AQSh prezidenti Donald Trump ikki kunlik Pekin sammitidan so‘ng Xitoyni tark etdi. Vashington savdo kelishuvlarini g‘alaba deb atagan bo‘lsa-da, Pekin Tayvan masalasida ogohlantirish berdi va Eron urushini tanqid qildi.
Ikkala tomon ham Trump va Xi muhokama qilgan masalalarni bayon qildi, ammo ular faqat cheklangan sohalarda mos keladi. Oq uy va Xitoy Tashqi ishlar vazirligi bayonotlari bir-biridan farq qiladi.
Trump Xitoy Boeing’dan 200 ta samolyot sotib olishga rozi bo‘lganini aytdi, ammo Xitoy bu kelishuvni tasdiqlamadi. Boing aksiyalari 4 foizdan ko‘proq tushib ketdi. Boshqa savdo bitimlari ham rasman e’lon qilinmagan.
Oq uy fentanil muammosi bo‘yicha hamkorlikni ta’kidladi, biroq Xitoy bayonotlarida bu haqda hech narsa yo‘q. Eron urushi bo‘yicha AQSh Xitoy Eronning yadro quroliga ega bo‘lmasligiga rozi ekanini aytdi, Xitoy esa mojaro hech qachon boshlanmasligi kerak edi, dedi.
Xitoy Tayvan masalasini eng muhim deb atadi va agar noto‘g‘ri ko‘rib chiqilsa, munosabatlar xavf ostida qolishini ta’kidladi. Oq uy bayonotlarida Tayvan haqida hech narsa yo‘q, Trump esa jurnalistlarning Tayvan haqidagi savoliga e’tibor bermadi.
Ikkala tomon strategik barqarorlik va umumiy tushunchalar haqida gapirgan bo‘lsa-da, aniq kelishuvlar va kelajak rejalari noaniqligicha qolmoqda.

Президент США Дональд Трамп покинул Китай после двухдневного саммита с председателем Си Цзиньпином. Вашингтон объявил о торговых успехах, но Пекин предупредил о недопустимости вмешательства в вопрос Тайваня и заявил, что война с Ираном не должна была начинаться.
Обе стороны опубликовали заявления о переговорах, но они совпадают лишь частично. Белый дом и МИД Китая по-разному освещают ключевые темы.
Трамп заявил, что Китай согласился купить 200 самолетов Boeing, но Пекин не подтвердил эту сделку. Акции Boeing упали более чем на 4%. Другие торговые соглашения также не были официально объявлены.
Белый дом отметил прогресс в борьбе с фентанилом, но в китайских заявлениях об этом нет упоминаний. По Ирану США утверждают, что стороны согласны с тем, что у Ирана не должно быть ядерного оружия, тогда как Китай лишь заявил, что конфликт не должен был начинаться.
Китай назвал тайваньский вопрос самым важным в двусторонних отношениях, предупредив о риске конфликта. В заявлениях Белого дома Тайвань не упоминается, а Трамп проигнорировал вопрос журналистов.
Стороны заявили о достижении «новых общих пониманий», но конкретные договоренности остаются неясными.