AQSh prezidenti Donald Trump o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida e'lon qilishicha, AQSh va Eron o‘rtasida so‘nggi ikki kun ichida “juda yaxshi va samarali muzokaralar” o‘tkazilgan. U bu muzokaralarni “Yaqin Sharqdagi dushmanliklarni to‘liq va butunlay hal qilish” yo‘lida muhim qadam deb baholadi.
Trump, shuningdek, AQSh Mudofaa vazirligiga Eronning elektr stansiyalari va energetika infratuzilmasiga qarshi barcha harbiy zarbalarni besh kun muddatga kechiktirishni buyurganini ma'lum qildi. U bu qarorning davom etayotgan muzokaralarning muvaffaqiyatiga bog‘liq ekanligini ta'kidladi. Florida shtatidagi aeroportda jurnalistlarga bergan intervyusida Trump Eron “kelishuvga erishishni istaydi” va AQSh elchilari “hurmatli” eronlik rahbar bilan suhbatlar olib borganini, ammo bu rahbar Oliy rahbar Mojtaba Xameneyi emasligini aytdi.
AQSh prezidenti, shuningdek, agar kelishuvga erishilsa, tez orada Hormuz bo‘g‘ozi ochilishini va Eron boyitilgan uran zaxiralaridan voz kechishi kerakligini ta'kidladi. U “Agar kelishuv amalga oshsa, bu Eron va butun mintaqa uchun ajoyib boshlanish bo‘ladi”, deb hisoblaydi, ammo Tehron bilan kelishuvga erishish kafolatlanmaganligini tan oldi. Trump, shuningdek, muzokaralarni boshlash tashabbusi eronliklardan kelganini da'vo qildi.
Ilgari Trump Fox Business Network telekanaliga bergan intervyusida Tehronning kelishuvga juda intilayotganini va bu besh kun ichida amalga oshishi mumkinligini aytgan edi. U o‘z vakillari Stiv Vitkoff va Jared Kushnerning yakuniy muzokaralarni yakshanba kechasi olib borganini ma'lum qildi. Bu e'lon mintaqada, Eron hujumlarining asosiy zarbasini olayotgan davlatlar uchun katta yengillik bo‘ldi, chunki Eron urushi global energetika inqiroziga olib keldi va neft narxlarini ko‘tarilishiga sabab bo‘ldi.
Energetika narxlarini pasaytirish maqsadida Trump shanba kuni Tehronga Hormuz bo‘g‘ozini barcha kemalar uchun ochish uchun 48 soatlik muhlat bergan va aks holda AQSh Eronning elektr stansiyalarini “vayron qilishini” ogohlantirgan edi. Trumpning bu ultimatumi Tehronning Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadigan global neft va suyuq tabiiy gazning beshdan bir qismini nazorat qilishini to‘xtatishga qaratilgan edi.
Al Jazeera muxbiri Osama Bin Javaidning ta'kidlashicha, Trump o‘z e'loni bilan Eron urushidan chiqish imkoniyatini ochgan bo‘lishi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Bu mintaqa va undan tashqaridagi hamma kutilayotgan yangilik... Donald Trump, bu urushni qonuniy asossiz e'lon qilgan, uni hech qanday shartsiz yakunlashi mumkin”. Vashingtondan hisobot berayotgan Al Jazeera muxbiri Alan Fisherning fikricha, Trump urushdan chiqish yo‘lini qidiryotganga o‘xshaydi: “U besh kunlik muddat belgiladi. Biz shu vaqtgacha muzokaralar qay yo‘nalishda borishini ko‘ramiz. Ammo esda tutingki, Donald Trumpning muddatlari o‘zgaruvchan bo‘lishi mumkin. Bu avval ham bo‘lgan va ehtimol juma kuni kelib, bu masala hal etilmasligi mumkin”.
Doha magistratura tadqiqotlari instituti tahlilchisi Mohamad Elmasryning fikricha, Trumpning e'loni “o‘ziga hurmatli chiqish yo‘lini berish usuli” bo‘lishi mumkin. Ammo asosiy savol – eronliklar va isroilliklar nima qilishadi va agar AQSh qo‘llab-quvvatlamasa, ular Eron urushini davom ettirishga tayyormi? Tehron hisobot berayotgan Al Jazeera muxbiri Mohamed Vallning aytishicha, eronliklar uch haftalik urushga qaramay, taklifni rad etish ehtimoli past: “Eronliklar bu urushni davom ettirmoqchi emas. Ular bu urush ularga va mintaqaga majburan qo‘yilgan deb hisoblaydilar. Agar kafolatlar berilsa va keyingi muzokaralar o‘tkazilsa va kelajakda Eron ustidan shunga o‘xshash tajovuz takrorlanmasa va doimiy kelishuvga erishish istagi bo‘lsa, men ishonamanki, eronliklar rad javobini bermaydi”.
