Kuba tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Karlos Fernandes de Kossio juma kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida, mamlakat rahbari Migel Diaz-Kanelning taqdiri yoki hukumat tarkibidagi o‘zgarishlar haqida AQSh bilan hech qanday muzokaralar olib borilmayotganini "kategoriyal ravishda" rad etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, "Kubaning siyosiy tizimi muzokara mavzusi emas va, albatta, prezident ham, Kubadagi boshqa amaldorlarning lavozimlari ham AQSh bilan muzokara qilinmaydi". Bu bayonotlar, AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Diaz-Kanelni lavozimidan chetlatishni maqsad qilgani haqidagi xabarlarga qat’iy javob bo‘ldi.
Fernandes de Kossio shuni ta’kidladi: "Bu murakkab masalalar muhokama qilinishi mumkin, lekin ular muloqotni talab qiladi. Ular o‘tirish va qonuniy masalalardir". Kuba, shuningdek, AQSh embargo sababli yetkazilgan zararlar uchun kompensatsiya talab qilmoqda, shu bilan birga Kubadagi inqilob davrida milliy qilingan mulklar uchun AQSh tomonidan 5,913 da’vo mavjud.
Nyu-York Tayms gazetasi o‘tgan haftada xabar berganidek, Tramp Diaz-Kanelni lavozimidan chetlatishni maqsad qilgan bo‘lsa-da, Kubaning boshqa hukumat tuzilmalarini tugatishni istamaydi. Bu reja Trampning 2025 yil 3 yanvarda Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni o‘g‘irlash va qamoqqa olish hujumidan keyin amalga oshirgan harakatlariga o‘xshash bo‘lib, Maduroning qolgan hukumatini saqlab qolgan. Biroq, tanqidchilar bunday rejani Kubada amalga oshirish uzoq muddatli rahbar Fidel Kastro oilasini hokimiyatda qoldirishiga olib kelishini va mamlakat aholisiga qarshi zo‘ravonlikda ayblangan hukumatni tugatish to‘xtashini ta’kidlaydilar.
Tramp o‘zining ikkinchi muddati davomida Kubaga qarshi "maksimal bosim" kampaniyasini davom ettirmoqda va 2025 yil yanvar oyida Kubani "g‘ayrioddiy va favqulodda tahdid" deb e’lon qilib, orolga yoqilg‘i blokadasini joriy qildi. Bu chora Kubaning qariyb olti hafta yoqilg‘i importisiz qolganidan keyin butun orol bo‘ylab elektr ta’minotining vaqtincha uzilishiga sabab bo‘ldi, bu esa deyarli 10 million kishiga ta’sir ko‘rsatdi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti orolda gumanitar "qulash" haqida ogohlantirdi.
Tramp, shuningdek, Kubani "o‘zining hayotining so‘nggi daqiqalarida" deb ta’riflab, "do‘stona egallash" g‘oyasini ilgari surdi. U Oval kabinetdan: "Men Kubani olish sharafiga ega bo‘lishimga ishonaman. Bu yaxshi bo‘lardi. Bu katta sharafdir. Men uni ozod qilsam ham, olsam ham, men unga istagan narsamni qila olaman, agar haqiqatni bilmoqchi bo‘lsangiz. Ular hozir juda zaif millat", dedi. Huquqshunoslar bunday tahdidlar Kuba suverenitetini buzishga teng ekanligini ta’kidladilar.

Заместитель министра иностранных дел Кубы Карлос Фернандес де Коссио на пресс-конференции в пятницу категорически опроверг сообщения о том, что Гавана ведет переговоры с Соединенными Штатами о судьбе президента Мигеля Диас-Канеля или возможных перестановках в правительстве. Он заявил: «Политическая система Кубы не является предметом переговоров, и, конечно, ни президент, ни должность любого должностного лица на Кубе не подлежат обсуждению с Соединенными Штатами». Эти заявления стали твердым опровержением сообщений о том, что администрация президента США Дональда Трампа якобы добивается отстранения Диас-Канеля от власти.
Фернандес де Коссио отметил, что Куба готова вести переговоры с США по таким вопросам, как торговля, но подчеркнул, что это сложные темы, требующие диалога. Куба также добивается компенсации за ущерб, причиненный американским эмбарго, и рассматривает 5 913 исков от США за собственность, национализированную во время Кубинской революции. «Это очень сложные вопросы, которые можно обсудить, но они требуют диалога. Они требуют坐下来 и являются законными вопросами», — сказал он.
Ранее на этой неделе газета The New York Times сообщила, что Трамп, якобы стремясь к смещению Диас-Канеля, не планирует демонтаж других частей кубинского правительства. Этот план похож на действия Трампа в Венесуэле после его атаки 3 января 2025 года с целью похищения и заключения под стражу президента Николаса Мадуро, что оставило нетронутым остальное правительство Мадуро. Однако критики указывают, что реализация такого плана на Кубе оставит семью давнего лидера Фиделя Кастро у власти и не приведет к демонтажу правительства, долгое время обвиняемого в насильственных репрессиях против своего народа.
Трамп продолжает свою кампанию «максимального давления» на Кубу во второй срок своего правления, начавшийся в январе 2025 года. 29 января он издал исполнительный указ, объявляющий Кубу «необычной и чрезвычайной угрозой» для США, и ввел жесткие импортные пошлины на любую страну, поставляющую нефть на остров, что фактически установило топливную блокаду. Это привело к тому, что после почти шести недель без импорта нефти Куба столкнулась с общеостровным отключением электроэнергии, затронувшим почти 10 миллионов человек. ООН предупредила о гуманитарном «коллапсе» на острове.
Трамп также выдвинул идею «дружественного захвата» Кубы, описав её правительство как находящееся «в последних мгновениях жизни». Из Овального кабинета он заявил: «Я верю, что мне выпадет честь, иметь честь взять Кубу. Это было бы хорошо. Это большая честь. Освобожу ли я её, возьму ли, я думаю, я могу сделать с ней всё, что захочу, если хотите знать правду. Сейчас это очень ослабленная нация». Юристы предупреждают, что такие угрозы являются нарушением суверенитета Кубы.