Tehron, Eron – AQSh va Isroil ikki oy oldin Tehronga birinchi zarbalarni berganidan beri Eron hukumati va 90 milliondan ortiq aholi uchun ko‘p narsa o‘zgargan bo‘lsa-da, hokimiyatning asosiy elementlari yanada mustahkamlangan.
AQSh prezidenti Donald Tramp bir necha bor Eronda “rejim o‘zgarishi” sodir bo‘lganini ta’kidlagan, chunki oliy rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiy va boshqa yuqori martabali amaldorlar o‘ldirilgan. Biroq, Islom Respublikasining asosiy institutlari saqlanib qolgan va uning o‘g‘li Mujtabo Xomeneiy ruhoniylar kengashi tomonidan voris etib saylangan.
Harbiy, xavfsizlik, siyosiy va sud organlari yangi oliy rahbarga sodiqlik qasamyodini yangilagan, garchi u bir nechta yozma bayonotlardan tashqari ko‘rinmagan yoki eshitilmagan bo‘lsa ham. Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) harbiy operatsiyalarda yetakchilik qilishda, iqtisodiy kuchni saqlashda va ko‘chalar ustidan qurolli nazoratni davom ettirmoqda.
Nisbatan mo‘tadil prezident Mas’ud Pezeshkiyon asosan ichki ishlar va ba’zi diplomatik xabarlar bilan cheklangan. Islohotchi va mo‘tadil siyosatchilar qattiq tanqid ostida. OAV va sud tizimi to‘liq nazorat ostida bo‘lib, muxolifatga qarshi qatag‘on davom etmoqda.
Eron hukumati Tramp talab qilgan imtiyozlarni berishga rozi emas, chunki ularni taslim bo‘lish deb biladi. IRGC va an’anaviy armiya AQSh va Isroilga qarshi ko‘proq raketa va dronlarni ishga tushirishga tayyor. Parlament spikeri Muhammad Boqir Qolibaf muzokaralar orqali “g‘alaba”ni kelishuvga aylantirishni xohlaydi, ammo taslim bo‘lmaslikni ta’kidlaydi.
Eronning yadroviy dasturi bo‘yicha taklifi – bu masalani keyinga qoldirish. Tehron hech qachon yadroviy qurol izlamasligini, ammo boyitilgan materialni jo‘natmasligini aytadi. Asosiy masala – Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish va Eron portlaridagi AQSh blokadasini tugatish. Eron bu bo‘g‘ozni Ummon bilan birgalikda boshqarishni va kemalardan to‘lov olishni xohlaydi.
Iqtisodiyot og‘ir ahvolda: inflyatsiya yuqori, neft-kimyo zavodlari vayron qilingan, ish o‘rinlari yo‘qolgan. Internet deyarli butunlay o‘chirilgan va 60 kundan beri davom etmoqda. Hukumat oziq-ovqat va dori-darmonlarni ta’minlashga e’tibor qaratgan. O‘rtacha eronlik yanada qashshoqlashishi kutilmoqda.
Sud tizimi norozilik bildirganlarning mol-mulkini musodara qilish bilan tahdid qilmoqda. Ko‘plab “tan olishlar” televideniyeda namoyish etilmoqda. Tehronda og‘ir zirhli mashinalar, qurolli patrullar va nazorat punktlari odatiy holga aylangan.

Тегеран, Иран – Многое изменилось для иранских властей и более 90 миллионов человек с тех пор, как США и Израиль нанесли первые удары по Тегерану два месяца назад. Однако некоторые элементы того, как работает Иран и кто принимает ключевые решения, только укрепились.
Президент США Дональд Трамп неоднократно утверждал, что «смена режима» в Иране уже произошла, поскольку были убиты верховный лидер аятолла Али Хаменеи и другие высокопоставленные чиновники. Однако основные институты Исламской Республики сохранились, и его сын, Моджтаба Хаменеи, был быстро избран преемником советом духовенства.
Военные, силы безопасности, политические и судебные органы возобновили присягу на верность офису нового верховного лидера, хотя его не видели и не слышали, за исключением нескольких письменных заявлений. Корпус стражей исламской революции (КСИР) продолжает лидировать в военных операциях, сохранять значительную экономическую мощь и вооруженный контроль на улицах.
Относительно умеренный президент Масуд Пезешкиан в основном ограничен внутренними делами и некоторыми дипломатическими сообщениями. Реформисты и умеренные политики, поддержавшие его, подвергаются жесткой критике. СМИ и судебная система находятся под полным контролем, репрессии против инакомыслящих продолжаются.
Иранские власти не согласны на уступки, требуемые Трампом, считая их капитуляцией. КСИР и традиционная армия готовы запустить больше ракет и дронов по региональным странам и силам США. Спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф хочет превратить «победы» на поле боя в соглашение, но предупреждает, что «капитуляции» не будет.
Последнее предложение Ирана США – отложить обсуждение ядерной программы. Тегеран заявляет, что никогда не будет стремиться к ядерному оружию, но не вывезет обогащенный материал. Главный вопрос сейчас – Ормузский пролив и снятие блокады иранских портов. Иран хочет управлять проливом совместно с Оманом и взимать плату с судов.
Экономика в тяжелом состоянии: высокая инфляция, разрушенные нефтехимические заводы, потеря рабочих мест. Интернет почти полностью отключен уже 60-й день. Правительство сосредоточено на закупках продовольствия и медикаментов. Ожидается, что средний иранец станет еще беднее.
Судебная система угрожает конфискацией имущества за любую форму dissent. Многочисленные «признания» показывают по телевидению. На улицах Тегерана стали обычным явлением тяжелая бронетехника, вооруженные патрули и контрольно-пропускные пункты.