Yanvar oyining sovuq kunlarida Ayovada qizil, oq va ko'k ranglar bilan bezatilgan sahnani qizg'in tarafdorlar o'rab olgan edi. Bu sahna AQSh prezidenti Donald Trampning ikki yil oldingi qayta saylanish kampaniyasidan bo'lishi mumkin edi.
Lekin o'tgan oy u Respublikachilar partiyasi uchun oraliq saylovlarni yutish maqsadida yana saylov maydoniga chiqdi.
"Men bu yerda oraliq saylovlarni yutish kampaniyasini boshlashimiz uchun keldim," dedi Tramp olomon oldida. "Biz oraliq saylovlarni yutishimiz kerak."
O'z partiyasini oraliq saylovlarda qo'llab-quvvatlash amaldagi prezidentlar uchun odatiy hol bo'lsa-da, 2026-yil mart oyida yaqinlashayotgan oraliq saylov primarilariga qarab Tramp ma'muriyati aniq bir siyosatchi markazda bo'lishi kerakligini bildirdi: Trampning o'zi.
Oq uy yaqinidagi manbalar prezidentning jadal kampaniya strategiyasini olib borayotganini, bunda deyarli har haftalik ommaviy mitinglar bo'lishi mumkinligini ko'rsatdi.
"U 2024-yil kabi saylov kampaniyasi olib boradi," dedi uning bosh kotibi va sobiq kampaniya menejeri Susi Vayls dekabr oyida The Mom View tok-shousida.
Tramp allaqachon dekabr oyida Pensilvaniya va Shimoliy Karolina kabi muhum shtatlarni ziyorat qildi va shundan beri Ayova va Michigan shtatlarida iqtisodiy yutuqlarini maqtagan holda ommaviy tadbirlarni o'tkazishda davom etmoqda.
Lekin bu strategiya xavflarni ham o'z ichiga oladi. Oraliq saylovlar ko'pincha amaldagi prezident partiyasi uchun og'riqli mag'lubiyatlar keltiradi va Demokratlar Trampning pasayib borayotgan reytinglaridan foydalanib Kongressning ikkala palatasidagi respublikachilar ko'pchiligini zaiflashtirishga umid qilmoqda.
"Demokratik partiya bu oraliq saylovni Prezident Trampga milliy referendum sifatida ko'rsatishi mumkin," dedi Libert universiteti huquq professori Tory L Lukas.
Trampning keng ko'lamli kampaniya rejalarining bir qismi "oraliq saylovlar la'nati" deb ataladigan narsadan qo'rquvdan kelib chiqadi. Bu tushuncha amaldagi prezident partiyasining Kongressdagi o'rinlarini oraliq saylovlar davomida yo'qotishi muqarrar degan g'oyaga ishora qiladi.
Lukas ta'kidlashicha, Ikkinchi jahon urushidan beri 20 ta oraliq saylovning 18 tasida amaldagi prezident Vakillar palatasida o'rinlarini yo'qotgan. Faqat 1998-yilda Demokrat Bill Klinton va 2002-yilda Respublikachi Jorj V. Bush davrida istisnolar bo'lgan.
"Prezident partiyasi zamonaviy davrda oraliq saylovlarning 90 foizida Vakillar palatasidagi o'rinlarini yo'qotadi," dedi Lukas Al Jazeeraga.
Lekin Lukasning ta'kidlashicha, Tramp diqqat markazidan chetga chiqish o'rniga, bu tendentsiyaga qarshi turish yo'li sifatida oraliq saylovlardagi markaziy rolini kuchaytirmoqda.
Tramp va uning ittifoqchilari qiyin imkoniyatlarni tan olishdi va o'z nutqlarida oraliq saylovlar la'natiga ishora qilishdi. Prezident hatto bu pasayish saylovchilarning ruhiy salomatligi bilan bog'liq bo'lishi mumkinligini taklif qildi.
Primarilar yaqinlashgan sari Trampning qayta tiklash qobiliyati sinovdan o'tkaziladi. To'siqlarning bir qismi uning immigratsiya va iqtisod kabi platformasining asosiy masalalarida jamoatchilikning noroziligini aks ettiruvchi pasayib borayotgan ma'qullash reytinglaridan qayta tiklash bo'ladi.
