Isroilning “Shifokorlar inson huquqlari uchun” (PHRI) tashkiloti Oliy sudga murojaat qilib, G‘azoda bir yildan ortiq vaqt davomida hech qanday ayblovsiz ushlab turilgan 14 shifokorni zudlik bilan ozod qilishni talab qildi. Tashkilotning aytishicha, bu petitsiya Isroil armiyasi Bosh shtabi boshlig‘i Eyal Zamirning shifokorlarni ozod qilish haqidagi so‘rovga javob bermaganidan keyin berilgan.
Ushbu shifokorlar orasida pediatrlar, ortopedlar va jarrohlar bor. PHRI ularning hibsda saqlanishi G‘azoning sog‘liqni saqlash tizimini tiklash harakatlariga to‘sqinlik qilayotganini ta’kidlab, xalqaro hamjamiyatni ularni ozod qilish uchun birdamlik ko‘rsatishga chaqirdi.
Hibsdagilar orasida Kamol Advon kasalxonasi direktori doktor Hussam Abu Safiya ham bor. U 2024-yil dekabrida Isroil kuchlari shimoliy G‘azodagi so‘nggi ishlayotgan kasalxonaga bostirib kirganida hibsga olingan va 18 oydan beri ayblovsiz saqlanmoqda.
Uning akasi Muvofaq Abu Safiya Reuters agentligiga bergan intervyusida, advokat orqali Hussam Abu Safiyaning qamoqxonada 40 kg vazn yo‘qotgani, to‘rtta qovurg‘asi singani va boshqa kasalliklarga chalingani haqida xabar olganliklarini aytdi. “Isroil tomonidan unga qilingan barcha jinoyatlar faqat kasalxona va bemorlarni tark etishdan bosh tortgani uchun edi”, dedi u.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ekspertlari Safiyaning “og‘ir qiynoqlarga” duchor bo‘lgani haqida ogohlantirgan bo‘lsa, Amnesty International tashkiloti uning hibsda saqlanishi Isroilning G‘azo sog‘liqni saqlash tizimini yo‘q qilish va Falastin jamiyatining mavjudligini imkonsiz qilish rejasining bir qismi ekanini ta’kidladi.
Ko‘plab yordam guruhlari G‘azoda Isroil cheklovlari tufayli tibbiy materiallarning keskin tanqisligi yuzaga kelgani haqida ogohlantirmoqda. 2024-yil martidan 2025-yil iyunigacha G‘azoga bir necha bor borgan plastik jarroh Viktoriya Rouz Al Jazeeraga bergan intervyusida, u yerda ko‘rgan sharoitlarni “tasavvur qilib bo‘lmaydigan” deb atadi.
“Urush avjida sharoitlar mojarodan oldingi davr bilan solishtirib bo‘lmas edi. Eng yomon davr 2025-yil may va iyun oylari edi. Yoqilg‘i, suv va oziq-ovqatning to‘liq blokadasi bor edi. Bizda hech qanday ta’minot yo‘q edi. Faqat ikki turdagi antibiotiklar bor edi. Bu tasavvur qilib bo‘lmas edi va bemorlar juda ko‘p miqdorda kelardi”, dedi u.

Израильская организация «Врачи за права человека» (PHRI) подала петицию в Верховный суд с требованием немедленно освободить 14 врачей из Газы, которые содержатся под стражей без предъявления обвинений более года. Организация заявила, что подала петицию после того, как начальник Генштаба Армии обороны Израиля Эяль Замир не ответил на её запрос об освобождении группы.
В число задержанных входят педиатры, ортопеды и хирурги. PHRI подчеркнула, что их дальнейшее содержание под стражей препятствует усилиям по восстановлению системы здравоохранения Газы, и призвала международное сообщество проявить солидарность в вопросе их освобождения.
Среди задержанных — доктор Хусам Абу Сафия, директор больницы Камаль Адван, который был арестован в декабре 2024 года, когда израильские силы штурмовали последнюю действующую больницу на севере Газы. Он содержится без предъявления обвинений уже почти 18 месяцев.
Его брат Муафак Абу Сафия сообщил Reuters, что через адвоката они узнали, что Хусам Абу Сафия потерял 40 кг веса в тюрьме, получил перелом четырёх рёбер и другие заболевания. «Все преступления, совершённые против него оккупацией [Израилем], были только потому, что он отказался покинуть больницу и пациентов», — сказал он.
Эксперты ООН предупредили, что Сафия подвергается «жестоким пыткам», а Amnesty International заявила, что его задержание является частью более широкой схемы Израиля, направленной на демонтаж системы здравоохранения Газы и создание условий, делающих невозможным существование палестинского общества.
Многочисленные гуманитарные организации предупреждают о критической нехватке медицинских принадлежностей в Газе из-за израильских ограничений. Пластический хирург Виктория Роуз, несколько раз посещавшая Газу с марта 2024 по июнь 2025 года, рассказала Al Jazeera, что условия, с которыми она столкнулась, были «невообразимыми».
«В разгар войны условия были несравнимы с тем, что было до конфликта. Худший период был в мае и июне 2025 года. Была полная блокада топлива, воды и еды. У нас не было никаких запасов. У нас было только два вида антибиотиков. Это было невообразимо, и пациенты поступали в огромных количествах», — сказала она.
Израиль отрицает преднамеренные нападения на медицинских работников в Газе и обвиняет ХАМАС в использовании больниц в военных целях, но не предоставил достоверных доказательств в поддержку этих утверждений.