Kompaniya Kanadadagi rasmiylarga ochiq xatida gumonchi birinchi hisob taqiqlangandan keyin ikkinchi hisob yaratishga muvaffaq bo'lganini va bu ichki aniqlash tizimlaridan o'tib ketganini aytdi.
OpenAI hisob raqamlarini politsiyaga qanday xabar berishini o'zgartirganini va agar bugun belgilansa, gumonchining faoliyati huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yo'naltirilishini ta'kidladi.
18 yoshli Jesse Van Rootselaar nomli gumonchiga bog'langan hisob 2025 yil iyun oyida OpenAI tomonidan taqiqlangan edi - bu otishmadan etti oy oldin.
10 fevraldagi hujumda sakkiz kishi halok bo'ldi, bu Britaniya Kolumbiyasidagi Tumbler Ridge shaharchasida uy va mahalliy o'rta maktabda sodir bo'ldi.
Qurbonlar orasida gumonchining onasi va 11 yoshli o'gay ukasi, shuningdek beshta yosh maktab o'quvchisi va bir o'qituvchi bor edi. Van Rootselaar o'zini otib o'ldirgan, dedi politsiya.
OpenAI Kanadadagi rasmiylarga bergan xatida kompaniya so'nggi oylarda bir qator o'zgarishlarni amalga oshirganini, jumladan "ruhiy salomatlik va xulq-atvor mutaxassislari" yordamini jalb qilish va politsiyaga murojaat qilish mezonlarini "mosroq" qilishni aytdi.
Kompaniya shuningdek, gumonchi o'tmishda OpenAI tizimlari tomonidan belgilangan bo'lsa ham, ikkinchi hisob yaratishga muvaffaq bo'lganini oshkor qildi. Bu ikkinchi hisob otishmadan keyin politsiyaga uzatilgan.
OpenAI Kanadadagi huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqa nuqtasini o'rnatishini, shuningdek aniqlash tizimlarini mustahkamlashga va'da berdi.
Kanadaning AI vaziri Evan Solomon nima sodir bo'lganini "muvaffaqiyatsizlik" deb ta'rifladi va uchrashuvdan "umidsiz" qaytganini aytdi.
Britaniya Kolumbiyasi bosh vaziri David Eby agar kompaniya Van Rootselaar hisobi haqida oylar oldin politsiyaga xabar berganida, otishmaning oldini olish mumkin bo'lgan deb hisoblaydi.
Eby shuningdek, OpenAI Sam Altman kompaniyaning xavfsizlik siyosatini muhokama qilish uchun uchrashishga rozi bo'lganini qo'shdi.

OpenAI says it will strengthen safety measures after failing to alert police about the Tumbler Ridge shooting suspect's ChatGPT account, despite it being flagged internally months before the attack.
In an open letter to Canadian officials, the company stated the suspect created a second account after the first was banned, evading internal detection systems.
OpenAI has changed how it reports accounts to police and said the suspect's activity would be referred to law enforcement if flagged today.
An account linked to 18-year-old Jesse Van Rootselaar was banned by OpenAI in June 2025 — seven months before the shooting.
Eight people were killed in the 10 February attack at a residence and local secondary school in Tumbler Ridge, British Columbia, Canada.
Victims included the suspect's mother and 11-year-old stepbrother, five school children, and an educator. Van Rootselaar died from a self-inflicted gunshot wound, police said.
In its letter, OpenAI said it implemented changes recently, including enlisting "mental health and behavioural experts" to assess cases and making police referral criteria "more flexible".
The company revealed the suspect created a second account despite past flags by OpenAI systems, which was shared with police after the shooting.
OpenAI committed to strengthening detection systems and establishing a direct point of contact with Canadian law enforcement.
Canada's AI Minister Evan Solomon called it a "failure" and expressed disappointment after meeting with OpenAI, noting all legislative options are on the table.