Namangan viloyati Davlatobod tumanida ayol va uning sherigi erini o‘ldirish uchun 6 ming dollar taklif qilgani haqida operativ ma’lumot olingan. Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berishicha, 4-mart kuni tuman aholisidan bo‘lgan ayol noma’lum shaxs orqali erini o‘ldirishni rejalashtirgan.
Davlat xavfsizlik xizmati, viloyat ichki ishlar boshqarmasi va viloyat prokuraturasi hamkorligida operativ tadbir o‘tkazilgan. Ayol va sherigi Telegram orqali shartli qotil bilan aloqa o‘rnatib, erining yolg‘iz Cobalt mashinasida “Andijon-Namangan” magistralining odam kam bo‘lgan joyida o‘ldirilishi va mashinani yoqib yuborilishi uchun 6 ming dollar va’da qilgan.
Qurbonning o‘ldirilishi sahna qilingan. Shartli qotil bu sahni video qayd etib, ayol buyurtmachi va uning sherigiga ko‘rsatgan. Buyurtmachilar shartli qotilga kelishilgan summaning 5,5 ming dollarini topshirish paytida qo‘lga olingan.
Ushbu holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 25-moddasining 2-qismi va 97-moddasi (Qasddan o‘ldirishga urinish) asosida jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar protsessual tartibda qo‘lga olingan va hozirda tergov ishlari olib borilmoqda.
Kun.uz ilgari Samarqandda buyurtma qotillik tashkil qilishga urinayotgan shaxslar qo‘lga olingani haqida xabar bergan edi.

In the Davlatabad district of Namangan region, authorities have prevented a contract killing after receiving operational intelligence that a woman and her accomplice planned to murder her husband for $6,000. According to the press service of the Ministry of Internal Affairs, information was obtained on March 4 indicating that a local woman intended to hire an unknown person to kill her spouse.
A joint operation was conducted by the State Security Service, the regional Internal Affairs Directorate, and the regional prosecutor's office. The suspects communicated with a conditional hitman via Telegram, with the woman specifying that her husband drives alone in a Cobalt car and should be killed in a deserted area on the "Andijan-Namangan" highway, after which the vehicle was to be burned, in exchange for the promised $6,000.
A staged murder scene was enacted, with the conditional hitman recording the simulation on video and showing it to the female client and her accomplice. The clients were apprehended red-handed while handing over $5,500 of the agreed sum to the conditional hitman.
A criminal case has been initiated under relevant clauses of Part 2, Article 25 and Article 97 (Attempted Intentional Murder) of the Criminal Code. The suspects have been detained in accordance with procedural norms, and investigative actions are currently underway.
Previously, Kun.uz reported on the detention of individuals in Samarkand who attempted to organize a contract killing.