AQSh prezidenti Donald Trump dushanba kuni Eronning elektr infratuzilmasiga hujumlarni besh kunlik muddatga to‘xtatganini e'lon qildi va Vashington bilan Tehron o‘rtasida urushni tugatishga qaratilgan "juda yaxshi va samarali suhbatlar" bo‘lganini da'vo qildi. Shu kuni Trump o‘z elchilari Eronning yuqori martabali amaldori bilan gaplashayotganini aytdi, ammo uning ismini ochiqlamadi. Isroil va AQSh ommaviy axborot vositalari esa maxsus elchi Steve Witkoff va Trumpning kuyovi Jared Kushner Eron parlamenti raisi Muhammad Baqir Gʻolibof bilan aloqada ekanligi haqida xabar berdi.
Biroq, Eron hukumati va Gʻolibofning o‘zi bu muzokaralarni qat'iyan rad etdi. Gʻalibof X (sobiq Twitter) platformasida: "AQSh bilan hech qanday muzokara o‘tkazilmagan, soxta yangiliklar moliyaviy va neft bozorlarini manipulyatsiya qilish va AQSh bilan Isroil tushib qolgan botqoqdan qochish uchun ishlatilmoqda" deb yozdi. Eron tizimida AQSh bilan har qanday muzokaralar yangi Oliy Rahbar Mujtaba Xameney va Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi tomonidan tasdiqlanishi kerak, ularsiz muzokaralar qonuniylikka ega emas.
Gʻolibaf 64 yoshda, Eron parlamenti raisi bo‘lib, 1997-2000 yillarda Islom inqilobiy gvardiyasi (IRGC) havo kuchlari qo‘mondoni, keyin mamlakat politsiya boshlig‘i va 2005-2017 yillarda Tehron meri bo‘lib ishlagan. U 2005, 2013, 2017 va 2024 yillardagi prezidentlik saylovlarida qatnashgan. Onlayn postlarida u AQSh va Isroilning eng qattiq tanqidchilaridan biri bo‘lib, ko‘pincha IRGC ogohlantirishlarini takrorlagan, ba'zan esa harbiylarning o‘zi va'dalaridan ham oshib ketgan.
Shanba kuni Trump Eronga Hormuz bo‘g‘ozi orqali muhim transport yo‘lini qayta ochish uchun 48 soatlik ultimatum berdi, aks holda AQSh uning elektr stansiyalariga hujum qilish bilan tahdid qildi. Bunga javoban Eron Isroil va Fors ko‘rfazidagi energetika va suv inshootlariga hujum qilishni va'da qildi. Gʻalibaf, shuningdek, AQSh g‘azna obligatsiyalarini ushlab turgan kompaniyalarni tahdid qildi. Trumpning dushanbagi bayonotida u urushni tugatish bo‘yicha muloqot haqida gapirdi, ammo Eron Tashqi ishlar vazirligi bu da'volarni rad etib, Trumpning faqat energiya bozorlarini tinchlantirish uchun hujumni to‘xtatganini ta'kidladi.
Ekspertlar, jumladan, eronlik-amerikalik iqtisodchi Nader Habibi, Trump urushni tugatish uchun bosim ostida bo‘lganligi sababli muzokaralar mantiqiy deb hisoblashadi, ammo ularning muvaffaqiyatli bo‘lishi haqida ehtiyotkorlik bilan baho berishadi. Habibi urushning barcha tomonlar uchun yuqori xarajatlarini, Trumpning Fors ko‘rfazi mamlakatlari va Yevropa, Yaponiya, Janubiy Koreya kabi iqtisodiy hamkorlaridan keladigan bosimini, shuningdek, respublikachilar orasidagi yoqilg‘i narxining oshishi haqidagi tashvishlarni ta'kidladi. U, shuningdek, Eron rahbariyatining energiya va elektr stansiyalariga hujumlar haqidagi tashvishlarini qayd etdi. Misr, Saudiya Arabistoni, Pokiston va Turkiya kabi vositachilik qiluvchi davlatlar aloqa kanalini o‘rnatgan, Xitoy ham o‘z ta'siridan foydalanayotgani aytilmoqda. Biroq, Habibi Isroil va AQSh o‘rtasidagi kelishmovchiliklar yoki Eron elitasidagi ba'zi fraksiyalarning qarshiliklari tufayli keng qamrovli kelishuvning kafolati yo‘qligini ta'kidladi.

Президент США Дональд Трамп в понедельник объявил о приостановке атак на энергетическую инфраструктуру Ирана на пять дней и заявил, что между Вашингтоном и Тегераном прошли «очень хорошие и продуктивные беседы», направленные на прекращение их войны. В тот же день Трамп сообщил журналистам, что его эмиссары ведут переговоры с высокопоставленным иранским чиновником, не назвав его имени. Израильские и американские СМИ сообщили, что специальный посланник Стив Уиткофф и зять Трампа Джаред Кушнер контактируют со спикером иранского парламента Мохаммадом Багером Галибафом.
Однако иранское правительство и сам Галибаф категорически отрицают эти переговоры. Галибаф написал в X (бывший Twitter): «Никаких переговоров с США не проводилось, а фейковые новости используются для манипулирования финансовыми и нефтяными рынками и выхода из трясины, в которой оказались США и Израиль». В иранской системе любые переговоры с США должны быть одобрены новым Верховным лидером Моджтабой Хаменеи и Высшим советом национальной безопасности, чтобы иметь легитимность.
Галибафу 64 года, он является спикером иранского парламента, ранее служил командующим ВВС Корпуса стражей исламской революции (КСИР) в 1997-2000 годах, затем начальником полиции страны, а с 2005 по 2017 год был мэром Тегерана. Он участвовал в президентских выборах 2005, 2013, 2017 и 2024 годов. В своих онлайн-постах он был одним из самых ярых критиков США и Израиля, часто повторяя предупреждения КСИР, а иногда и выходя за их рамки.
В субботу Трамп выдвинул Ирану 48-часовой ультиматум о возобновлении критического судоходного пути через Ормузский пролив, угрожая атаками на электростанции. В ответ Иран пообещал атаковать энергетические и водные объекты в Израиле и Персидском заливе. Галибаф также угрожал компаниям, владеющим казначейскими облигациями США. В понедельнике Трамп заявил о переговорах по прекращению войны, но МИД Ирана отверг эти утверждения, обвинив Трампа в приостановке атак лишь для успокоения энергетических рынков.
Эксперты, включая ирано-американского экономиста Надера Хабиби, считают переговоры вероятными из-за растущего давления на Трампа с целью прекращения войны, но осторожны в прогнозах об их успехе. Хабиби отметил высокие издержки войны для всех сторон: Трамп сталкивается с давлением со стран Персидского залива и экономических партнёров, таких как Европа, Япония и Южная Корея, пострадавших от закрытия Ормузского пролива, а также с обеспокоенностью республиканцев из-за роста цен на топливо перед выборами. Иранское руководство, по его словам, также находится под стрессом из-за угроз инфраструктуре. Посреднические страны, такие как Египет, Саудовская Аравия, Пакистан и Турция, установили каналы связи, а Китай использует своё влияние. Однако Хабиби подчеркнул, что разногласия между Израилем и США или сопротивление внутри иранской элиты могут помешать всеобъемлющей сделке.