Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchiy Hindiston poytaxti Nyu-Dehlida boʻlib oʻtgan BRICS yigʻilishida AQSh rejimi bilan yangi muzokaralar ochishga tayyorligini, ammo Islom Respublikasida AQSh niyatlariga nisbatan ishonchsizlik saqlanib qolayotganini maʼlum qildi.
Araqchiyning soʻzlariga koʻra, AQSh rejimi prezidenti Donald Tramp maʼmuriyatidan mintaqadagi urushni tugatish boʻyicha yangi muzokaralar olib borishga tayyor ekanliklari haqida xabarlar kelib tushgan. Biroq u amerikaliklarning jiddiyligiga shubha bildirib, agar ular adolatli va muvozanatli kelishuvga tayyor ekanliklarini his qilishgandagina muzokaralar boshlanishini taʼkidladi.
Vazir Eron yadro dasturi masalasi kelishuvlarning keyingi bosqichlariga qoldirilishi mumkinligini, hozircha bu mavzu muhokama qilinmayotganini aytdi. Shuningdek, u Rossiyaning Eron boyitilgan uranini saqlash taklifi haqida Moskva rasmiylari bilan gaplashganini tasdiqladi.
Araqchiy Xitoyni urushni hal qilishda yordam berishi mumkin boʻlgan mamlakat sifatida tilga olib, Pekin bilan strategik hamkorlik aloqalarini yuqori baholadi. U Birlashgan Arab Amirliklarini BRICS vazirlar bayonotiga toʻsiq boʻlganlikda ayblab, bu mamlakatning Isroil bilan maxsus munosabatlarini tanqid qildi.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что режим США якобы направил Тегерану сигналы о готовности к новым переговорам для прекращения войны в регионе, однако в Иране сохраняется недоверие к намерениям Вашингтона.
Выступая на пресс-конференции в рамках ключевой встречи БРИКС в Нью-Дели, Арагчи отметил, что Тегеран сомневается в серьезности американского режима, но если почувствует готовность к справедливой сделке, то приступит к переговорам.
Глава иранского МИД также сообщил, что вопрос ядерной программы Ирана, предположительно, будет отложен на более поздние этапы возможных переговоров. Он подтвердил, что обсуждал с российскими официальными лицами предложение Москвы о хранении иранского обогащенного урана.
Арагчи выразил готовность принять помощь от других стран, включая Китай, для урегулирования конфликта, назвав Пекин стратегическим партнером. Он также раскритиковал ОАЭ за блокирование части заявления министров БРИКС, обвинив эмираты в поддержке Израиля и агрессии против Ирана.