Uganda va Uels olimlari tomonidan o'tkazilgan tadqiqotda, uy sharoitida tayyorlangan mushuk o'ti (Nepeta cataria) losoni Deet kabi samarali chivin qaytaruvchi vosita ekanligi aniqlandi. Tadqiqot natijalari Florensiyadagi Eksperimental Biologiya Jamiyati konferensiyasida taqdim etildi.
Mushuk o'ti tarkibidagi nepetalakton moddasi mushuklarda eyforiyaga sabab bo'lishi bilan birga, hasharotlarni qaytarish xususiyatiga ega. Biroq, bu xususiyat ilgari tijoratlashtirilmagan edi. Tadqiqotchilar 6% mushuk o'ti yog'i Deet bilan bir xil darajada samarali ekanligini, 2% yog'i esa undan biroz pastroq natija ko'rsatganini aniqladilar.
Deet dunyodagi eng keng tarqalgan va samarali chivin qaytaruvchi vosita hisoblanadi, ammo u ko'plab Uganda qishloq xo'jalikchilari uchun qimmat. Tadqiqot rahbari, Kardiff universiteti katta o'qituvchisi doktor Saymon Skofildning so'zlariga ko'ra, mahalliy aholi uchun arzon va samarali vosita yaratish maqsad qilingan.
Tadqiqotning birinchi bosqichida laboratoriya sinovlari mushuk o'ti yog'ining samaradorligini tasdiqladi. Keyin Sharqiy Ugandadagi dala sinovlarida ko'ngillilarning oyoqlariga turli xil losonlar surtilib, kechki payt chivinlarning qo'nish soni tekshirildi. Ba'zi ko'ngillilar Deet, ba'zilari 2% yoki 6% mushuk o'ti losoni, qolganlari esa platsebo kremidan foydalanishdi.
Loson mahalliy jamoa korxonasi tomonidan ishlab chiqarilishi mumkin. Hozircha u grant mablag'lari hisobidan bepul tarqatilmoqda, ammo keyingi bosqichda ishlab chiqarish hajmi oshirilib, loson sotilishi va ishchilar uchun barqaror daromad manbai yaratilishi rejalashtirilgan.
Tanzaniyadagi Ifakara salomatlik instituti entomologi Svai Kyeba tadqiqotni olqishlab, bezgakka qarshi kurashda yangi, arzon va mahalliy ishlab chiqarilgan vositalar zarurligini ta'kidladi. Biroq, u topikal qaytaruvchi vositalardan foydalanishda muntazam surtish talab qilinishi sababli past darajadagi rioya qilish muammo ekanligini eslatdi.
Kyeba mushuk o'ti losonini keng miqyosda ishlab chiqarishdan oldin, Uganda uy xo'jaliklarida mavjud qaytaruvchi vositalardan foydalanish bo'yicha qo'shimcha tadqiqotlar o'tkazishni taklif qildi.

Исследователи из Уганды и Уэльса представили результаты испытаний, показавших, что лосьон на основе котовника (Nepeta cataria) столь же эффективен в качестве репеллента от комаров, как и ДЭТА. Доклад был сделан на конференции Общества экспериментальной биологии во Флоренции.
Котовник содержит непеталактон, который вызывает эйфорию у кошек и обладает инсектицидными свойствами. Однако ранее это свойство не было коммерциализировано. В ходе исследования было установлено, что 6% масло котовника действует так же эффективно, как ДЭТА, а 2% масло лишь незначительно уступает ему.
ДЭТА является самым распространённым и эффективным репеллентом в мире, но для многих угандийских фермеров он слишком дорог. Доктор Саймон Скофилд из Кардиффского университета отметил, что целью было создать эффективное и доступное средство для местного населения.
На первом этапе лабораторные тесты подтвердили эффективность масла котовника. Затем в полевых условиях в восточной Уганде добровольцы наносили на ноги различные лосьоны, и исследователи подсчитывали количество комаров, садящихся на кожу вечером. Использовались ДЭТА, 2% и 6% лосьоны из котовника, а также плацебо.
Лосьон может производиться местным сообществом. Сейчас он распространяется бесплатно за счёт грантов, но на следующем этапе планируется увеличить производство и начать продажи, чтобы обеспечить устойчивый доход для работников.
Энтомолог Свай Кьеба из Института здоровья Ифакара в Танзании, не участвовавший в исследовании, отметил необходимость новых средств борьбы с малярией, особенно дешёвых и местного производства. Однако он предупредил, что топические репелленты требуют регулярного нанесения, что снижает их эффективность из-за низкой приверженности пользователей.
Кьеба призвал провести дополнительные исследования использования существующих репеллентов в угандийских домохозяйствах перед масштабированием производства лосьона из котовника.