AQSh va Isroilning Eron ustidan boshlagan hujumlari oy o‘tganiga qaramay, ko‘plab eronliklar rejimning qulashi haqidagi dastlabki umidlarini yo‘qotmoqda. DW bilan suhbatlashgan bir necha nafar eronliklar, hujumlar boshlanganida bu voqeani islomiy respublika hokimiyatini zaiflashtirish yoki hatto ag‘darish imkoniyati sifatida ko‘rganini aytishdi. AQSh prezidenti Donald Tramp hatto eron xalqiga "hukumatni o‘z qo‘lingizga oling" deya chaqirib, "avlodlar davomida" bunday imkoniyat qayta taklif etilmasligini ta'kidlagan edi.
Biroq, to‘rtinchi haftasiga kirgan mojaro davom etar ekan, fuqarolik ob’yektlari vayron qilinmoqda, kundalik hayot tobora xavfli bo‘lib bormoqda va ruhoniylar hokimiyati o‘z o‘rnida qolmoqda. Bu esa rejimga qarshi ko‘plab kishilarning dastlabki umidlarini shubha, charchoq va qo‘rquvga almashtirdi. "Barcha bu vayronagarchiliklarga qaramay, hukumat hali ham o‘z o‘rnida turibdi va bu urush natijasi haqidagi dastlabki taxminlarni umidsizlik va tashvishga aylantirdi", deydi xavfsizlik sabablaridan nomini oshkor qilishni istamagan Tehrondagi bir aholi.
Urush boshlanganda, ba'zi eronliklar chet el harbiy bosimi rejimni shunchalik tahdid qilishini, bu esa mamlakatda hali ham davom etayotgan, xavfsizlik kuchlari tomonidan qattiq bostirilgan norozilik namoyishlaridan aziyat chekayotgan ko‘proq ommaning noroziligiga yo‘l ochishi mumkin deb hisoblashgan. Ruhoniylar rejimiga qarshi bo‘lgan eronliklar uchun AQSh-Isroil zarbalari barqaror o‘zgarish va davlatning jamiyat ustidan mahkam nazoratining tugashi uchun potentsial trigger sifatida ko‘rilgan.
Biroq, portlovchi moddalar va raketalar uchishda davom etar ekan, urushning bu talqini saqlab qolish qiyinlashmoqda. Yonayotgan binolar, vayron qilingan infratuzilma va tutun bilan qoplangan osmon tasvirlari ko‘plab odamlarning mojaroga qarashini o‘zgartirdi. Endi diqqat urush islomiy respublikani zaiflashtirishi mumkinmi yoki yo‘qmi emas, balki urush qancha davom etadi va eronlik fuqarolar qancha o‘lim va vayronagarchilikni ko‘tirishlari kerakligiga qaratilgan. Janubiy Minab shahridagi qizlar maktabiga zarba berilishi bu o‘zgarishning eng aniq ramzlaridan biriga aylandi, chunki fuqarolik yo‘qotishlari va o‘sib borayotgan xavfsizlik muammolari Eronning kundalik hayotining bir qismiga aylandi.
Urushga qaramay, ko‘plab eronliklar nisbiy xavfsiz uylarini tark etib, ishga kelishga majbur, garchi havo hujumlari doimiy tahdid bo‘lsa ham, deydi Tehrondagi bir aholi. "Hukumat hali ham xodimlarning jismonan ish joyida bo‘lishini talab qilmoqda, garchi ko‘p odamlarning nazarida hech qayer xavfsiz his qilinmaydi va hech kim ish joyiga borishni istamaydi", deydi shaxs anonim shartda. "Ishga kelmaslik ish tashlash yoki norozilik namoyishi sifatida talqin qilinishi mumkin, bu esa odamlarga yanada ko‘proq bosim o‘tkazdi", deb qo‘shimcha qiladi.
Ko‘plab eronliklar, urush rejimni ag‘darishiga umid qilganlar, endi vayronagarchilik barqaror siyosiy o‘zgarishdan ancha tezroq tarqalishini kashf etmoqda. Portlovchi moddalar va zarbalar to‘xtagandan keyin nima bo‘lishi haqidagi noaniqlik ham omma kayfiyatidagi o‘zgarishni keltirib chiqarmoqda. Ko‘plab odamlar, agar islomiy respublika urushning ushbu bosqichidan omon qolsa, Eron mojarodan hali ham eski muammolari bilan chiqishi mumkinligidan va bir nechta yangi muammolar qo‘shilishidan qo‘rqmoqda: shikastlangan infratuzilma, chuqurroq iqtisodiy qiyinchiliklar, davom etayotgan sanksiyalar va yanada qattiqroq repressiya orqali nazoratni qayta tiklay oladigan davlat.
