Hizbulloh harakati rahbari Naim Qossim mamlakatni birlikka chaqirib, Isroilning Livan ustidagi harbiy hujumlari davom etar ekan, "cheksiz" kurashni davom ettirishga va'da berdi. Uning chorshanba kuni bergan bayonotida, Isroilning havo va quruqlikdagi hujumlari natijasida mamlakat bo'ylab 1000 dan ortiq kishi halok bo'lgani, 1,2 milliondan ortiq kishi esa uylarini tark etgani ta'kidlandi.
Qossim Livanning ikki yo'lni tanlash oldida turganini aytdi: "yoki taslim bo'lib, yurtimizdan voz kechish... yoki muqarrar to'qnashuv va qarshilik". U shuningdek, Isroil hukumatiga qarshi muzokaralarga rozi bo'lishni rad etib, "o'qqa tutilayotgan paytda Isroil dushimi bilan muzokara olib borish taslim bo'lishni majburiy qilish va Livanni imkoniyatlaridan mahrum qilishdir" deb ta'kidladi.
Isroilning kuchaytirilgan hujumlari mart oyi boshida, Hizbullohning AQSh va Isroilning 28 fevralda Eronga qarshi urushi boshlanganidan keyin Isroil hududiga raketa otishi ortidan boshlandi. Isroil qo'shinlari Hizbulloh jangchilarini yo'q qilish maqsadida Livan hududiga chuqurroq kirib bormoqda, bu esa jangovar to'qnashuvlarni kuchaytirmoqda.
Livan hukumati Hizbullohning harbiy faoliyatini taqiqlagan va Isroil bilan to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar olib borishni istaganini bildirgan. Biroq, Isroil hukumatining mudofaa vaziri Isroil Katz o'tgan hafta shimoliy Isroil xavfsiz bo'lgunga qadar janubiy Livandagi ko'chirilgan aholi uylariga qaytishlari mumkin emasligini aytib, harbiy hujumni susaytirish belgisini ko'rsatmagan.
Isroilning o'ng qanot siyosatchilari, jumladan moliya vaziri Bezalel Smotrich, janubiy Livanni anneksiya qilishga chaqirishgan, bu esa Fransiya prezidenti Emmanuel Makron kabi xorijiy rahbarlarning qattiq noroziligiga sabab bo'ldi. Makron halokatli zo'ravonlikni to'xtatish uchun muzokaralarni qo'llab-quvvatlayotganini bildirdi.

Лидер движения Хезболла Наим Касем призвал к национальному единству, пообещав продолжать борьбу "без ограничений" на фоне продолжающихся военных атак Израиля против Ливана. В заявлении в среду он отметил, что израильские воздушные и наземные атаки привели к гибели более 1000 человек по всей стране и вынудили более 1,2 миллиона человек покинуть свои дома.
Касем заявил, что Ливан стоит перед двумя вариантами: "либо капитуляция и отказ от нашей земли... либо неизбежное противостояние и сопротивление" Израилю. Он также отверг возможность переговоров с израильским правительством, утверждая, что "вести переговоры с израильским врагом под огнём означает навязывание капитуляции и лишение Ливана его возможностей".
Усиленные атаки Израиля на Ливан начались в начале марта после того, как Хезболла запустила ракеты по территории Израиля в ответ на начало войны США и Израиля против Ирана 28 февраля. Израильские войска продвигаются глубже на ливанскую территорию в рамках наземного вторжения, якобы направленного на уничтожение боевиков Хезболлы, что привело к эскалации боевых столкновений.
Ливанское правительство запретило военную деятельность Хезболлы и выразило желание вести прямые переговоры с Израилем. Однако израильское правительство не проявляет признаков смягчения своего военного наступления: министр обороны Израиля Исраэль Кац на прошлой неделе заявил, что перемещённые жители южного Ливана не смогут вернуться в свои дома, пока северный Израиль не станет безопасным.
Крайне правые израильские политики, включая министра финансов Бецалеля Смотрича, призвали к аннексии южного Ливана, что вызвало осуждение со стороны иностранных лидеров, таких как президент Франции Эмманюэль Макрон, который поддерживает переговоры для прекращения смертоносного насилия. Растущий конфликт привлёк глобальное осуждение и призывы к деэскалации.