Pokiston AQSh va Eron o‘rtasidagi urushda asosiy vositachi sifatida o‘zini namoyon qilmoqda, ammo muvaffaqiyatsizlik iqtisodiy va xavfsizlik inqirozlariga olib kelishi mumkin. Tashqi ishlar vaziri Ishoq Dar Pokistonning “ikki tomon ishonchini qozonganligi” haqida gapirdi, ammo muzokaralarning bevosita yoki bilvosita bo‘lishi hali aniq emas. Eron parlamenti raisi Muhammad Bog‘ir Qolibaf Pokistondagi muzokaralarni “bosqin uchun pardalash” deb rad etdi, AQSh prezidenti Donald Tramp esa Eronni “kelishuv” tuzishga majburlash uchun energiya infratuzilmasini “yo‘q qilish” bilan tahdid qildi.
Pokistonning vositachilik harakatlari uning strategik manfaatlari bilan bog‘liq. Tahlilchi Razo Rumining aytishicha, AQSh-Eron mojarosi Pokiston iqtisodiy barqarorligiga tahdid soladi, chunki mamlakat Fors ko‘rfazi energiya oqimlari va migrantlarning pul o‘tkazmalariga bog‘liq. Pokiston Saudiya Arabistoni bilan mudofaa shartnomasi va Eron bilan 900 kilometrlik chegaraga ega bo‘lganligi sababli muvozanatli diplomatik siyosat olib borishi kerak. Vositachilik Pokistonga barqarorlashtiruvchi rol o‘ynash va mintaqaviy urushning salbiy ta’sirlaridan himoyalanish imkonini beradi.
Muzokaralar muvaffaqiyatsiz bo‘lsa, Pokiston uchun asosiy tahdid – uzog muddatli urush tufayli Hormuz bo‘g‘ozi orqali energiya ta’minotining buzilishi, bu mamlakatning allaqachon noqulay iqtisodiy vaziyatini yanada og‘irlashtiradi. Tahlilchi Rumining ta’kidlashicha, bunday holat inflyatsiyani kuchaytirishi va moliyaviy stressni oshirishi mumkin. Shuningdek, Eron bilan chegarada qochqinlar oqimi va militsionerlar faolligining kuchayishi xavfi mavjud.
Agar Saudiya Arabistoni mojaroga qo‘shilsa, Pokistonning muvozanatli siyosati qiyinlashadi. Tahlilchilar Pokistonning bevosita harbiy ishtirok etishi beqarorlashtiruvchi va nodonona bo‘lishini ta’kidlaydilar. Eron Pokistonni asosiy raqib sifatida ko‘rmasligi mumkin, ammo Saudiya Arabistoni bilan cheklangan hamkorlik chegarada keskinlikni keltirib chiqarishi mumkin. Pokistonning o‘tmishdagi mazhabiy zo‘ravonlik tarixi ham urush kengaygan taqdirda ichki beqarorlik xavfini oshiradi, chunki Eron dunyodagi eng katta shia musulmonlar ko‘pchiligi mamlakatidir.
Pokistonning diplomatik muvaffaqiyati uning ichki va tashqi bosimlarni boshqarish qobiliyatiga bog‘liq. Tahlilchi Fatima Amanning aytishicha, Eronning rivojlanishi “ko‘pincha Pokiston ichida aks sado beradi”, ammo hozirgi vaziyat mazhabchilikdan tashqariga chiqdi. Davlat xavfsizlik, iqtisodiy stress va mintaqaviy noaniqlik kabi kengroq bosimlarga duch kelmoqda. Tashqi mojaro bir vaqtning o‘zida bir nechta ichki zaif tomonlarni kuchaytirishi mumkin, buni oldini olish Pokiston uchun muhimdir.

Пакистан активизировал дипломатические усилия, чтобы стать ключевым посредником в войне между США и Ираном, используя свои стратегические отношения с Тегераном и Вашингтоном. Министр иностранных дел Исхак Дар заявил, что Пакистан «будет рад организовать и облегчить содержательные переговоры между двумя сторонами в ближайшие дни», однако неясно, будут ли переговоры прямыми или косвенными. Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф отверг планы переговоров в Пакистане как «прикрытие» для вторжения, в то время как президент США Дональд Трамп угрожал «уничтожить» иранскую энергетическую инфраструктуру, если Иран не заключит «сделку».
Мотивация Пакистана связана с его экономическими и стратегическими интересами. Как отметил аналитик Раза Руми, конфликт США и Ирана напрямую угрожает экономической стабильности Пакистана из-за его зависимости от энергопотоков из Персидского залива и денежных переводов мигрантов. Пакистан должен балансировать свою дипломатию, учитывая пакт о взаимной обороне с Саудовской Аравией и 900-километровую границу с Ираном. Посредничество позволяет Пакистану позиционировать себя как стабилизирующий фактор, одновременно защищаясь от последствий расширяющейся региональной войны.
Основная угроза для Пакистана заключается в том, что если переговоры провалятся и затяжная война продолжит нарушать поставки энергии через Ормузский пролив, это усугубит и без того шаткое экономическое положение страны. Аналитик Руми предупредил, что сбои в энергоснабжении приведут к росту инфляции и усилению фискального стресса, а также повысят риски вдоль пакистано-иранской границы, включая приток беженцев и активность боевиков.
Если Саудовская Аравия присоединится к конфликту, балансирующая политика Пакистана станет более сложной. Аналитики отмечают, что прямое военное участие Пакистана было бы дестабилизирующим и неразумным, и страна, вероятно, ограничится оборонительным сотрудничеством. Иран не будет рассматривать Пакистан как основного противника, если он не вмешается напрямую, но даже ограниченное сближение с Саудовской Аравией может спровоцировать пограничные трения или действия через прокси.
История сектантского насилия в Пакистане повышает риск внутренней нестабильности в случае расширения войны с Ираном. Иран является крупнейшей в мире страной с шиитским большинством, а шиитское население Пакистана, составляющее 15–20% от 250 миллионов человек, исторически сильно реагирует на события в Иране. Аналитик Фатима Аман подчеркнула, что нынешняя ситуация выходит за рамки сектантства, и внешний конфликт может усугубить множественные внутренние разломы, что Пакистан пытается предотвратить.