AQSh Mudofaa vaziri Piter Xegset 26-mart kuni televideniye orqali namoyish etilgan vazirlar mahkamasi yig'ilishida Eron bilan davom etayotgan urushda AQSh harbiy muvaffaqiyatlari bilan maqtandi. U AQSh prezidenti Donald Tramp yonida o'tirib, "Hech qachon bir davlat armiyasi bunchalik tez va samarali zararsizlantirilmagan", dedi.
Ertasi kuni, 27-mart kuni, Eron Saudiya Arabistonidagi AQSh harbiy bazasiga raketa va dronlar bilan hujum qildi. Hujum natijasida bir necha amerikalik askar yaralandi va 700 million dollarlik E-3 AWACS radar kuzatuv samolyoti yo'q qilindi.
Vashingtonning Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi (CSIS) hisob-kitoblariga ko'ra, Eronning raketa va dronlari, shuningdek, "do'stona o't" deb atalgan bir hodisa AQSh harbiy texnikasiga 2,3 milliard dollardan 2,8 milliard dollargacha zarar yetkazgan. Bu urush 28-fevralda boshlangan va CSIS birinchi yirik tadqiqot guruhi bo'lib, AQSh yo'qotishlarini batafsil hisoblagan.
Hisob-kitobga AQShning mintaqadagi bazalaridagi yo'qotishlar, shuningdek, maxsus jihozlar va dengiz kuchlari aktivlari kirmaydi. CSIS mudofaa va xavfsizlik departamenti katta maslahatchisi Mark Kansian hisob-kitoblarni amalga oshirgan. U, shuningdek, Fors ko'rfazidagi AQSh bazalariga yetkazilgan zararni ham o'rganayotganini aytdi.
Yo'qotishlarning bir qismi "do'stona o't" natijasida yuz bergan. Mart oyi boshida Quvaytda uchta F-15 qiruvchi samolyoti shunday hodisada urib tushirilgan. Ammo urushda yo'q qilingan AQSh samolyotlari va radarlarining aksariyati Eron tomonidan nishonga olingan. 1-mart kuni AQSh THAAD tizimining kamida bitta kuchli raketaga qarshi mudofaa radarini yo'qotgan. Ba'zi ma'lumotlarga ko'ra, ikkita radar yo'q qilingan. Umumiy zarar 485 million dollardan 970 million dollargacha.
Doha Tadqiqotlar Instituti xavfsizlik va harbiy tadqiqotlar professori Umar Ashur, AQSh ba'zi raqamlarni oshkor qilgan bo'lsa-da, siyosiy sabablarga ko'ra to'liq shaffoflikni ta'minlay olmasligini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, Tramp ma'muriyati noyabrdagi oraliq saylovlarda yo'qotishlar ko'rinishini xohlamaydi.
Kansian Eronning Fors ko'rfazi davlatlariga hujum qilish qarorini strategik xato deb atadi. Uning fikricha, bu harakat ko'rfaz davlatlarini AQShdan uzoqlashtirish o'rniga ularni yaqinlashtirdi. Shuningdek, AQShning Hormuz bo'g'ozini ochiq saqlay olmagani dengiz flotining tayyorgarligi zaifligini ko'rsatdi.
Ashur Eronning harbiy kuchi ham jiddiy zarar ko'rganini, ammo uning raketalari, o'q-dorilari va dronlari butunlay yo'q qilinmaganini ta'kidladi. "Eron dengiz floti yo'q qilindi degan da'vo haqiqatdan uzoq", dedi u.

Выступая 26 марта на заседании кабинета министров, которое транслировалось по телевидению, министр обороны США Пит Хегсет похвастался военными успехами США в продолжающейся войне с Ираном. Сидя рядом с президентом США Дональдом Трампом, он заявил: «Никогда в истории армия какой-либо страны не была так быстро и эффективно нейтрализована».
Уже на следующий день, 27 марта, Иран нанес ракетный и дроновый удар по базе США в Саудовской Аравии. В результате атаки были ранены несколько американских солдат и уничтожен самолет радиолокационного наблюдения E-3 AWACS стоимостью $700 млн.
Согласно расчетам вашингтонского Центра стратегических и международных исследований (CSIS), ракеты и дроны Ирана, а также один случай так называемого «дружественного огня» уничтожили военную технику США на сумму от $2,3 млрд до $2,8 млрд. CSIS стала первой крупной исследовательской группой, которая детально подсчитала потери США в войне, начавшейся 28 февраля.
Эта оценка не включает потери на базах США в регионе, а также специализированное оборудование и военно-морские активы. Марк Кансиан, старший советник отдела обороны и безопасности CSIS, провел расчеты. Он также изучает ущерб базам США в Персидском заливе, но эта задача оказалась сложнее из-за блокировки спутниковых снимков.
Часть потерь была результатом «дружественного огня». В начале марта в Кувейте в результате такого инцидента были сбиты три истребителя F-15. Однако большинство уничтоженных американских самолетов и радаров были поражены Ираном. 1 марта США потеряли по меньшей мере один мощный радар противоракетной обороны системы THAAD. По некоторым данным, были уничтожены два радара. Общий ущерб составил от $485 млн до $970 млн.
Профессор исследований в области безопасности и военных наук Дохийского института Омар Ашур отметил, что США не могут позволить себе полную прозрачность по политическим причинам. По его словам, администрация Трампа не хочет выглядеть проигрывающей технику и личный состав перед промежуточными выборами в ноябре.
Кансиан назвал стратегической ошибкой решение Ирана нанести удары по странам Персидского залива. По его мнению, это сблизило их с США, а не отдалило. Он также указал на неспособность США удерживать Ормузский пролив открытым, что стало унизительным напоминанием о неподготовленности флота.
Ашур признал, что Иран также понес серьезные потери, но его ракетный и дроновый потенциал не был полностью уничтожен. «Заявление о том, что иранский флот уничтожен, далеко от истины», — подчеркнул он.