AQSh Prezidenti Donald Tramp mamlakatiga yo‘naltirilgan nutqida, Eron ustidan olib borilayotgan amerika harbiy operatsiyasi barcha belgilangan maqsadlarga yaqinlashganini va u 2-3 hafta ichida yakunlanishi mumkinligini da'vo qildi. Associated Press tomonidan jonli efirga uzatilgan nutqda Tramp, yaqin haftalarda AQSh "o‘ta kuchli zarbalar" berish niyatida ekanligini aytdi va Eron allaqachon o‘z floti va harbiy-havo kuchlaridan mahrum bo‘lganini qo‘shimcha qildi. U, shuningdek, Tehron kelishuvdan voz kechsa, mamlakatning energetika infratuzilmasiga hujum qilish bilan tahdid soldi.
Ilgari, amerika rahbari Eron elektr stansiyalariga zarbalar berishni 6 aprelgacha vaqtincha to‘xtatishni buyurgan edi, bu esa muhokamalar imkoniyati fonida amalga oshirildi. Biroq, Tehron Vashington bilan muloqot borligini rad etdi. Shunga qaramay, Tramp Eron AQSh tomonidan taklif qilingan hal qilish rejasining ko‘pchilik bandlari bilan rozi bo‘lganini da'vo qilmoqda.
O‘z navbatida, Eronning Rossiyadagi elchisi Kozem Jaloliy tinchlik shartlari harbiy harakatlarning to‘xtatilishi, xavfsizlik kafolatlari va mamlakat suverenitetiga, jumladan, Hormuz bo‘g‘ozi ustidan nazoratga hurmatni o‘z ichiga olishini aytdi. Tramp, shuningdek, Hormuz bo‘g‘ozi orqali erkin kemachilikni ta'minlash masalasini ushbu marshrut bo‘yicha energiya resurslari yetkazib berishga bog‘liq bo‘lgan mamlakatlar hal qilishi kerakligini ta'kidladi. Ziddiyat boshlanishidan oldin, bo‘g‘oz orqali dunyo neft eksportining qariyb 20% va suyuq tabiiy gaz etkazib berishning 30% dan ortig‘i o‘tgan.
Politico ma'lumotlariga ko‘ra, AQSh prezidenti o‘z nutqida kemachilik muammosi uchun javobgarlikni NATO ittifoqchilarining bo‘yniga ham yuklashi mumkin. Trampning chiqishi fonida global neft narxlari o‘sishni ko‘rsatdi: Brent markasining narxi barrel uchun 105 dollardan oshdi, bu esa mintaqaviy beqarorlik va iqtisodiy oqibatlarni keltirib chiqarayotgani haqida xavotirlarni kuchaytirmoqda.

Президент США Дональд Трамп в обращении к нации, транслировавшемся Associated Press, заявил, что американская военная операция против Ирана близка к достижению всех поставленных целей и может завершиться в течение двух–трех недель. По словам Трампа, в ближайшие недели США намерены нанести «чрезвычайно сильные удары», добавив, что Иран уже лишился своего флота и военно-воздушных сил. Он также пригрозил атакой по энергетической инфраструктуре страны в случае отказа Тегерана от сделки, что подчеркивает эскалационный характер высказываний американского лидера.
Ранее американский лидер поручил временно приостановить удары по электростанциям Ирана до 6 апреля на фоне возможных переговоров. При этом в Тегеране отрицали факт диалога с Вашингтоном, что ставит под сомнение заявления Трампа о прогрессе. Тем не менее, Трамп утверждает, что Иран согласился с большинством пунктов предложенного США плана урегулирования, хотя независимых подтверждений этому нет.
В свою очередь, посол Ирана в России Казем Джалали заявил, что условиями мира являются прекращение военных действий, гарантии безопасности и уважение суверенитета страны, включая контроль над Ормузским проливом. Трамп также подчеркнул, что вопрос обеспечения свободного судоходства через Ормузский пролив должны решать страны, зависящие от поставок энергоресурсов по этому маршруту, что может указывать на попытку переложить ответственность на союзников. До начала конфликта через пролив проходило около 20% мирового экспорта нефти и более 30% поставок сжиженного природного газа.
По данным Politico, в своей речи президент США также может возложить ответственность за проблему судоходства на союзников по НАТО, что отражает внутренние разногласия в западном альянсе. На фоне выступления Трампа мировые цены на нефть продемонстрировали рост: стоимость марки Brent превысила 105 долларов за баррель, что свидетельствует о негативном экономическом воздействии и растущей нестабильности в регионе.