Rossiya axborot agentliklari xabar berishicha, Rossiyaning "Anatoliy Kolodkin" tankeri Kubaga 100 ming tonna xom neft olib kelgan. Bu yuk Kubaga yanvar oyidan beri yetkazilgan birinchi neft bo'lib, AQSh prezidenti Donald Trampning Kubaga neft yetkazishga qarshi blokadani bo'shashgani haqidagi bayonotidan so'ng sodir bo'ldi.
Tramp o'tgan yakshanba kuni Havo Kuchlari Birining borda jurnalistlarga bergan intervyusida Rossiyaning Kubaga neft yetkazishiga "hech qanday muammosi yo'qligini" aytdi, biroq shu bilan birga "Kuba tugadi" va "yomon rejimga ega" deb ham ta'kidladi. Bu bayonotlar uning siyosatidagi beqarorlikni va Kubaga qarshi tahdidlarni davom ettirish istagini ko'rsatadi.
Kubaning neft tanqisligi mamlakatda keng qamrovli elektr uzilishlariga olib keldi, bu esa sog'liqni saqlash tizimiga, shu jumladan shoshilinch va intensiv terapiya xizmatlariga jiddiy ta'sir ko'rsatdi. Jahon Sog'liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) o'tgan hafta bu muammo haqida ogohlantirgan edi.
Rossiya hukumati bu yukni "gumanitar yordam" deb atadi va Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov "Kuba do'stlarimizga kerakli yordam ko'rsatish bizning burchimiz" deb e'lon qildi. U, shuningdek, yukni "Amerikalik hamkasblarimiz bilan oldindan muhokama qilganimizni" qo'shdi.
Kubaning kommunistik hukumati bu hodisani AQSh tomonidan qo'yilgan neft blokadasini "buzish" deb baholadi. Biroq, neftning kelishi faqat vaqtinchalik yechim bo'lib, Kubaning iqtisodiy inqirozi, koronavirus pandemiyasidan keyin turizmning pasayishi va hukumatning noto'g'ri iqtisodiy siyosati tufayli yanada chuqurlashgan holda davom etmoqda.

По сообщениям российских информагентств, танкер «Анатолий Колодкин» доставил на Кубу 100 тысяч тонн сырой нефти. Это первая поставка нефти на остров с января, последовавшая за заявлением президента США Дональда Трампа о том, что у него «нет проблем» с поставками нефти на Кубу, включая российские, что якобы сигнализирует о смягчении де-факто нефтяной блокады, введённой его администрацией.
Трамп, выступая перед журналистами на борту «Самолёта номер один» в воскресенье, заявил, что не возражает против поставок нефти из России, но при этом повторил угрозы в адрес кубинского руководства, назвав его «плохим режимом» и заявив, что «Куба закончилась». Эти противоречивые высказывания подчёркивают нестабильность политики американского режима и его продолжающуюся враждебность по отношению к Гаване.
Нефтяной дефицит на Кубе привёл к серии общенациональных отключений электроэнергии, что серьёзно ударило по системе здравоохранения, включая экстренные и реанимационные службы. На прошлой неделе Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила об этой критической ситуации.
Российские власти охарактеризовали груз как «гуманитарную помощь». Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что Россия считает «своим долгом помочь кубинским друзьям», добавив, что поставка была «заблаговременно обсуждена с американскими коллегами». Это указывает на возможные дипломатические консультации, несмотря на публичную риторику Трампа.
Кубинские власти расценили прибытие танкера как «прорыв» нефтяной блокады, навязанной США. Однако нефть обеспечит лишь краткосрочную передышку, поскольку экономический и энергетический кризис на острове углубляется из-за спада туризма после пандемии коронавируса и внутренних экономических проблем, усугублённых блокадой.