Toshkent markazida BMW M4 avtomobilida YPX inspektorini urib yuborgan 16 yoshli o‘smirning harakatlarida avtomobilni olib qochish va o‘limga sabab bo‘lgan qasddan og‘ir tan jarohati yetkazish belgilari borligi aniqlandi. Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov tergov ma’lumotlariga tayanib buni ma’lum qildi.
O‘smir Jinoyat kodeksining 267-moddasi 1-qismi (transport vositasini olib qochish) va 104-moddasi 3-qismi “d” bandi (o‘limga sabab bo‘lgan qasddan og‘ir jarohat yetkazish) bo‘yicha gumonlanuvchi sifatida jalb qilindi. U maktabning 10-sinf o‘quvchisi bo‘lib, Jinoyat-protsessual kodeksining 221-moddasi tartibida qo‘lga olindi.
Bosh prokuratura gumonlanuvchi ilgari “jamoat xavfsizligiga tahdid soluvchi” YHQ qoidabuzarliklarini muntazam sodir etganini, avtomashina ovozini noqonuniy kuchaytirganini, migalka o‘rnatganini va qoidabuzarlik videolarini ijtimoiy tarmoqlarga joylashtirganini qayd etdi. 9-yanvarda u boshqa BMW X5 avtomobilida YPXning to‘xtash talabiga bo‘ysunmagan, bu holat uning otasining jarimaga tortilishiga sabab bo‘lgan.
25-fevral kuni soat 21:30 atrofida haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan o‘smir tanishining opasiga tegishli avtomobilni olib qochgan. Soat 21:45 atrofida YPX inspektori Hosilbek Eshnazarov Nukus ko‘chasida YHQni buzib harakatlanayotgan avtomobil haqida xabar olgan. Inspektor transport oqimini to‘xtatish ishorasini bergan, ammo o‘smir manyovr qilib uni urib yuborgan. Inspektor og‘ir jarohat olib, 27-fevralda vafot etdi.

В Ташкенте установлены признаки угона автомобиля и умышленного причинения тяжкого вреда здоровью, повлекшего смерть, в действиях 16-летнего подростка, который на автомобиле BMW M4 сбил инспектора ДПС. Об этом сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хайот Шамсутдинов на основе данных, собранных в ходе доследственной проверки.
Подросток привлечен в качестве подозреваемого по ч. 1 ст. 267 Уголовного кодекса (угон транспортного средства) и п. «д» ч. 3 ст. 104 УК (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее смерть). Он является учеником 10-го класса и задержан в порядке ст. 221 Уголовно-процессуального кодекса.
Генпрокуратура отметила, что подозреваемый ранее регулярно совершал нарушения ПДД, «угрожающие общественной безопасности», незаконно усиливал звук автомобиля, устанавливал мигалки и выкладывал видео нарушений в социальные сети. 9 января он не подчинился требованию ДПС остановиться на другом автомобиле BMW X5, что привело к штрафу его отца.
25 февраля около 21:30 подросток без водительских прав угнал автомобиль, принадлежащий сестре знакомого. Около 21:45 инспектор ДПС Хосилбек Эшназаров получил сообщение о движении автомобиля с грубыми нарушениями ПДД на улице Нукус. Инспектор подал сигнал об остановке транспорта, но подросток совершил маневр и сбил его. Инспектор получил опасные для жизни травмы и скончался 27 февраля.
Следственные действия взяты под особый контроль Генпрокуратуры, суд обещал всестороннее расследование.