Gana poytaxti Akkra yaqinidagi Teshie shahrida yashovchi Heavy J ismli rassom o‘z ayvonida cho‘tka va qizil bo‘yoq yordamida un qopiga qonli pichoq tasvirini chizmoqda. U “Kichik suv parisi” multfilmi uchun plakat yaratmoqda, garchi asarda qahramon pichoq bilan ko‘rsatilgan bo‘lsa-da, bu qotil emas, balki shahzoda Erik.
Heavy J, asl ismi Jeaurs Affutu, plakatlarga qo‘shimcha detallar qo‘shib, tomoshabinlarni jalb qilishni maqsad qilgan. “Biz odamlarni qiziqtirish uchun ko‘proq narsa qo‘shamiz”, deydi u. Ushbu an’ana 1970-yillarning oxiridan 2000-yillarning boshigacha Gana kinosining ajralmas qismi bo‘lgan.
O‘shanda video-klublar tashkilotchilari asl plakatlar tomoshabinlarni jalb qila olmagani sababli mahalliy rassomlardan qo‘lda chizilgan plakatlar buyurtma qilishgan. Syujet chizig‘i faqat boshlang‘ich nuqta bo‘lib, rassomlar o‘z tasavvurlariga ko‘ra plakatlarni yaratishgan.
2000-yillar boshida elektr energiyasi va televizorlar tarqalishi bilan bu an’ana susaydi. Ko‘plab video-klublar yopildi, rassomlar boshqa ishlarga o‘tdi. Biroq, bu vaqtga kelib, plakatlar xorijda kitob va ko‘rgazmalar orqali mashhur bo‘lib, qadimiy namunalar kolleksionerlar tomonidan qadrlanadigan bo‘ldi.
21-asr boshlarida yangi plakatlarga qiziqish pasaygan bo‘lsa-da, so‘nggi yillarda G‘arbdagi kino ixlosmandlari tufayli talab yana oshdi. Deadly Prey Gallery kompaniyasi ushbu an’anani saqlab qolish va talabni qondirish uchun 15 nafar rassom bilan hamkorlik qilmoqda.
Galereya asoschisi Robert Kofining aytishicha, buyurtmalarning aksariyati AQShdan keladi. Eng mashhur janrlar – eski jangari, ilmiy fantastika va qo‘rqinchli filmlar. “The Exorcist”, “Star Wars” va “Terminator” kabi filmlar eng ko‘p buyurtma qilinadi. Tayyor plakat narxi 600 dollardan boshlanadi.
Rassom Stoger “Poltergeist” va “Gummo” filmlari uchun plakatlar ustida ishlamoqda. Kofi unga mushuklarni yanada tajovuzkor va spagettini iflosroq chizishni maslahat beradi. “Men xunuk mushuk sahnalarini xohlayman”, deydi u.
Ashesi universiteti professori Jozef Oduro-Frimpongning fikricha, plakatlardagi mubolag‘a afrikalik “ko‘rinmasni ko‘rsatish” an’anasidan kelib chiqqan. “Tomoshabinlar filmni ko‘rmagan, shuning uchun rassomlar o‘z tasavvurlariga tayanadi”, deydi u.
Ba’zida bunday qayta talqinlar tomoshabinlarning noroziligiga sabab bo‘lgan. Kofi 1990-yillarda Jan-Klod Van Damm ishtirokidagi “Double Impact” filmi plakatida kalla kesish sahnasi chizilgani, ammo filmda bunday sahna bo‘lmagani uchun kaltaklanganini eslaydi.
Akkradagi Milliy madaniyat markazida Deadly Prey Gallery’ning o‘nlab rang-barang plakatlari namoyish etilmoqda. Ular orasida Jennifer Lopezning ilonga o‘q otayotgani va Jeymi Li Kyurtisning og‘zidan sichqon chiqayotgani tasvirlangan. “Biz an’anani saqlab qolmoqdamiz, tarixni asramoqdamiz”, deydi Kofi.

В Теши, недалеко от Аккры, художник Heavy J (настоящее имя Жёрс Аффуту) сидит на крыльце и кистью наносит красную краску на мешок из-под муки, изображая окровавленный нож в руке мужчины. Он создает постер для анимационного фильма «Русалочка», хотя персонаж с ножом — не убийца, а добрый принц Эрик.
Heavy J объясняет, что добавление дополнительных деталей привлекает зрителей. Эта практика была неотъемлемой частью ганской кинокультуры с конца 1970-х до начала 2000-х годов, когда владельцы видеоклубов заказывали местным художникам рукописные постеры, так как оригинальные афиши не привлекали публику.
Сюжетные линии служили лишь отправной точкой для юмористических и сюрреалистических фантазий. Художники из разных видеоклубов соревновались в создании лучших «подделок», как они называли свои интерпретации.
С распространением электричества и телевизоров в начале 2000-х традиция пошла на убыль. Многие видеоклубы закрылись, художники переключились на другую работу. Однако к тому времени постеры приобрели мировую известность благодаря книгам и выставкам, а старые экземпляры стали ценными коллекционными предметами.
В начале XXI века интерес к новым постерам снизился, но в последние годы спрос вырос благодаря онлайн-маркетингу и западным киноманам. Компания Deadly Prey Gallery сотрудничает с 15 художниками, включая Heavy J, чтобы сохранить культуру и удовлетворить спрос.
По словам основателя Роберта Кофи, большинство заказов поступает из США. Наибольшим спросом пользуются старые боевики, научная фантастика и фильмы ужасов, такие как «Изгоняющий дьявола», «Звёздные войны» и «Терминатор». Цены на заказные работы начинаются от 600 долларов.
Художник Стогер (Бенджамин Амартей) работает над постерами к фильмам «Полтергейст» и «Гаммо». Кофи советует ему сделать кошек более агрессивными, а спагетти — грязнее. «Я хочу более уродливые сцены с кошками», — говорит он.
Профессор Джозеф Одуро-Фримпонг из Университета Ашеси объясняет, что преувеличение в постерах происходит от африканской традиции «визуализации невидимого». «Зрители не видели фильм, поэтому художники полагаются на своё воображение», — отмечает он.
Иногда такие интерпретации приводили к угрозам и даже нападениям со стороны обманутых зрителей. Кофи вспоминает, как в 1990-х его избили после просмотра фильма «Двойной удар», в котором не было сцены обезглавливания, изображённой на постере.
В Центре национальной культуры в Аккре выставлены десятки ярких постеров Deadly Prey Gallery, включая изображение Дженнифер Лопес, стреляющей в змею в «Анаконде», и мыши, выходящей изо рта Джейми Ли Кёртис в «Хэллоуине». «Мы сохраняем традицию, мы сохраняем историю», — заключает Кофи.