Eron xavfsizlik rahbari Ali Larijani, Oliy Rahbar Ali Xamaneiy o'ldirilgandan keyin rahbarlik o'tish jarayoni yakshanba kuni boshlanishini aytdi.
"Tez orada vaqtincha rahbarlik kengashi tuziladi. Prezident, sud rahbari va Vasiylik Kengashidan bir huquqshunos keyingi rahbar saylanguncha mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi," dedi Larijani. U, shuningdek, shanba kuni AQSh va Isroilning birgalikdagi hujumi natijasida o'ldirilgan 86 yoshli Xamaneiyning maslahatchisi edi.
Larijani AQSh va Isroilni Erondan o'lja olishga va uni parchalashga urinishda aybladi va "ajralishchi guruhlar"ni ogohlantirdi.
Xamaneiyning deyarli 37 yillik hokimiyatidan keyin vafoti Eronning kelajagi haqida muhim savollar tug'diradi.
Eron Konstitutsiyasining 111-moddasiga ko'ra, yangi oliy rahbar saylanguncha davlat vazifalarini bajarish uchun o'tish kengashi tuziladi. Bu tarkibga Prezident Masud Pezeshkian, Oliy Sud raisi G'ulom-Husayn Mohseniy-Ejey va Vasiylik Kengashidan bir diniy rahbar kiradi.

Глава иранской службы безопасности Али Лариджани заявил, что переход власти после убийства Верховного лидера Али Хаменеи начнется в воскресенье.
"Вскоре будет сформирован временный руководящий совет. Президент, глава судебной власти и правовед из Совета стражей возьмут на себя ответственность до избрания следующего лидера", — сказал Лариджани. Он также был советником 86-летнего Хаменеи, убитого в результате совместной атаки США и Израиля на Иран в субботу.
Лариджани обвинил США и Израиль в попытке разграбить и расчленить Иран и предупредил "сепаратистские группы" о жестком ответе.
Смерть Хаменеи после почти 37 лет у власти поднимает ключевые вопросы о будущем Ирана.
Согласно статье 111 Конституции Ирана, будет сформирован переходный совет для выполнения государственных обязанностей до избрания нового верховного лидера. В его состав войдут президент Масуд Пезешкиан, председатель Верховного суда Голам-Хоссейн Мохсени-Эджеи и религиозный лидер из Совета стражей.
Временный совет будет работать до тех пор, пока 88-членное Собрание экспертов не выберет нового верховного лидера.