Finlandiya hukumati juma kuni ertalab Helsinki mintaqasida shubhali dron faoliyati haqida ogohlantirish berdi va qiruvchi samolyotlarni havoga ko‘tardi, aeroportni yopdi. Taxminan 2 million aholiga uyda qolish tavsiya qilindi.
Prezident Alexander Stubb X’dagi postida hokimiyatlar “tayyorlik va javob qaytarish qobiliyatini namoyish etdi”, ammo “to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy tahdid yo‘q”ligini aytdi. Ichki ishlar vazirligi vakili Kimmo Kohvakka bu choralarni “ehtiyot chorasi” deb atadi.
Bu hodisa Finlyandiya va Boltiqbo‘yi davlatlarining Rossiyaning Ukrainadagi urushi fonida keskinlikni kuchaytirayotgan bir paytda yuz berdi. Latviyada mudofaa vaziri iste’foga chiqarilgan va bosh vazir iste’foga chiqqan edi.
Mart oyida ikki dron Finlyandiya hududiga kirib, janubi-sharqiy qismida qulagan edi. Mudofaa kuchlari boshlig‘i Kari Nisula Ukrainadan dronlar chetga chiqishi mumkinligi haqida ma’lumot olinganini aytdi.
Shu bilan birga, Ukraina Rossiyaning neft va energetika infratuzilmasiga hujumlarini davom ettirdi. Rossiya Mudofaa vazirligi 355 ta dronni urib tushirilganini ma’lum qildi. Kiyevda esa Rossiya zarbasidan 24 kishi halok bo‘ldi.
Urush davom etayotgan bir paytda, Rossiya va Ukraina 205 nafardan harbiy asir almashdi. Shuningdek, jasadlar almashinuvi bo‘lib o‘tdi: Rossiya 526 ta, Ukraina 41 ta jasadni qabul qildi.

Власти Финляндии в пятницу утром подняли тревогу из-за предполагаемой активности дронов в районе Хельсинки. Были подняты истребители, закрыт аэропорт столицы. Около 2 миллионов жителей региона Уусимаа призвали оставаться дома.
Президент Александр Стубб заявил, что власти «продемонстрировали готовность и способность реагировать», но «прямой военной угрозы нет». Глава спасательных служб Киммо Кохвакка назвал меры «предупредительными».
Инцидент произошел на фоне роста напряженности в регионе из-за войны России против Украины. В Латвии ранее разразился правительственный кризис: министр обороны был уволен, а премьер подала в отставку.
В марте два дрона уже залетали в Финляндию и разбились. Начальник сил обороны Кари Нисула предположил, что информация о возможном отклонении дронов поступила от Украины.
Тем временем Украина продолжила атаки дронов на российскую нефтяную инфраструктуру. Минобороны РФ заявило о сбитии 355 дронов. В Киеве от российского удара погибли 24 человека.
Несмотря на боевые действия, Россия и Украина провели обмен пленными: по 205 человек с каждой стороны. Также состоялся обмен телами: Россия передала 526 тел, Украина — 41.