Toshkent shahridagi Nukus ko‘chasida 25-fevral kuni sodir bo‘lgan halokatli baxtsiz hodisa videokaydlari ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi. Videoda DPS inspektori avtomobillar oqimi orasidan yo‘lga chiqayotgani, shundan so‘ng BMW M4 avtomobili keskin ravishda qatorni o‘zgartirib, xodimga urilgani ko‘rsatilgan.
Haydovchi hodisa joyidan qochib ketgan, ammo yo‘lning boshqa tomonida to‘xtagan. Ushbu urish natijasida kichik serjant Xosilbek Eshnazarov og‘ir jarohatlar olgan va uch kun o‘tgach, kasalxonada vafot etgan. Avtomobilni haydash huquqi bo‘lmagan 10-sinf o‘quvchisi boshqargan.
Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, o‘smir ilgari ikki marta javobgarlikka tortilgan, uning ota-onasi esa noto‘g‘ri tarbiya bergani uchun jarimaga tortilgan. BMW M4 avtomobili 24 yoshli Leyla Atadiyanovaga ro‘yxatdan o‘tkazilgan bo‘lib, u 2024 yildan boshlab 18 marta haydash huquqi bo‘lmagan shaxslarga boshqaruvni topshirgan va 37 marta yo‘l harakat qoidalarini buzgan.
Prokuratura Jinoyat kodeksining 266-moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atgan. 6-mart kuni esa poytaxtning Ichki ishlar bosh boshqarmasida vafot etgan xodim sharafiga yodgorlik lavhasi ochilgan.

В социальных сетях появились видеокадры резонансного ДТП, произошедшего 25 февраля на улице Нукус в Ташкенте. На записи видно, как инспектор ДПС выходит на проезжую часть сквозь поток машин, после чего автомобиль BMW M4 резко перестраивается и совершает наезд на сотрудника.
Водитель скрылся с места происшествия, но остановился на другой стороне дороги. В результате наезда младший сержант Хосилбек Эшназаров получил тяжелые травмы и спустя трое суток скончался в больнице. За рулем автомобиля находился учащийся 10-го класса без водительских прав.
Как сообщили в Генпрокуратуре, подросток ранее дважды привлекался к ответственности, а его родители уже были оштрафованы за ненадлежащее воспитание. Автомобиль BMW M4 зарегистрирован на 24-летнюю Лейлу Атадиянову, которая с 2024 года 18 раз передавала управление лицам без прав и 37 раз нарушала ПДД.
Прокуратура возбудила уголовное дело по статье 266 Уголовного кодекса. 6 марта в столичном Главном управлении внутренних дел открыли мемориальную доску в честь погибшего.