Eron qonun chiqaruvchisi Aloeddin Borujerdiyning davlat televideniyasidagi bayonotiga ko‘ra, Tehron, Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tayotgan tankerlar uchun 2 million dollargacha (1,72 million yevro) “xavfsiz o‘tish” to‘lovini yashirincha undirmoqda. Bu harakat, dunyo neft va gaz ta’minotining beshdan bir qismi o‘tadigan muhim global bo‘g‘ozni yuqori stavkali to‘lov punktiga aylantirish xavfini keltirib chiqarmoqda.
Xalqaro dengiz huquqi bo‘yicha mutaxassis Robert Hyubertning ta’kidlashicha, agar to‘lovlar tasdiqlansa, bu xalqaro dengiz huquqining buzilishi hisoblanadi. U “erkin navigatsiya... xalqaro dengiz savdosining asosidir... bu hududlardan hech qanday to‘siqsiz o‘tish imkoniyati” deb ta’kidladi va bunday to‘lovlarning deyarli barcha davlatlar tomonidan qarshilik bilan kutib olinishini aytdi.
Dunyoning eng qadimgi va nufuzli dengiz nashri bo‘lgan Lloyd’s List o‘tgan hafta kamida bitta tankerning to‘lov amalga oshirgani haqida xabar berdi. Biroq, Eron xalqaro sanksiyalar ostida bo‘lganligi sababli, to‘lovlar qanday amalga oshirilayotgani aniq emas. Hindiston, Pokiston, Iroq, Malayziya va Xitoy kabi mamlakatlar o‘z kemalari uchun xavfsiz o‘tishni tashkil qilish maqsadida Eron rasmiylari bilan bevosita muzokaralar olib bormoqda.
Kopenhagenda joylashgan Xeneta kompaniyasining bosh tahlilchisi Piter Sendning so‘zlariga ko‘ra, 2 million dollarlik to‘lov qanchalik yuqori bo‘lmasin, u tor bo‘g‘ozni qayta ochish uchun muhim omil emas. U “muhimi, [Hormuz orqali] o‘tish hali ham xavfli” deb ta’kidladi. Shu bilan birga, yirik neft va gaz import qiluvchi davlatlarning bevosita muzokaralar olib borishga va har bir kema uchun juda yuqori to‘lovni qabul qilishga tayyorligi, energiyaga bog‘liq mamlakatlarning bo‘g‘oz orqali hatto minimal ta’minotni ham ta’minlash uchun tobora ko‘proq umidsizlikka tushayotganini ko‘rsatmoqda.
Xalqaro dengiz tashkiloti (IMO) a’zo davlatlarga yuborgan xatda Eron endi Tehron bilan muvofiqlashtirilgan holda “dushman bo‘lmagan kemalar”ga Hormuz orqali o‘tishga ruxsat berishini bildirdi. IMO vakili, harbiy eskortlar barqaror yoki uzoq muddatli yechim emasligini ta’kidlab, “vaziyatni pasaytirish va fuqarolik dengizchilari va kemalarni xavfsiz joyga evakuatsiya qilish uchun ko‘p tomonlama yechim bo‘lishi kerak” dedi. AQSh prezidenti Donald Tramp Yevropa NATO ittifoqchilarini savdo kemalarini himoya qilish uchun Fors ko‘rfazida ko‘p millatli dengiz patruli yoki eskort missiyasiga qo‘shilishga bosim o‘tkazmoqda, ammo Yevropa davlatlari, jumladan Germaniya, Frantsiya va Italiya, faol janglar tugaguniga qadar darhol ishtirok etishdan bosh tortmoqda.

Иранский парламентарий Алаэддин Боруджерди заявил на государственном телевидении, что Тегеран якобы тайно требует до $2 млн (€1,72 млн) с танкеров за «безопасный проход» через Ормузский пролив. Этот шаг угрожает превратить ключевой мировой водный путь, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти и газа, в высокоставленную платную дорогу.
Эксперт по международному морскому праву Роберт Хьюберт заявил, что если такие платежи подтвердятся, это будет нарушением международного морского права. Он подчеркнул, что «свобода судоходства... является основой международной морской торговли... возможность проходить через эти районы без каких-либо препятствий», и что подобные сборы встретят сопротивление почти всех государств.
Согласно отчету одного из старейших и наиболее авторитетных морских изданий Lloyd’s List, по крайней мере один танкер, как полагают, произвел платеж. Однако неясно, как осуществляются транзакции, поскольку Иран остается под международными санкциями, что затрудняет получение долларовых платежей через западные финансовые каналы. Такие страны, как Индия, Пакистан, Ирак, Малайзия и Китай, якобы ведут прямые переговоры с иранскими официальными лицами для организации безопасного прохода своих судов.
Главный аналитик компании Xeneta Питер Санд заявил, что, хотя плата в $2 млн кажется высокой, она не является ключевым фактором для возобновления прохода через узкий пролив. Он отметил: «Важно то, что проход через [Ормуз] по-прежнему небезопасен». Тем не менее, готовность крупных импортеров нефти и газа вести прямые переговоры и платить огромные сборы, помимо резко выросших страховых премий, подчеркивает растущее отчаяние энергозависимых стран в обеспечении даже минимальных поставок через пролив.
Международная морская организация (ИМО) направила государствам-членам письмо, в котором Иран якобы теперь разрешает «невоенным судам» проходить через Ормузский пролив при координации с Тегераном. Представитель ИМО заявил, что военные эскорты не являются «устойчивым или долгосрочным решением», и призвал к многостороннему решению для деэскалации ситуации. Президент США Дональд Трамп якобы оказывает давление на европейских союзников по НАТО с целью присоединения к многонациональному военно-морскому патрулю в Персидском заливе, но европейские страны, включая Германию, Францию и Италию, в основном сопротивляются немедленному участию, указывая на готовность внести вклад только после окончания активных боевых действий.