Eron hali rasmiy izoh bermagan, ammo yarim rasmiy Mehr axborot agentligi orqali tarqatilgan Tashqi ishlar vazirligining bayonotida Trumpning harakatlari energetika narxlarini pasaytirish va harbiy rejalarni amalga oshirish uchun vaqt olishga qaratilganligi aytilgan. Bayonotda, shuningdek, mintaqadagi davlatlar tomonidan keskinlikni pasaytirish bo‘yicha “tashabbuslar” mavjudligi, ammo ularning tashvishlari “bu urushni boshlagan tomon” – Vashingtonga murojaat qilinishi kerakligi qayd etilgan. Tehron Vashington bilan hech qanday muloqot bo‘lmaganligini rad etdi.
Eron, agar Trump o‘z tahdidini amalga oshirsa, javoban bo‘g‘ozni butunlay yopishini va Isroil va Fors ko‘rfazi davlatlaridagi energetika ob'ektlariga hujum qilishini va'da qilgan. Eronning Hormuz bo‘g‘ozini amalda blokirovka qilishi global neft narxlarining keskin ko‘tarilishiga va Osiyo mamlakatlarida oshxona gazining yetishmasligiga olib keldi. Xalqaro energetika agentligi rahbari Fotih Birol dushanba kuni Yaqin Sharqdagi vaziyatning “juda jiddiy” ekanligini va 1970-yillardagi ikkita energetika inqirozi va Ukraina urushining oqibatlarining yig‘indisidan ham og‘irroq ekanligini ta'kidladi.
Dushanba kuni Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi javoban, agar Vashington Trumpning tahdidini amalga oshirsa, Eron AQSh bazalariga elektr ta'minotini amalga oshiradigan barcha mintaqalardagi elektr stansiyalarini, shuningdek, amerikaliklar ulushiga ega bo‘lgan iqtisodiy, sanoat va energetika infratuzilmalarini nishonga oladi, deb e'lon qildi. Shuningdek, Davlat ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Mudofaa kengashi Eronning janubiy qirg‘oqlari yoki orollariga hujum qilinsa, Fors ko‘rfazi kemalar yo‘llarini kesib tashlaydigan dengiz minalarini qo‘yishga undaydi.
Al Jazeera muxbiri Bin Javaid diplomatlar bilan suhbatlariga asoslanib, hatto Eid bayrami davrida ham “turli darajadagi ko‘plab mamlakatlar elchixonalar yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri Oq uy bilan muloqot qilishganini” aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Odamlar bizga aytishganki, ular Trumpga bu zo‘ravonlik jarayoni Eron yoki Isroil uchun yaxshi emasligini aytishgan. Hisobga olish kerak bo‘lgan bir qancha omillar bor. Biri Trumpning elektr stansiyalari va energetika infratuzilmasiga zarba berish tahdidi va Eronning javob zo‘ravonligi”.

Президент США Дональд Трамп заявил в социальной сети Truth Social, что за последние два дня между США и Ираном прошли «очень хорошие и продуктивные переговоры» о «полном и тотальном разрешении наших враждебных действий на Ближнем Востоке». Он назвал эти переговоры важным шагом на пути к урегулированию конфликта.
Трамп также сообщил, что приказал Министерству обороны США отложить все военные удары по иранским электростанциям и энергетической инфраструктуре на пятидневный срок, что зависит от успеха продолжающихся встреч и обсуждений. На пресс-конференции в аэропорту Флориды Трамп заявил, что Иран «хочет заключить сделку», а американские посланники провели переговоры с «уважаемым» иранским лидером, но не с верховным лидером Моджтабой Хаменеи.
Американский президент подчеркнул, что если сделка будет достигнута, Ормузский пролив скоро откроется, и Иран должен отказаться от своих запасов обогащенного урана. Он считает, что «если сделка состоится, это будет отличное начало для Ирана и региона», но признал, что не может гарантировать соглашение с Тегераном. Трамп также утверждал, что инициатива переговоров исходила от иранцев, а не от него.
