Buenos-Ayres, Argentina – 1977-yilda argentinalik o‘qituvchi Tati Almeida o‘g‘li, 20 yoshli tibbiyot talabasi va siyosiy faol Aleksandroni topish uchun barcha eshiklarni taqillatib chiqqan edi. Uning o‘g‘li Buenos-Ayresdagi uyi yaqinidagi ko‘chada oxirgi marta ko‘rilgan va Almeida uni hukumatga qarshi siyosiy faollikda gumon qilingan holda hukumat qo‘llab-quvvatlagan paramilitar kuchlar o‘g‘irlagan deb gumon qilgan. Biroq, hech kim Aleksandrni topa olmadi, u oddiygina yo‘qolib ketgandek edi.
Shunda Almeida hayotini butunlay o‘zgartirgan qaror qabul qildi. U Buenos-Ayresning markaziy maydoniga, prezident saroyidan bir necha qadam naridagi joyga borib, har hafta u yerda yig‘iladigan motam tutayotgan ayollar guruhiga qo‘shildi. Birgalikda ular maydonni aylanib chiqib, bolalarining fotosuratlarini ko‘tarib, "Ular qayerda?" deb so‘radilar. Bu guruh "Plasa-de-Mayo Onalari" nomi bilan tanildi. O‘tgan yarim asr davomida ular 1976-1983-yillardagi Argentina diktaturasi davrida o‘g‘irlangan bolalar va nabiralarni qidirishda.
Bu seshanba diktaturani hokimiyatga olib kelgan harbiy to‘ntarishning 50 yilligini belgilaydi va Plasa-de-Mayo Onalarining omon qolgan aʼzolari hali ham faol, endi qarindoshlari bilan har hafta maydon atrofida adolat talab qilib yurishda davom etmoqda. Biroq, asl guruhning tirik aʼzolari keksa. Almeidaning o‘zi 95 yoshda. U hali ham vafot etishidan oldin Aleksandrni topishga umid qilmoqda. "Men hech bo‘lmaganda Aleksandrning suyaklariga tegmasdan ketmoqchi emasman," dedi Almeida. "Men hech qachon umidni yo‘qotmayman yoki kurashni to‘xtatmayman. Biz faqat adolatni xohlaymiz."
Biroq, adolat tobora erishib bo‘lmas ko‘rinadi. Argentina hozirgi o‘ng qanot prezidenti Xavyer Milei hukumatida resurslar hisob-kitob qilish harakatlaridan boshqa tomonga yo‘naltirilgan. Mileining o‘zi sodir bo‘lgan vahshiyliklarni "ortiqchaliklar" deb baholab, ularni chetga surdi. Almeida uchun bu harakatlar Plasa-de-Mayo Onalarining tashkilot sifatida davom etishi kerakligini taʼkidlaydi. "Xavyer Milei va uning hukmati Argentina sodir bo‘lgan inson huquqlari buzilishlarini inkor etish va tarixni qayta yozishga urinishda davom etmoqda," dedi Almeida. "Shuning uchun bizning kollektiv xotiramiz haqida gapirish va haqiqat va adolatga bo‘lgan ehtiyoj hech qachon bo‘lmagandek muhim."
Yaqin vaqtgacha Birlashgan Millatlar Tashkilotining inson huquqlari mutaxassislari Argentinani inson huquqlari buzilishlarining merosini hal qiladigan mamlakatlar uchun "global mezon" deb hisoblagan. Ammo seshanba kuni yubileyidan oldin to‘qqizta tadqiqotchi va hisobotchi "to‘rt o‘n yillik namunali taraqqiyotni xavf ostiga qo‘yadigan" "hayratlanarli orqaga qaytishlar"ni qoralagan qo‘shma bayonot chiqardi. "Afsuski, bugun biz bu sohada Argentina global yetakchiligining tez tanazzulga uchrashini ko‘rmoqdamiz," deb yozgan edi BMT mutaxassislari o‘tgan hafta.
Ularning bayonoti bir qator tashvishli sohalarni ko‘rsatdi. Diktatura davrida sodir etilgan jinoyatlar bo‘yicha tergovlar uchun mablag‘lar qisqartirildi. Argentina harbiy-dengiz floti tomonidan saqlanayotgan arxiv hujjatlari o‘tgan yili yo‘q qilinishi uchun tasdiqlangan, ammo sud dalillarni yo‘q qilishni to‘xtatdi. Va hatto Milei inson huquqlari buzilishlarida gumon qilinadigan sobiq harbiy xodimlarni kechirishi mumkinligi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. "Bu choralar o‘tish davri adolati, demokratiya va qonun ustuvorligi asoslarini zaiflashtiradi," dedi mutaxassislar.
