Kompaniya Kanadadagi rasmiylarga ochiq xatida gumonchi birinchi hisob taqiqlangandan keyin ikkinchi hisob yaratishga muvaffaq bo'lganini va bu ichki aniqlash tizimlaridan o'tib ketganini aytdi.
OpenAI hisob raqamlarini politsiyaga qanday xabar berishini o'zgartirganini va agar bugun belgilansa, gumonchining faoliyati huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yo'naltirilishini ta'kidladi.
18 yoshli Jesse Van Rootselaar nomli gumonchiga bog'langan hisob 2025 yil iyun oyida OpenAI tomonidan taqiqlangan edi - bu otishmadan etti oy oldin.
10 fevraldagi hujumda sakkiz kishi halok bo'ldi, bu Britaniya Kolumbiyasidagi Tumbler Ridge shaharchasida uy va mahalliy o'rta maktabda sodir bo'ldi.
Qurbonlar orasida gumonchining onasi va 11 yoshli o'gay ukasi, shuningdek beshta yosh maktab o'quvchisi va bir o'qituvchi bor edi. Van Rootselaar o'zini otib o'ldirgan, dedi politsiya.
OpenAI Kanadadagi rasmiylarga bergan xatida kompaniya so'nggi oylarda bir qator o'zgarishlarni amalga oshirganini, jumladan "ruhiy salomatlik va xulq-atvor mutaxassislari" yordamini jalb qilish va politsiyaga murojaat qilish mezonlarini "mosroq" qilishni aytdi.
Kompaniya shuningdek, gumonchi o'tmishda OpenAI tizimlari tomonidan belgilangan bo'lsa ham, ikkinchi hisob yaratishga muvaffaq bo'lganini oshkor qildi. Bu ikkinchi hisob otishmadan keyin politsiyaga uzatilgan.
OpenAI Kanadadagi huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqa nuqtasini o'rnatishini, shuningdek aniqlash tizimlarini mustahkamlashga va'da berdi.
Kanadaning AI vaziri Evan Solomon nima sodir bo'lganini "muvaffaqiyatsizlik" deb ta'rifladi va uchrashuvdan "umidsiz" qaytganini aytdi.
Britaniya Kolumbiyasi bosh vaziri David Eby agar kompaniya Van Rootselaar hisobi haqida oylar oldin politsiyaga xabar berganida, otishmaning oldini olish mumkin bo'lgan deb hisoblaydi.
Eby shuningdek, OpenAI Sam Altman kompaniyaning xavfsizlik siyosatini muhokama qilish uchun uchrashishga rozi bo'lganini qo'shdi.

Компания OpenAI заявила, что усилит меры безопасности после того, как не сообщила полиции об аккаунте ChatGPT подозреваемого в стрельбе в Тамблер-Ридж, несмотря на то, что он был отмечен внутренне за месяцы до нападения.
В открытом письме канадским чиновникам компания сообщила, что подозреваемый смог создать второй аккаунт после блокировки первого, обойдя внутренние системы обнаружения.
OpenAI также изменила процедуру сообщения об аккаунтах полиции и заявила, что активность подозреваемого была бы направлена правоохранительным органам, если бы была отмечена сегодня.
Аккаунт, связанный с 18-летним Джесси Ван Рутселааром, был заблокирован OpenAI в июне 2025 года — за семь месяцев до стрельбы.
Восемь человек погибли в нападении 10 февраля, которое произошло в жилом доме и местной средней школе в Тамблер-Ридж, небольшом городке в Британской Колумбии, Канада.
Среди жертв были мать подозреваемого и 11-летний сводный брат, а также пять школьников и педагог. Ван Рутселаар умер от самострельного огнестрельного ранения, сообщила полиция.
В письме канадским чиновникам OpenAI сообщила, что внедрила ряд изменений в последние месяцы, включая привлечение помощи "экспертов по психическому здоровью и поведению" для оценки случаев и сделала критерии обращения в полицию "более гибкими".
Компания также раскрыла, что подозреваемый смог создать второй аккаунт, несмотря на прошлые отметки систем OpenAI. Этот второй аккаунт был передан полиции после стрельбы.
OpenAI пообещала усилить системы обнаружения и установить прямую точку контакта с канадскими правоохранительными органами.
Министр по ИИ Канады Эван Соломон описал произошедшее как "неудачу" и выразил разочарование после встречи с OpenAI.
Премьер Британской Колумбии Дэвид Иби считает, что стрельбу можно было предотвратить, если бы компания сообщила полиции об аккаунте Ван Рутселаара месяцами ранее.
Иби добавил, что Сэм Олтман из OpenAI согласился встретиться для обсуждения политики безопасности компании.