Ранее Трамп в интервью Fox Business Network заявил, что Тегеран очень хочет заключить сделку, и это может произойти в течение пяти дней. Он сообщил, что его посланники Стив Уиткофф и Джаред Кушнер провели последние переговоры в воскресенье вечером. Это объявление стало большим облегчением для региона, который несет основную тяжесть иранских атак, и для всего мира, поскольку война с Ираном вызвала глобальный энергетический кризис и взвинтила цены на нефть.
В попытке снизить энергетические цены Трамп в субботу дал Тегерану 48 часов на открытие Ормузского пролива для всех судов, предупредив, что в противном случае США «уничтожат» иранские электростанции. Этот ультиматум был направлен на прекращение блокады Тегераном Ормузского пролива, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти и сжиженного природного газа.
Корреспондент Al Jazeera Осама бин Джаваид предположил, что своим объявлением Трамп, возможно, открыл потенциальный выход из войны с Ираном. По его словам, «это новость, которую ждали все в регионе и за его пределами... что Дональд Трамп, который объявил эту войну в одностороннем порядке без законных оснований, может закончить ее в одностороннем порядке без каких-либо предварительных условий». Корреспондент Al Jazeera из Вашингтона Алан Фишер считает, что Трамп, похоже, ищет выход из ситуации: «Он установил пятидневный срок. Мы увидим, куда пойдут переговоры к тому времени. Но помните, что сроки Дональда Трампа имеют свойство растягиваться. Так было в прошлом, и вполне возможно, что к пятнице разрешения этого вопроса не последует».
Аналитик Дохийского института последипломных исследований Мохамад Эльмасри считает, что объявление Трампа может быть «его способом дать себе достойный выход». Но ключевой вопрос заключается в том, что будут делать иранцы и израильтяне, и в какой степени они могут быть готовы продолжать военные действия против Ирана без поддержки США, если это произойдет. Корреспондент Al Jazeera из Тегерана Мохамед Валл сообщил, что иранцы, вероятно, пойдут на уступки, несмотря на три недели войны: «Вероятность того, что они откажутся от этого предложения Трампа, невелика. Иранцы не хотят продолжать эту войну. Они говорят, что она была навязана им и региону. Они заявили, что если будут гарантии и дальнейшие переговоры, и если не повторится такая же агрессия или любая другая агрессия против Ирана в будущем, и если будет желание найти долгосрочную сделку, то я уверен, что иранцы не скажут нет».
Иран пока не дал официального комментария, но в заявлении Министерства иностранных дел, распространенном полуофициальным информационным агентством Mehr, говорится, что действия Трампа направлены на снижение энергетических цен и предоставление времени для реализации его военных планов. В заявлении также отмечается, что существуют «инициативы» стран региона по снижению напряженности, но их озабоченности следует адресовать Вашингтону – «стороне, которая начала эту войну». Тегеран отрицал наличие какого-либо диалога между Тегераном и Вашингтоном.
Иран заявил, что если Трамп выполнит свою угрозу «уничтожить» иранские электростанции, он полностью закроет пролив в ответ. Тегеран также пообещал атаковать энергетические объекты в Израиле и странах Персидского залива. Фактическая блокада Ираном Ормузского пролива вызвала резкий рост мировых цен на нефть и нехватку сжиженного газа в азиатских странах. Глава Международного энергетического агентства Фатих Бирол в понедельник предупредил, что ситуация на Ближнем Востоке «очень серьезная» и хуже, чем два энергетических кризиса 1970-х годов и последствия войны в Украине вместе взятые.
В понедельник Корпус стражей исламской революции ответил, что если Вашингтон выполнит угрозу Трампа, Иран нацелится на электростанции во всех регионах, которые снабжают электроэнергией американские базы, «а также на экономическую, промышленную и энергетическую инфраструктуру, в которой американцы имеют доли». Кроме того, по данным государственных СМИ, Совет обороны предупредил, что любая атака на южное побережье или острова Ирана приведет к установке морских мин, которые перережут судоходные пути в Персидском заливе.
Корреспондент Al Jazeera бин Джаваид, ссылаясь на беседы с дипломатами, сообщил, что даже во время праздника Ид «многие страны на разных уровнях вели переговоры с посольствами или напрямую с Белым домом». По его словам, «люди говорили нам, что они говорили Трампу, что этот процесс эскалации не сулит ничего хорошего ни для Ирана, ни для Израиля. Есть множество факторов, которые следует учитывать. Один из них – угроза Трампа нанести удары по электростанциям и энергетической инфраструктуре и ответ Ирана в виде эскалации по принципу «око за око».