Masalan, The Economist va YouGov tahlil firmasining yanvar oyidagi so'rovida AQSh fuqarolarining 57 foizi Trampning ish faoliyatini ma'qullamasligini ko'rsatdi. Faqat 39 foizi ma'qulladi.
Emori universiteti siyosatshunoslik professori Andra Jillespi bu statistikalar respublikachilarni tashvishlantirishi kerak deb hisoblaydi.
Vakillar palatasida respublikachilar ko'pchiligi va demokratlar ozchiligi o'rtasida faqat to'rtta o'rin farq qiladi. Senatda respublikachilar nazorati ham bir xil nozik: respublikachilar 53 o'ringa ega, demokratlar bilan kaukus qiladiganlar esa 47 ta.

Холодным январским днем в Айове сцену для выступления окружили толпы сторонников, украшенные красным, белым и синим цветами. Эта сцена легко могла быть частью кампании по переизбранию президента США Дональда Трампа два года назад.
Но в прошлом месяце он снова вышел на предвыборную тропу с другой миссией: обеспечить победу Республиканской партии на промежуточных выборах.
"Я здесь, потому что мы начинаем кампанию по победе на промежуточных выборах", - заявил Трамп толпе. "Мы должны выиграть промежуточные выборы".
Хотя действующие президенты часто поддерживают свою партию на промежуточных выборах, даже если сами не баллотируются, по мере приближения праймериз в марте 2026 года администрация Трампа дала понять, что в центре внимания должен быть один политик: сам Трамп.
Источники, близкие к Белому дому, указали, что президент проводит агрессивную кампанию, которая может включать почти еженедельные публичные митинги.
"Он будет вести кампанию, как будто снова 2024 год", - заявила его начальник штаба и бывший менеджер кампании Сьюзи Уайлс в декабре в ток-шоу The Mom View.
Трамп уже посетил два ключевых штата, Пенсильванию и Северную Каролину, в декабре и продолжает проводить публичные мероприятия в последующие недели, рекламируя свои экономические достижения в Айове и Мичигане.
Но эта стратегия сопряжена с рисками. Промежуточные выборы часто приносят болезненные потери для партии действующего президента, и демократы надеются использовать падающие рейтинги Трампа, чтобы подорвать республиканское большинство в обеих палатах Конгресса.
"Демократическая партия, скорее всего, представит эти промежуточные выборы как национальный референдум по президенту Трампу", - сказал профессор права Университета Либерти Тори Л. Лукас.
Часть обоснования планов Трампа по активной кампании проистекает из страхов перед так называемым "проклятием промежуточных выборов". Это относится к идее, что партия действующего президента обречена терять места в Конгрессе во время промежуточных выборов.
Лукас отметил, что со времен Второй мировой войны 18 из 20 промежуточных выборов привели к потере мест действующим президентом в Палате представителей. Два исключения произошли при демократе Билле Клинтоне в 1998 году и республиканце Джордже У. Буше в 2002 году.
"Партия президента теряет места в Палате представителей в 90% промежуточных выборов в современную эпоху", - заявил Лукас Al Jazeera.
Но вместо того чтобы отходить от внимания, Лукас указал, что Трамп усиливает свою центральную роль в промежуточных выборах как способ противостоять тенденции.
Трамп и его союзники признали свои сложные шансы, ссылаясь в своих замечаниях на проклятие промежуточных выборов. Президент даже предположил, что спад может быть связан с психическим здоровьем избирателей.
По мере приближения праймериз способность Трампа восстановиться будет подвергнута испытанию. Часть препятствия будет заключаться в восстановлении после падающих рейтингов одобрения, которые отражают общественную реакцию на ключевые вопросы его платформы, такие как иммиграция и экономика.
Например, опрос января от The Economist и аналитической фирмы YouGov показал, что 57% граждан США не одобряют работу Трампа. Только 39% одобряют.
Профессор политологии Университета Эмори Андра Жильпес считает, что эти статистические данные должны беспокоить республиканцев.
В Палате представителей республиканское большинство и демократическое меньшинство разделяют всего четыре места. В Сенате республиканский контроль также незначителен: республиканцы занимают 53 места по сравнению с 47, которые образуют фракцию с демократами.