Filippinlar dunyoda yoqilgʻi tanqisligi ortishi fonida energiya sektorida bir yil muddatga favqulodda holat eʼlon qilgan birinchi davlat boʻldi. Prezident Ferdinand Markos-Kichik mamlakat milliy xavfsizligiga "qochib qutilmas tahdid" deb baholagan vaziyat tufayli tegishli farmonni imzoladi. Bu qaror mamlakatning yoqilgʻi zaxiralari oʻrtacha 45 kunlik qolganligi sababli qabul qilindi.
Inqirozning asosiy sababi Yaqin Sharqdagi keskinlikning kuchayishi va Fevral oyi oxirida mintaqada boshlangan keng koʻlamli harbiy harakatlar natijasida Ormuz boʻgʻozi orqali kemachilikning cheklanishidir. Bu dunyo neft va suyuq tabiiy gaz (SPG) yetkazib berishining asosiy yoʻnalishini deyarli toʻsib qoʻydi, bu nafaqat narxlarning keskin oshishiga, balki importga bogʻliq Janubi-Sharqiy Osiyo iqtisodiyotlari uchun muhim boʻlgan logistika zanjirlarida chuqur uzilishlarga olib keldi.
Filippin hukumati ichki bozorni barqarorlashtirish uchun favqulodda choralarni boshladi. Mamlakatda oziq-ovqat va dori-darmonlar kabi birinchi zarur tovarlarni taqsimlashni nazorat qilish uchun maxsus qoʻmita tuzildi. Bundan tashqari, hukumat infratuzilma obʼektlari uchun yoqilgʻi yetkazib berishni ustuvor qilish uchun fuqarolik aviareyslarini vaqtincha toʻxtatishgacha boʻlgan qattiq tejash rejimini joriy etishni istisno qilmaydi.
Manilada blokadadan chiqish yoʻllarini izlab, 1 million barrel neft zaxirasini favqulodda toʻldirish uchun muqobil yetkazib beruvchilarni qidirish boshlandi. Prezident Markos-Kichik mavjud sanksiya bosimiga qaramay, Rossiya yoqilgʻisini sotib olishni koʻrib chiqishga tayyorligini ochiq bildirdi. Ormuz boʻgʻozidagi beqarorlik fonida importni diversifikatsiya qilishning shunga oʻxshash strategiyasini Tailand, Shri-Lanka va Janubiy Koreya kabi mintaqaning boshqa mamlakatlari ham koʻrib chiqmoqda.

Филиппины стали первой страной, официально объявившей режим чрезвычайного положения в энергетическом секторе сроком на один год на фоне нарастающего мирового дефицита топлива. Президент Фердинанд Маркос-младший подписал соответствующий указ, охарактеризовав ситуацию как "неминуемую угрозу" национальной безопасности страны. Это решение было принято в условиях, когда текущие запасы горючего в стране составляют в среднем всего 45 дней.
Фундаментальной причиной кризиса послужила эскалация напряженности на Ближнем Востоке. Ограничение судоходства через Ормузский пролив, последовавшее за началом масштабных военных действий в регионе в конце февраля, фактически заблокировало ключевой маршрут мировых поставок нефти и сжиженного природного газа (СПГ). Это спровоцировало не только резкий скачок цен, но и глубокие сбои в логистических цепочках, критически важных для импортозависимых экономик Юго-Восточной Азии.
Правительство Филиппин инициировало экстренные меры по стабилизации внутреннего рынка. В стране создан специальный комитет для контроля за распределением товаров первой необходимости, включая продукты питания и медикаменты. Кроме того, власти не исключают введения жесткого режима экономии, вплоть до временной приостановки гражданских авиаперелетов, чтобы приоритизировать поставки топлива для объектов критической инфраструктуры.
В поисках выхода из сложившейся блокады Манила начала поиск альтернативных поставщиков для экстренного пополнения резервного фонда на 1 миллион баррелей нефти. Президент Маркос-младший открыто заявил о готовности рассмотреть закупку российского топлива, несмотря на существующее санкционное давление. Подобную стратегию диверсификации импорта на фоне нестабильности в Ормузском проливе уже рассматривают и другие страны региона, включая Таиланд, Шри-Ланку и Южную Корею.