Hatto Plasa-de-Mayo Onalari kabi guruhlar ham yangi to‘siqlarga duch keldi. 2023-yilda hokimiyatga kelganidan beri Milei hukmati tashkilot uchun davlat subsidiyalarini to‘xtatdi va guruh olib boradigan davlat televideniyesi dasturi bekor qilindi. Shunga qaramay, guruh yo‘qolganlarni topish harakatlarini davom ettirdi. Diktatura davrida 30 000 ga yaqin odam yo‘qolgan va o‘lik deb hisoblanadi. Ularning jasadlari hali ham topilmoqda. O‘tgan haftagina sud-tibbiy antropologlar Kordoba viloyatidagi sobiq qamoqxonada dafn etilgan 12 kishining qoldiqlarini aniqladilar.
Keyin, diktatura qurboni ekanligini bilmagan holda o‘sgan bolalar bor. Taxminan 500 chaqaloq qamoqxonalarda tug‘ilgan, ular ota-onalaridan majburan ajratilgan va diktaturaga sodiq oilalarga joylashtirilgan. Ko‘pchilikka ularning haqiqiy ota-onaligi yashirilgan. Plasa-de-Mayo Onalarining opa-singil tashkiloti bo‘lgan Plasa-de-Mayo Buvalari allaqachon 140 ta bunday bolani topdi, eng so‘nggisi o‘tgan iyun oyida. 45 yoshli Gilyermo Amarilya Molfino o‘sha bolalardan biri edi. 1980-yilda tug‘ilgan u endi Plasa-de-Mayo Buvalari bilan ularning qidiruvini davom ettirish uchun ishlaydi. "Biz, yangi avlodlar, qabul qilayotgan ish nima sodir bo‘lganligi xotirasini tirik saqlash haqida, ammo shuningdek, aniq maʼnoda, hali ham yo‘qolgan nabiralarni topish haqida," dedi u.
Amarilya Molfino o‘zining oilaviy tarixini kattalar yoshida, boshqa bir erkak haqidagi hujjatli filmni tomosha qilgandan so‘ng ochdi, u qamoqxonada tug‘ilgan va oilasidan o‘g‘irlangan. Bu tajriba uni o‘z o‘tmishi haqida savol berishga undadi. "Hikoya menga gapirdi, chunki men hayotimdagi ko‘plab o‘xshashliklarni ko‘rdim. Uni olib kelgan odam zo‘ravon edi va oilada doimiy sir saqlash tuyg‘usi bor edi," dedi Amarilya Molfino Al Jazeeraga. DNK tahlili uning gumonlarini tasdiqladi. U ham ota-onalaridan olinganligini aniqlagandan beri, Amarilya Molfino o‘zining ismini Martin dan Gilyermo ga o‘zgartirdi, hali ham yo‘qolgan otasi sharafiga.
"Haqiqiy shaxsimni, oilamni kashf etish go‘zal edi. Bu qayta tug‘ilgandek edi," dedi Amarilya Molfino. U endi Buenos-Ayresdagi sobiq Harbiy-Dengiz Mexanika Maktabiga (ESMA) tashriflarni olib boradi, bu diktatura davrida foydalanilgan bir nechta maxfiy qamoq va qiynoq joylaridan biri. Yurist Karlos Enrike Pisoni ham diktatura davrida ota-onalarini, Irene Ines Bellocchio va Rolando Viktor Pisonini yo‘qotdi. Ular 1977-yilda harbiylar tomonidan o‘g‘irlangan siyosiy faollar edi va ular hali ham yo‘qolganlar qatorida. Pisoni "HIJOS" tashabbus guruhining dastlabki aʼzolaridan biriga aylandi, bu ispancha qisqartma "Bolalar - Shaxsiyat va Adolat uchun, Unutish va Sukutga qarshi" degan maʼnoni anglatadi.
U majburiy yo‘qolishlar kabi jinoyatlar yopilishga erishilmaguncha zarar yetkazishda davom etishini taʼkidlaydi. Ana shu yerda HIJOS va Plasa-de-Mayo Onalari kabi guruhlar muhim rol o‘ynashi mumkin: adolat uchun kurashish orqali. Pisoni qo‘shimcha qildi, ularning ongliik kampaniyalari "o‘tmish takrorlanmasligini" taʼminlashga yordam berishi mumkin. "Xavfsizlik kuchlari, masalan, qamoqxonalarda yoki namoyishlarni bostirishda zo‘ravonlik qilishda davom etgani uchun o‘tmish o‘tmishda emas," dedi Pisoni. "Shuning uchun inson huquqlari uchun kurash hech qachon bo‘lmagandek muhim."
