirish imkoniyatiga ega bo'lishini ta'kidlaydi. Ammo tanqidchilar bu islohotlar irqiy va ijtimoiy tengsizlikni kuchaytirishi mumkinligidan xavotirda.

Правительство Мавритании объявило о поэтапном закрытии частных школ и переходе к государственной системе образования с целью стандартизации качества обучения. Реформа, по замыслу властей, должна сделать образование доступным для всех слоев населения.
67-летний инженер на пенсии Мулай Ульд Раис, ожидая детей у государственной школы в Нуакшоте, выразил поддержку реформам. Он считает, что частные школы создали неравенство, и возврат к государственной системе объединит общество.
Качество образования в Мавритании остается низким из-за недостаточного финансирования. По данным ЮНЕСКО, 30% детей школьного возраста не посещают школу, а 95% 10-летних не могут читать и понимать простые тексты.
Реформы 2022 года ввели бесплатное базовое образование для всех, включая среднюю школу, и сделали обучение обязательным с 6 лет. Также разрешено обучение на трех местных языках (пулаар, сонинке, волоф) в дополнение к арабскому.
Однако владельцы частных школ и учителя критикуют поспешность реформ. Учитель Мейей Ульд Абдель-Ведуд заявил, что его школа теряет 5000 долларов ежемесячно и будет закрыта после 2027 года. Он предупреждает о массовых увольнениях.
Правительство утверждает, что учителя частных школ смогут устроиться в государственные, а реформа направлена на борьбу с системным неравенством. Критики, однако, опасаются, что поспешные меры приведут к ухудшению качества образования.