Eron davlat ommaviy axborot vositalari xabariga ko‘ra, Oliy rahbar Oyatulloh Ali Xomayniy AQSh va Isroilning davom etayotgan hujumlarida halok bo‘lganidan so‘ng mamlakatda 40 kunlik motam boshlangan.
Shanba kuni amalga oshirilgan zarbalarda Xomaynining qizi, kuyovi va nabirasi hamda bir qancha yuqori martabali xavfsizlik amaldorlari ham halok bo‘ldi. Bu voqea 1979-yilgi Islom inqilobidan keyin Eron rahbariyatiga yetkazilgan eng jiddiy zarbalardan biri hisoblanadi.
Prezident Mas‘ud Pezeshkian o‘z idorasining bayonotida bu o‘ldirishni “katta jinoyat” deb qoraladi va 40 kunlik motamga qo‘shimcha ravishda etti kunlik umumxalq bayram e‘lon qildi.
Tehron aholisi Xomaynining o‘limi haqidagi xabardan so‘ng ko‘chalarga chiqa boshladi. Motam marosimlari mamlakat bo‘ylab davom etayotgan bombardimonlar ostida o‘tkazilishi kutilmoqda.
Shiraz, Yosuj va Luriston kabi shaharlarda ham Xomaynining o‘ldirilishini qoralovchi namoyishlar ro‘y berdi. Eron davlat televideniyasi Mashhad shahridagi Imom Rizo maqbarasida motam tutayotgan tarafdorlarning tasvirlarini efirga uzatdi.
Qo‘shni Iroqda ham namoyishlar bo‘lib, u yerda uch kunlik umumxalq motam e‘lon qilindi. Bag‘dodda namoyishchilar “Yashil zona”da xavfsizlik kuchlari bilan to‘qnash kelishdi.
Pokistonning Karachi shahrida esa namoyishchilar AQSh konsulligining derazalarini sindirishdi va uni o‘t oldiga berishdi.
Biroq, Eronda ba‘zi odamlar bayram qilayotgani haqida ham xabarlar bor. Tehron, Karaj va Isfahon shaharlarida ba‘zi fuqarolar ko‘chalarga chiqqan.
Eronning rasmiy IRNA axborot agentligi xabariga ko‘ra, mamlakat prezidenti, bosh sudya va Vasiylik kengashining bir huquqshunosidan iborat uch kishilik kengash yangi oliy rahbar saylangunga qadar mamlakatni vaqtincha boshqaradi.
Xomayniy 1989-yilda Oyatulloh Ruhulloh Xumayniy vafotidan keyin Eron rahbariyatini qo‘lga oldi. U mamlakatning harbiy va yarim harbiy apparatini mustahkamladi.
Islom inqilobiy gvardiyasi qasos olishga va‘da berdi va mintaqada AQSh qo‘shinlari joylashgan 27 ta bazaga hamda Tel-Avivdagi Isroil harbiy ob’ektlariga zarba berganini e‘lon qildi.
Qatar va Birlashgan Arab Amirliklarida portlashlar davom etmoqda. Mintaqadagi bir qancha mamlakatlarda xavfsizlik ogohlantirishlari kuchaytirilgan.
AQSh prezidenti Donald Tramp ijtimoiy tarmoqdagi xabarida Eronga qasos olishga urinish taqdirdida “hech qachon ko‘rilmagan kuch” bilan javob berilishini ogohlantirdi.
Eronning javob zarbalari Isroil va AQShning Qatar, BAA, Quvayt, Bahrayn, Iordaniya, Saudiya Arabistoni va Iroq kabi mamlakatlardagi ob’ektlarini nishonladi.
Ekspertlar AQShning Xomaynini o‘ldirishi “katta xato” bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Eron davlat ommaviy axborot vositalari xabariga ko‘ra, AQSh-Isroil hujumlarida kamida 201 kishi halok bo‘lgan.

Иран начал 40-дневный траур после того, как верховный лидер аятолла Али Хаменеи погиб в продолжающихся атаках США и Израиля, сообщают иранские государственные СМИ.
В результате ударов в субботу также погибли дочь, зять и внук Хаменеи, а также высокопоставленные сотрудники служб безопасности. Это один из самых серьёзных ударов по руководству Ирана со времён исламской революции 1979 года.
Президент Масуд Пезешкиян осудил убийство как «великое преступление» и объявил семь дней государственных праздников в дополнение к 40-дневному трауру.
В Тегеране люди вышли на улицы после известия о гибели Хаменеи. Траурные церемонии, вероятно, пройдут на фоне продолжающихся обстрелов по всей стране.
Акции протеста против убийства Хаменеи также прошли в Ширазе, Ясудже и Лурестане. Государственное телевидение Ирана показало кадры скорбящих сторонников у святыни Имама Резы в Мешхеде.
В соседнем Ираке объявлен трёхдневный траур, а в Багдаде протестующие столкнулись с силами безопасности в «Зелёной зоне». В пакистанском Карачи демонстранты разбили окна и подожгли консульство США.
Однако в Иране также сообщают о празднованиях: по данным Reuters, некоторые люди вышли на улицы в Тегеране, Карадже и Исфахане.
Официальное агентство IRNA сообщило, что временное руководство страной будет осуществлять трёхсторонний совет в составе президента, главы судебной системы и одного из юристов Совета стражей до избрания нового верховного лидера.
Хаменеи возглавил Иран в 1989 году после смерти аятоллы Рухоллы Хомейни. Он укрепил военный и полувоенный аппарат страны.
Корпус стражей исламской революции пообещал отомстить и заявил об ударах по 27 базам США в регионе и израильским военным объектам в Тель-Авиве.
В Катаре и ОАЭ продолжаются взрывы, в нескольких странах региона усилены меры безопасности. Президент США Дональд Трамп предупредил Иран о жёстком ответе в случае возмездия.
Иранские ответные удары с субботы нацелены на объекты Израиля и США в Катаре, ОАЭ, Кувейте, Бахрейне, Иордании, Саудовской Аравии и Ираке.
Эксперты отмечают, что убийство Хаменеи может быть «большой ошибкой» США. По данным иранских СМИ, в совместных атаках США и Израиля погибли не менее 201 человека.