Ispaniyaning asosiy muxolifat partiyasi rahbari Alberto Núñez Feijóo sobiq qirol Xuan Karlosning o'z ixtiyori bilan tanlagan surgundan qaytishini talab qildi. Feijóo ijtimoiy tarmoqlarda: "Sobiq qirolning Ispaniyaga qaytishi ma'qul bo'lardi" deb yozdi.
Xuan Karlos 1975-yilda diktator Fransisko Frankoning o'limidan keyin taxtga o'tirdi va mamlakatni parlament demokratiyasiga o'tishda muhim rol o'ynadi. 1981-yilda Frankoga sodiq kuchlarning to'ntarish urinishini bartaraf etishda uning harakatlari hal qiluvchi bo'ldi.
Biroq, 2014-yilda u taxtdan voz kechdi, chunki Ispaniyada iqtisodiy inqiroz davrida Botswanada sevgilisi bilan fil ovlash qilgani va Saudiya Arabistoni qirolidan 100 million dollar olgani oshkor bo'ldi. 2020-yilda u Birlashgan Arab Amirliklariga ko'chib o'tdi.
Hukumatning 1981-yilgi to'ntarish urinishi haqidagi 150 ta hujjatni ochiq qilishi Xuan Karlosning o'sha paytdagi harakatlarini yana tilga olib, uning qaytishi haqidagi munozaralarni qayta kuchaytirdi.
Adolat vaziri Félix Bolaños: "Sobiq qirolning qarori uning o'zi va Qirollik uyiga bog'liq, hukumat yoki muxolifatga emas" dedi. Ekspertlar uning qaytishi uchun moliyaviy va shaxsiy masalalarni tartibga solishi kerakligini ta'kidlaydi.

Лидер основной оппозиционной партии Испании Альберто Нуньес Фейхоо призвал бывшего короля Хуана Карлоса вернуться из добровольного изгнания, ссылаясь на его роль в переходе к демократии почти полвека назад.
Хуан Карлос взошел на престол в 1975 году после смерти диктатора Франсиско Франко и сыграл ключевую роль в становлении парламентской демократии. В 1981 году его действия помогли предотвратить попытку переворота профранкистскими силами.
Однако в 2014 году он отрекся от престола после скандалов, включая охоту на слонов в Ботсване во время экономического кризиса и получение $100 млн от короля Саудовской Аравии. В 2020 году он переехал в ОАЭ.
Рассекречивание правительством около 150 документов о попытке переворота 1981 года вновь подчеркнуло роль Хуана Карлоса, что спровоцировало призыв Фейхоо к его возвращению.
Министр юстиции Феликс Боланьос заявил, что решение о возвращении зависит исключительно от самого бывшего короля и королевского дома. Эксперты отмечают, что для возвращения Хуану Карлосу необходимо урегулировать финансовые и личные вопросы.