O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Birlashgan Arab Amirliklaridagi diplomatik vakolatxonalari Dubay va boshqa hududlarda bo'lgan vatandoshlarga shoshilinch murojaat qildi. Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskin o'zgarishi sababli respublika fuqarolarining xavfsizligini ta'minlash uchun qo'shimcha choralar ko'rilmoqda.
Hozirgi vaqtda BAA bilan havo aloqasi vaqtincha to'xtatilgan, chunki mintaqada havo hududidan foydalanish cheklangan. Diplomatlar fuqarolardan tinchlikni saqlash va xavfsizlik qoidalariga qat'iy rioya qilishni so'ramoqda.
Shaxsiy xavfsizlikni ta'minlash maqsadida o'zbekistonliklarga quyidagilar tavsiya etiladi:
- Mahalliy qonunlarga va BAA rasmiy organlarining barcha ko'rsatmalariga qat'iy rioya qiling.
- Zarurat bo'lmaganda ko'chaga chiqmang va odamlarning ko'p to'plangan joylaridan qoching.
- Faqat rasmiy manbalardan kelgan ma'lumotlarga ishoning, tasdiqlanmagan mish-mishlarga e'tibor bermang.
Favqulodda vaziyatlarda tezkor aloqa va yordam olish uchun issiq liniyalar ochiq. Fuqaralar quyidagi telefon raqamlariga murojaat qilishlari mumkin: +971 55 986 9040 va +971 55 956 4110. Diplomatik korpus vatandoshlarni muvofiqlashtirish va qo'llab-quvvatlash uchun kuchaytirilgan rejimda ishlashni davom ettiradi.
Eslatib o'tamiz, ilgari O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi chet elda bo'lgan yoki chet elga sayohatni rejalashtirgan fuqarolarga rasmiy murojaat e'lon qilgan. Vazirlik vatandoshlardan xalqaro vaziyat o'zgarishi sharoitida o'z xavfsizligini ta'minlash uchun ehtiyotkorlikni namoyon etish va bir qator tavsiyalarga amal qilishni so'radi.

The Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and diplomatic missions in the United Arab Emirates have issued an urgent appeal to compatriots in Dubai and other regions. Due to the sharp escalation of the situation in the Middle East, enhanced measures are being taken to ensure the safety of the republic's citizens.
Currently, air traffic with the UAE has been temporarily suspended due to restrictions on the use of airspace in the region. Diplomats are urging citizens to remain calm and strictly follow established safety rules.
To ensure personal safety, Uzbek citizens are strongly advised to:
• Strictly comply with local laws and all instructions from official UAE authorities.
• Refrain from going outside unless absolutely necessary and avoid any places with large crowds.
• Trust only information from official sources, avoiding unverified rumors.
Hotlines have been opened for immediate communication and assistance in case of emergencies. Citizens can contact the following phone numbers: +971 55 986 9040 and +971 55 956 4110. The diplomatic corps continues to operate in an enhanced mode to coordinate actions and support compatriots.
Recall that earlier the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan published an official appeal to citizens abroad or planning trips overseas. The ministry calls on compatriots to exercise vigilance and follow a series of recommendations to ensure their own safety amid the changing international situation.