Almeida hali ham 1977-yilda birinchi marta Plasa-de-Mayo Onalariga qo‘shilgan hissini eslaydi. "Menga berilgan yagona savol shu edi: 'Kimni yo‘qotdingiz?' Va men yig‘lay boshladim," dedi u. "Men o‘z hikoyamni aytdim. Bu katarzis shakli edi. Va hammasi shu erdan boshlangan." Guruh shundan beri Argentinadagi qarshilikning doimiy ramzlaridan biriga aylandi, ayollar sochlarida kiygan, peshqadam matosidan yasalgan oq ro‘molchalar bilan darhol taniladi. Almeida Al Jazeeraga uning harakati Milei hukmati ostida duch kelayotgan yangi qiyinchiliklardan qo‘rqmasligini aytdi. U bularning barchasini oldin boshidan kechirgandek his qiladi. "Kurash hech qachon tugamaydi. Bu biz hech qachon tark etmaydigan kurash," dedi u. "Tayog va aravachalarga qaramay, biz hali ham turibmiz. Ular bizni mag‘lub etmadi va hech qachon etmaydi." Shunga qaramay, yosh avlodlar Onalarning sababini davom ettirishi unga umid berish uchun sabab berdi. "Biz barcha yoshlarning namoyish qilayotganini ko‘rganda, bu bizni faxr va quvonch bilan to‘ldiradi," dedi u. "Biz ularning bizning kurashimizni davom ettirishini bilamiz."

Буэнос-Айрес, Аргентина – В 1977 году аргентинская учительница Тати Альмейда, отчаявшись найти своего пропавшего сына Алехандро, 20-летнего студента-медика и политического активиста, приняла решение, которое навсегда изменило её жизнь. Её сын был последний раз замечен на улице недалеко от своего дома в Буэнос-Айресе, и Альмейда подозревала, что его похитили поддерживаемые правительством парамилитарные силы в рамках кампании против политических диссидентов. Однако никто не мог найти Алехандро, словно он просто исчез.
Тогда Альмейда отправилась на центральную площадь Буэнос-Айреса, в нескольких шагах от президентского дворца, и присоединилась к группе скорбящих женщин, которые собирались там каждую неделю. Вместе они обходили площадь, держа фотографии своих детей и спрашивая: «Где они?». Эта группа стала известна как «Матери Площади Майо». На протяжении последних пятидесяти лет они ищут детей и внуков, похищенных во время аргентинской диктатуры с 1976 по 1983 год.
Во вторник исполняется 50 лет со дня военного переворота, который привёл к власти диктатуру, и Матери Площади Майо по-прежнему активны, теперь к ним присоединились родственники, продолжая каждую неделю маршировать вокруг площади, требуя справедливости. Однако выжившие члены первоначальной группы уже пожилые. Сама Альмейде 95 лет. Она всё ещё надеется найти Алехандро до своей смерти. «Я не хочу уходить, не прикоснувшись хотя бы к костям Алехандро, – сказала Альмейда. – Я никогда не потеряю надежду и не прекращу борьбу. Всё, чего мы хотим, – это справедливость».
Однако справедливость может казаться всё более недостижимой. При нынешнем правом президенте Аргентины Хавьере Милее государственные ресурсы были перенаправлены от усилий по привлечению к ответственности. Сам Милей преуменьшил масштабы зверств, назвав их «перегибами». Для Альмейды эти действия подчёркивают, почему Матери Площади Майо как организация должны сохраняться. «Хавьер Милей и его правительство продолжают пытаться переписать историю, отрицать нарушения прав человека, произошедшие в Аргентине, – сказала Альмейда. – Именно поэтому разговор о нашей коллективной памяти и необходимости правды и справедливости важнее, чем когда-либо».
До недавнего времени эксперты ООН по правам человека считали Аргентину «глобальным эталоном» для стран, решающих наследие нарушений прав человека. Однако перед юбилеем во вторник девять исследователей и докладчиков выпустили совместное заявление, осуждающее «тревожные откаты», которые «рискуют подорвать четыре десятилетия образцового прогресса». «К сожалению, сегодня мы наблюдаем быстрое ухудшение глобального лидерства Аргентины в этой области», – написали эксперты ООН на прошлой неделе.
В их заявлении указаны несколько областей беспокойства. Средства на расследования преступлений, совершённых во время диктатуры, были сокращены. Архивные документы, хранящиеся военно-морскими силами Аргентины, в прошлом году были одобрены к уничтожению, хотя суд вмешался, чтобы остановить уничтожение доказательств. Также появились сообщения о том, что Милей может помиловать бывших военнослужащих, замешанных в нарушениях прав человека. «Эти меры подрывают основы переходного правосудия, демократии и верховенства права», – заявили эксперты.
