Pokiston hukumati AQSh va Eron o'rtasidagi urushni tinch yo'l bilan hal qilish uchun vositachilik qilishga tayyorligini e'lon qildi. Pokiston tashqi ishlar vaziri Ishoq Dar o'tgan yakshanba kuni Turkiya, Misr va Saudiya Arabistoni bilan yuqori darajadagi uchrashuvlar o'tkazib, kelgusi kunlarda ikki tomon o'rtasida muhokamalarni o'tkazishga tayyor ekanligini bildirdi. Dar: "Pokiston har ikki tomonning ishonchini qozongan holda, ular o'rtasidagi muhokamalarni o'tkazishdan faxrlanadi", dedi.
Biroq, Eron tomonidan bu tashabbuslar shubha ostiga olinmoqda. Eron parlamenti raisi Muhammad Bog'ir Qolibof Pokistonda rejalashtirilgan muzokaralarni "bosqin uchun yashirinish" deb atadi va 2500 AQSh dengiz piyodasi O'rta Sharqqa kelayotgani haqida ogohlantirib, ularni "olovga solish" bilan tahdid qildi. Eron tashqi ishlar vazirligi ham AQSh prezidenti Donald Trampning muzokaralar borligi haqidagi da'volarini rad etdi.
Pokistonning bu harakati mintaqaviy urushning kengayishi uning iqtisodiyoti va xavfsizligiga tahdid solayotganligi bilan bog'liq. Tahlilchi Raza Rumi: "AQSh-Eron mojarosi Pokistonning Fors ko'rfazi energiya oqimlari va pul o'tkazmalariga bog'liqligini hisobga olgan holda, uning iqtisodiy barqarorligiga bevosita tahdid soladi", dedi. Pokiston Saudiya Arabistoni bilan mudofaa shartnomasi va Eron bilan 900 kilometrlik chegaraga ega bo'lganligi sababli, muvozanatli diplomatik siyosat olib borishi kerak.
Agar muzokaralar muvaffaqiyatsizlikka uchrasa va urush uzoq davom etsa, Pokiston uchun asosiy tahdid Hormuz bo'g'ozi orqali energiya yetkazib berishning buzilishi bo'ladi, bu mamlakatning allaqachon noqulay iqtisodiy vaziyatini yanada og'irlashtiradi. Tahlilchi Rumi: "Muvaffaqiyatsizlik Pokistonga iqtisodiy va xavfsizlik zarbalarini beradi. Energiya yetkazib berishning buzilishi inflyatsiyani kuchaytiradi va moliyaviy stressni yomonlashtiradi", dedi.
Pokistonning Saudiya Arabistoni bilan o'n yillik hamkorligi va Eron bilan chuqur aloqalari uning vositachilik rolini murakkablashtiradi. Agar Fors ko'rfazi mamlakatlari mojaroga qo'shilsa, Pokistonning muvozanatli siyosati yanada qiyinlashadi. Tahlilchi Rumi: "Agar Saudiya Arabistoni mojaroga qo'shilsa, Pokiston kamida ramziy qo'llab-quvvatlash uchun bosim ostida qoladi, ammo bevosita harbiy ishtirok etish barqarorsizlantiruvchi va ahmoqona bo'lardi", dedi.
Pokistondagi ichki barqarorlik ham xavf ostida. Eron dunyodagi eng katta shia musulmon ko'pchiligi mamlakatidir va Pokistondagi shia aholisi (taxminan 15-20%) Eron bilan kuchli madaniy aloqaga ega. Urushning birinchi kunida Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeniy o'ldirilgandan so'ng, Pokistonning shimolidagi Gilgit-Baltiston viloyatida norozilik namoyishlari bo'lib o'tdi, bu esa armiya joylashtirilishi va uch kunlik komendant soati joriy etilishiga olib keldi.

Правительство Пакистана заявило о готовности выступить посредником в урегулировании войны между США и Ираном. Министр иностранных дел Пакистана Исхак Дар в воскресенье провел встречи на высоком уровне с Турцией, Египтом и Саудовской Аравией, заявив, что Исламабад готов организовать переговоры между сторонами в ближайшие дни. Дар отметил: «Пакистан будет горд принять и содействовать содержательным переговорам между двумя сторонами, поскольку обе стороны выразили доверие Пакистану».
Однако иранская сторона отнеслась к этим инициативам скептически. Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф назвал планируемые в Пакистане переговоры «прикрытием» для вторжения, упомянув о прибытии 2500 морских пехотинцев США на Ближний Восток и пригрозив «поджечь» их. Министерство иностранных дел Ирана также опровергло заявления президента США Дональда Трампа о ведущихся переговорах.
Действия Пакистана связаны с угрозой расширения региональной войны для его экономики и безопасности. Аналитик Раза Руми заявил: «Конфликт США и Ирана напрямую угрожает экономической стабильности Пакистана, учитывая его зависимость от энергопотоков из Персидского залива и денежных переводов». Пакистану необходимо проводить сбалансированную дипломатию, учитывая его оборонный пакт с Саудовской Аравией и 900-километровую границу с Ираном.
Если переговоры провалятся и война затянется, основная угроза для Пакистана — нарушение поставок энергии через Ормузский пролив, что усугубит и без того шаткое экономическое положение страны. Аналитик Руми отметил: «Неудача подвергнет Пакистан немедленным экономическим и security потрясениям. Сбои в поставках энергии, особенно через Ормузский пролив, усилят инфляцию и ухудшат фискальный стресс».
Долгосрочное партнерство Пакистана с Саудовской Аравией и глубокие связи с Ираном осложняют его посредническую роль. Если страны Персидского залива присоединятся к конфликту, балансирование Пакистана станет еще более трудным. Аналитик Руми добавил: «Если Саудовская Аравия вступит в конфликт, Пакистан окажется под давлением, чтобы оказать хотя бы символическую поддержку, но прямое военное участие было бы дестабилизирующим и неразумным».
Внутренняя стабильность Пакистана также находится под угрозой. Иран является крупнейшей в мире страной с шиитским большинством, а шиитское население Пакистана (примерно 15-20%) имеет прочные культурные связи с Ираном. После убийства верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в первый день войны в пакистанском регионе Гилгит-Балтистан прошли протесты, что привело к развертыванию армии и введению трехдневного комендантского часа.