AQShning sobiq prezidenti Donald Trump NATO ittifoqdoshlarini Eron bilan urushda qo'llab-quvvatlamaganliklari uchun 'qo'rqoq' deb atadi va ularni yodda qolishini aytdi. U o'zining Truth Social platformasida yozgan postida, ittifoqdoshlar Eron bilan urushda qo'shilishni istamagan, ammo yuqori neft narxlaridan shikoyat qilishganini ta'kidladi.
Trump, AQSh va Isroilning 28-fevralda boshlagan hujumlari natijasida global bozorlar tartibsizlikka uchragan, minglab odamlar halok bo'lgan va millionlab odamlar ko'chirilganligini eslatib o'tdi. U Hormuz bo'g'ozini ochish uchun oddiy harbiy harakatni amalga oshirishni talab qildi, bu esa neft narxlarining yuqorilashining asosiy sababi deb hisoblaydi.
NATO vakili Ellison Xart AFPga bergan bayonotida, Iroqdagi missiyasini 'sozlash' jarayonida ekanligini tasdiqladi. Shu bilan birga, NATOning Yevropadagi oliy qo'mondoni general Aleksus Grinkevich barcha NATO Iroq missiyasi xodimlarini Yevropaga ko'chirilganini ma'lum qildi.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron Bryusselda bo'lib o'tgan Yevropa Ittifoqi sammitidan so'ng, xalqaro huquqni himoya qilish va de-eskalatsiyani rag'batlantirish 'biz qila oladigan eng yaxshi narsa' ekanligini aytdi. U hech kimning bu mojaroga kirish istagini bildirmaganini ta'kidladi.
Yevropa Ittifoqining yig'ilishi Eron urushining oqibatlari, ayniqsa energiya bozoridagi ta'siri bilan bog'liq edi. Al Jazeera muxbiri Step Vaessenning xabar berishicha, Yevropa Ittifoqi haqiqiy konsensusga erisha olmagan va Yevropa Markaziy Banki o'sish prognozlarini pasaytirish va inflyatsiya bashoratlarini oshirishni e'lon qilgan. Bu Yevropa Ittifoqida yuqori energiya xarajatlarini kutilayotganligini ko'rsatadi.

Бывший президент США Дональд Трамп раскритиковал союзников по НАТО за отсутствие поддержки в войне с Ираном, назвав их «трусами» и пообещав, что это «запомнится». В своем посте на платформе Truth Social он заявил, что союзники не хотят присоединяться к конфликту, но при этом жалуются на высокие цены на нефть.
Трамп подчеркнул, что война, начатая США и Израилем 28 февраля, привела к потрясениям на мировых рынках, гибели тысяч людей и перемещению миллионов. Он потребовал от союзников помочь в открытии Ормузского пролива, назвав это простой военной операцией, которая является основной причиной роста цен на нефть.
Представитель НАТО Эллисон Харт подтвердила в заявлении для AFP, что альянс «корректирует» свою миссию в Ираке. Верховный главнокомандующий НАТО в Европе генерал Алексус Гринкевич объявил о передислокации всего персонала миссии НАТО в Ираке в Европу, поблагодарив Ирак и союзников за безопасное перемещение.
Президент Франции Эмманюэль Макрон после двухдневного саммита Европейского союза в Брюсселе заявил, что защита международного права и содействие деэскалации — «лучшее, что можно сделать». Он отметил, что никто не выразил желания вступать в этот конфликт.
Встреча правительств Европы в Брюсселе была сосредоточена на последствиях войны с Ираном, особенно на энергетическом рынке. Корреспондент Al Jazeera Степ Вассен сообщила, что ЕС не достиг консенсуса по мерам, а Европейский центральный банк объявил о снижении прогнозов роста и повышении прогнозов инфляции, что указывает на ожидаемые высокие энергетические расходы в ЕС.