Даже такие группы, как Матери Площади Майо, столкнулись с новыми препятствиями. С момента прихода к власти в 2023 году правительство Милея прекратило государственные субсидии для организации, а государственная телевизионная программа, которую вела группа, была отменена. Тем не менее, группа продолжила свои усилия по поиску пропавших. До 30 000 человек исчезли во время диктатуры и предположительно погибли. Их тела до сих пор находят. Только на прошлой неделе судебные антропологи идентифицировали останки 12 человек, похороненных в бывшем центре содержания под стражей в провинции Кордова.
Кроме того, есть дети, которые выросли, не зная, что они стали жертвами диктатуры. По оценкам, около 500 младенцев родились в центрах содержания под стражей, где они были насильственно отделены от своих родителей и переданы семьям, лояльным диктатуре. Большинству из них скрывали их истинное происхождение. «Бабушки Площади Майо», сестринская организация Матерей, уже нашли 140 таких детей, последнего – в июне прошлого года. 45-летний Гильермо Амарилья Мольфино был одним из таких детей. Родившийся в 1980 году, он теперь работает с «Бабушками Площади Майо», чтобы продолжить их поиски. «Работа, которую мы, новое поколение, берём на себя, заключается в сохранении памяти о произошедшем, но также, в конкретных терминах, в поиске внуков, которые всё ещё пропали», – сказал он.
Амарилья Мольфино раскрыл свою семейную историю уже взрослым, посмотрев документальный фильм о другом мужчине, родившемся в центре содержания под стражей и похищенном у своей семьи. Этот опыт заставил его усомниться в своём прошлом. «Эта история нашла во мне отклик, потому что я увидел много сходств с моей жизнью. Мужчина, который его взял, был жестоким, и в семье постоянно чувствовалась секретность», – рассказал Амарилья Мольфино Al Jazeera. Анализ ДНК подтвердил его подозрения. После того как он обнаружил, что его тоже забрали у родителей, Амарилья Мольфино сменил имя с Мартина на Гильермо в честь своего отца, который до сих пор пропал без вести. «Открытие моей настоящей идентичности, моей семьи, было прекрасным. Это было как заново родиться», – сказал он.
Теперь он проводит экскурсии в бывшую Высшую школу механиков ВМС (ESMA) в Буэнос-Айресе, одном из нескольких секретных центров содержания под стражей и пыток, использовавшихся во время диктатуры. Адвокат Карлос Энрике Писони также потерял своих родителей, Ирен Инес Беллоккьо и Роландо Виктора Писони, во время диктатуры. Они были политическими активистами, похищенными военными в 1977 году, и до сих пор числятся пропавшими без вести. Писони стал одним из первых членов правозащитной группы HIJOS, испанской аббревиатуры, означающей «Дети за идентичность и справедливость против забвения и молчания».
Он утверждает, что такие преступления, как насильственные исчезновения, продолжают причинять вред до тех пор, пока не будет достигнуто закрытие. Именно здесь такие группы, как HIJOS и Матери Площади Майо, могут сыграть важную роль: добиваясь справедливости. Писони добавил, что их кампании по повышению осведомлённости также могут помочь обеспечить, чтобы «прошлое не повторилось». «Прошлое не в прошлом, пока силы безопасности продолжают совершать злоупотребления, например, в тюрьмах или при подавлении демонстраций, – сказал Писони. – Именно поэтому борьба за права человека важна как никогда».
Альмейда до сих пор помнит, каково было впервые присоединиться к Матерям Площади Майо в 1977 году. «Единственный вопрос, который мне задали, был: „Кого вы потеряли?“ И я просто начала плакать, – сказала она. – Я рассказала свою историю. Это была форма катарсиса. И всё началось отсюда». С тех пор группа стала одним из enduring символов сопротивления в Аргентине, мгновенно узнаваемым по белым платочкам, которые женщины носили в волосах, сделанным из ткани для пелёнок. Альмейда рассказала Al Jazeera, что она не боится новых вызовов, с которыми сталкивается её движение при правительстве Милея. Она чувствует, будто уже всё это пережила. «Борьба никогда не закончится. Это борьба, которую мы никогда не оставим, – сказала она. – Несмотря на трости и инвалидные коляски, мы всё ещё стоим. Они не победили нас и никогда не победят». Тем не менее, тот факт, что молодое поколение продолжает дело Матерей, дал ей повод для надежды. «Когда мы видим всех молодых людей, демонстрирующих, это наполняет нас гордостью и радостью, – сказала она. – Мы знаем, что они продолжат нашу борьбу».