Prezident Shavkat Mirziyoyevning Surxondaryoga tashrifi chog‘ida uchrashgan maktab o‘quvchisi Feruza Jumagulova Termiz davlat universitetida grant asosida o‘qish huquqiga ega bo‘ldi. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, prezident 26-fevral kuni Jarqo‘rg‘on tumanidagi 66-maktabga tashrif buyurib, o‘quvchi-yoshlar bilan suhbatlashgan.
Uchrashuvda 10-sinf o‘quvchisi Feruza Jumagulova robototexnikaga qiziqishi va TerDU talabasi bo‘lish istagini bildirgan. Prezident tashabbusi bilan u 2027-2028 o‘quv yilidan boshlab Axborot tizimlari va texnologiyalari yo‘nalishida grant asosida o‘qishi belgilandi.

A school student, Feruza Jumagulova, who met with President Shavkat Mirziyoyev during his visit to Surkhandarya region, has been granted a scholarship to study at Termez State University. According to the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations, the president visited School No. 66 in Jarkurgan district on February 26.
During the meeting, the 10th-grade student expressed her interest in robotics and desire to study at Termez University. Following the president's initiative, she was awarded a grant to enroll in the Information Systems and Technology program starting from the 2027-2028 academic year.
On February 27, a certificate was presented to Feruza in a ceremony attended by officials from the Presidential Administration, ministries, the university rector, and school staff.