Namangan viloyati Davlatobod tumanida ayol va uning sherigi erini o‘ldirish uchun 6 ming dollar taklif qilgani haqida operativ ma’lumot olingan. Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berishicha, 4-mart kuni tuman aholisidan bo‘lgan ayol noma’lum shaxs orqali erini o‘ldirishni rejalashtirgan.
Davlat xavfsizlik xizmati, viloyat ichki ishlar boshqarmasi va viloyat prokuraturasi hamkorligida operativ tadbir o‘tkazilgan. Ayol va sherigi Telegram orqali shartli qotil bilan aloqa o‘rnatib, erining yolg‘iz Cobalt mashinasida “Andijon-Namangan” magistralining odam kam bo‘lgan joyida o‘ldirilishi va mashinani yoqib yuborilishi uchun 6 ming dollar va’da qilgan.
Qurbonning o‘ldirilishi sahna qilingan. Shartli qotil bu sahni video qayd etib, ayol buyurtmachi va uning sherigiga ko‘rsatgan. Buyurtmachilar shartli qotilga kelishilgan summaning 5,5 ming dollarini topshirish paytida qo‘lga olingan.
Ushbu holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 25-moddasining 2-qismi va 97-moddasi (Qasddan o‘ldirishga urinish) asosida jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar protsessual tartibda qo‘lga olingan va hozirda tergov ishlari olib borilmoqda.
Kun.uz ilgari Samarqandda buyurtma qotillik tashkil qilishga urinayotgan shaxslar qo‘lga olingani haqida xabar bergan edi.

В Давлатабадском районе Наманганской области получена оперативная информация о том, что женщина и ее сожитель планировали убийство мужа за 6 тысяч долларов. Как сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел, 4 марта стало известно, что жительница района через неизвестное лицо намеревалась организовать убийство супруга.
В ходе совместной операции Службы государственной безопасности, областного Управления внутренних дел и областной прокуратуры была проведена инсценировка. Заказчики общались с условным киллером через Telegram, где женщина указала, что ее муж ездит один на автомобиле Cobalt, и его необходимо убить в безлюдном месте на трассе «Андижан–Наманган», после чего сжечь машину, пообещав за это 6 тысяч долларов.
Была инсценирована сцена убийства потерпевшего, которую условный киллер заснял на видео и показал женщине-заказчику и ее сожителю. В момент передачи заказчиками 5,5 тысяч долларов из оговоренной суммы они были задержаны с поличным.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пунктам части 2 статьи 25 и статье 97 (Покушение на умышленное убийство) Уголовного кодекса. Подозреваемые задержаны в процессуальном порядке, в настоящее время проводятся следственные действия.
Напомним, ранее Kun.uz сообщал о задержании в Самарканде лиц, пытавшихся организовать заказное убийство.