Bu tashvishlar AQSh va Isroilning qo‘shma operatsiya bilan aslida nima erishishni istashi haqidagi aniq emaslik bilan keskinlashmoqda. Eronning Strategik Tadqiqotlar Markazining sobiq ijtimoiy va madaniy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Babak Dorbeiki, Isroil va AQSh bir xil maqsadlarni ko‘zlamayotganini ta'kidlaydi. "Isroil, AQShdan farqli o‘laroq, qulashni izlaydi. Shuning uchun Tramp va Netanyaxuning maqsadlari har xil bo‘lib ko‘rinadi. Natijada, urushning natijasi nima bo‘lishi hali ham noaniq", deydi Dorbeiki DW ga.

Почти через месяц после начала ударов США и Израиля по Ирану многие, кто надеялся на скорое падение режима, остались разочарованы. DW поговорила с иранцами о том, как выживание режима разрушило эти ранние надежды. В начале войны в Иране многие иранцы видели в атаках США и Израиля шанс ослабить или даже свергнуть Исламскую Республику. Президент США Дональд Трамп даже призвал иранский народ "взять власть в свои руки", предупредив, что у них, возможно, не будет лучшего шанса на смену режима "в течение поколений".
Но по мере того, как конфликт, перешедший уже в четвертую неделю, расширяется, с ударами по гражданским объектам по всему Ирану, повседневная жизнь становится все более опасной, а клерикальный режим остается на месте, ранние надежды многих противников режима сменились сомнениями, истощением и страхом. "Несмотря на все эти разрушения, правительство все еще стоит, и это заставило первоначальные предположения об исходе войны уступить место разочарованию и беспокойству", — сказал DW житель Тегерана, пожелавший остаться анонимным из-за соображений безопасности.
В начале войны некоторые иранцы считали, что иностранное военное давление может настолько угрожать режиму, что создаст возможность для большего общественного беспорядка, поскольку страна все еще страдает от общенациональных антиправительственных протестов, которые были жестоко подавлены силами безопасности Ирана. Для тех иранцев, которые выступают против клерикального режима, удары США и Израиля рассматривались как потенциальный триггер для долгосрочных изменений и конца жесткого контроля государства над иранским обществом.
Но такое понимание войны стало труднее поддерживать, поскольку бомбы и ракеты продолжают летать. Изображения горящих зданий, разрушенной инфраструктуры и задымленного неба вызвали сдвиг в том, как многие воспринимают конфликт. Теперь внимание сосредоточено меньше на том, может ли война ослабить Исламскую Республику, и больше на том, как долго продлится война и сколько смертей и разрушений придется вынести иранским гражданским лицам. Удар по школе для девочек в южном городе Минаб стал одним из самых ярких символов этого сдвига, поскольку потери среди гражданского населения и растущая незащищенность стали частью повседневной жизни в Иране.
Несмотря на войну, многие иранцы все еще вынуждены покидать относительную безопасность своих домов и приходить на работу, несмотря на почти постоянную угрозу авиаударов, сообщил DW житель Тегерана. "Правительство все еще настаивает на физическом присутствии сотрудников на работе, хотя, в глазах многих людей, нигде не чувствуется безопасно, и никто не хочет идти на рабочее место", — сказал человек на условиях анонимности. "Неявка на работу может быть истолкована как забастовка или протест, что создает еще большее давление на людей", — добавил он.
Многие иранцы, надеявшиеся, что война свергнет режим, теперь обнаруживают, что разрушения распространяются гораздо быстрее, чем долгосрочные политические изменения. Неопределенность относительно того, что ждет впереди, когда бомбы и удары прекратятся, также способствует сдвигу в общественных настроениях. Многие опасаются, что если Исламская Республика переживет эту фазу войны, Иран может выйти из конфликта, все еще обремененным всеми своими старыми проблемами, и с несколькими новыми вызовами сверху: поврежденная инфраструктура, более глубокие экономические трудности, продолжающиеся санкции и государство, которое может восстановить контроль через еще более жесткие репрессии.
Эти опасения усугубляются отсутствием ясности в том, чего на самом деле надеются достичь США и Израиль совместной операцией. Бабак Дорбейки, бывший заместитель по социальным и культурным вопросам в Центре стратегических исследований Ирана, отмечает, что Израиль и Соединенные Штаты, по-видимому, не преследуют одни и те же цели. "Израиль, в отличие от Соединенных Штатов, стремится к краху. Поэтому кажется, что цели Трампа и Нетаньяху различны. В результате остается неясным, каким будет исход войны", — сказал Дорбейки DW.