Eron Qo'shma Shtatlar va Isroil tomonidan Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiy va boshqa yuqori martabali amaldorlarni o'ldirishiga javoban hujumlar o'tkazmoqda. Yakshanba kuni ertalab Dubay (BAA), Bahrayn poytaxti Manama va Qatar poytaxti Dohada ikkinchi kun ketma-ket portlashlar eshitildi.
Dohada guvohlar bir nechta kuchli portlashlar eshitilganini va shaharning janubida qora tutun ko'tarilganini xabar qilishdi. Dubayda esa raketa otishmalari natijasida oq tutunlar va Jebel Ali portida qora tutun ko'rinardi. Manamada ham kamida to'rtta portlash qayd etildi.
Shanba kuni Eron BAAga 137 raketa va 209 dron otgan. Abu-Dabi aeroportida bir kishi halok bo'ldi, yetti kishi yaralandi. Qatarga 65 raketa va 12 dron otilgan, 16 kishi yaralangan.
Eron Prezidenti Masud Pezeshkian Xomeneiyning o'ldirilishini "katta jinoyat" deb atadi. Eron Qurolli Kuchlari Bosh shtabi boshlig'i Abdul Rahim Musaviy ham AQSh-Isroil hujumida halok bo'ldi.
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Eron javob qaytarishiga yo'l qo'ymaslik uchun "hech qachon ko'rilmagan kuch" bilan javob berishini aytdi. Isroil Eronning 30 dan ortiq nishonlarini bombardimon qilganini e'lon qildi.
Eron hukumat Oliy Rahbar vafotidan keyin o'tish davrini boshqarish uchun uch kishilik vaqtinchi kengash tuzdi. Pezeshkian qo'shimcha ravishda etti kunlik davlat bayramini e'lon qildi.

Иран проводит атаки в ответ на убийство Верховного лидера Аятоллы Али Хаменеи и других высокопоставленных чиновников США и Израилем. В воскресенье утром взрывы были слышны второй день подряд в Дубае (ОАЭ), столице Бахрейна Манаме и столице Катара Дохе.
Свидетели в Дохе сообщили о нескольких громких взрывах и густом черном дыме на юге города. В Дубае наблюдались белые клубы дыма от перехватов ракет и черный дым над портом Джебель-Али. В Манаме зафиксировано не менее четырех взрывов.
В субботу Иран выпустил 137 ракет и 209 дронов по ОАЭ. В аэропорту Абу-Даби погиб один человек, семеро ранены. По Катару было выпущено 65 ракет и 12 дронов, 16 человек получили ранения.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан назвал убийство Хаменеи "великим преступлением". Начальник Генштаба вооруженных сил Ирана Абдул Рахим Мусави также погиб в совместных атаках США и Израиля.
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что ответит Ирану "силой, которой никогда не видели", если Тегеран нанесет ответный удар. Израиль атаковал более 30 целей в Иране.
Правительство Ирана сформировало временный совет из трех человек для управления переходным периодом после смерти Верховного лидера. Пезешкиан объявил семь дней государственных праздников.