Afrika sog'liqni saqlash rasmiylarining ma'lumotlariga ko'ra, Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) Ebola virusi epidemiyasi 65 kishining hayotiga zomin bo'ldi.
Ituri provinsiyasida 246 ta shubhali holat qayd etilgan. Ushbu mintaqa Uganda va Janubiy Sudan bilan chegaradosh bo'lib, aholi harakati yuqori bo'lgan konchilik shaharlarini o'z ichiga oladi.
Afrika Kasalliklarni Nazorat Qilish va Oldini Olish Markazi (Africa CDC) virusning yanada tarqalish xavfidan xavotirda. Kasallik yuqtirgan odamlarning qon yoki qusug'i kabi tana suyuqliklari bilan bevosita aloqa orqali yuqadi.
Africa CDC juma kuni KDR milliy tadqiqot laboratoriyasi 20 ta namunadan 13 tasida Ebola virusini aniqlaganini ma'lum qildi. Dastlabki testlar joriy epidemiyaning boshqa tur ekanligini ko'rsatmoqda, to'liq genetik sekvensiya natijalari 24 soat ichida kutilmoqda.
Africa CDC rahbari doktor Jan Kaseya: "Africa CDC Kongo Demokratik Respublikasi hukumati va xalqi bilan birdamlikda. Zararlangan hududlar va qo'shni mamlakatlar o'rtasida aholi harakati yuqori bo'lgani sababli tezkor mintaqaviy muvofiqlashtirish zarur", dedi.
Buyuk Britaniyaning Sautgempton universiteti global sog'liqni saqlash bo'yicha katta ilmiy xodimi doktor Maykl Xedning so'zlariga ko'ra, KDRda Ebola epidemiyalari muntazam ravishda yuz beradi va bunga hayvonlar bilan aloqa, aholi harakati, tropik iqlim va o'rmon qoplami kabi omillar sabab bo'ladi.
2014-16 yillardagi G'arbiy Afrikadagi epidemiyada 28 000 ga yaqin holat va 11 000 o'lim qayd etilgan edi.

По данным африканских органов здравоохранения, вспышка Эболы в Демократической Республике Конго (ДРК) унесла жизни 65 человек.
В провинции Итури, граничащей с Угандой и Южным Суданом, зарегистрировано 246 подозрительных случаев. Район включает горнодобывающие города с высокой мобильностью населения, что затрудняет контроль инфекций.
Вирус передается при прямом контакте с жидкостями организма инфицированных, такими как кровь или рвота, а также через мертвые тела, например, при подготовке похорон.
Africa CDC сообщил, что национальная исследовательская лаборатория ДРК обнаружила вирус Эбола в 13 из 20 протестированных образцов. Предварительные тесты указывают на другой штамм, результаты полного генетического секвенирования ожидаются в течение 24 часов.
Генеральный директор Africa CDC доктор Жан Казея заявил: "Africa CDC выражает солидарность с правительством и народом ДРК. Учитывая высокую мобильность населения между пострадавшими районами и соседними странами, необходима быстрая региональная координация".
Доктор Майкл Хед, старший научный сотрудник по глобальному здравоохранению в Университете Саутгемптона, отметил, что регулярные вспышки Эболы в ДРК связаны с контактами с животными-резервуарами, перемещением населения, тропическим климатом и высокой лесистостью.
Во время вспышки в Западной Африке в 2014-16 годах было зарегистрировано около 28 000 случаев и 11 000 смертей.