Bosniya va Gersegovinadagi ko'plab musulmon ayollar juma namoziga borishni va Islom jamiyatining rasmiy tuzilmalarida qaror qabul qilishda katta rol o'ynashni xohlamoqda. An'anaviy ravishda, juma namoziga asosan erkaklar boradi, ammo tobora ko'proq dindor ayollar masjidga borishni istamoqda.
Bosniya va Gersegovina dunyoviy davlat bo'lib, qonun oldida erkaklar va ayollar tengdir. So'nggi o'n yilliklarda davlat gender asosidagi kamsitishlarni bartaraf etish va ayollarni zo'ravonlikdan himoya qilish uchun muhim sa'y-harakatlarni amalga oshirdi. Biroq, musulmon, pravoslav yoki katolik jamoalarida ijtimoiy va madaniy me'yorlar tenglikka to'sqinlik qilmoqda.
Bosniyalik sotsiolog Dermana Kuricning so'zlariga ko'ra, "musulmon feministlari ayollar huquqlari uchun islom doirasida kurashmoqda". Ular jamiyatda faol rol o'ynab, Qur'onning misoginistik talqinlariga ochiqdan-ochiq qarshi chiqmasdan harakat qilishadi. Universitet ma'lumotli musulmon ayollar an'anaviy islom ilmi bilan ongli ravishda shug'ullanmoqda, bu esa ayollarni oilada va jamiyatda bo'ysunuvchi rolga cheklashga intilgan.
Gender tadqiqotchisi Zilka Spahich-Silyak 2021-yilda Feminizm va Din Onlayn Maktabiga asos solgan. 2023-yilda u uydagi zo'ravonlikka qarshi kampaniyada qatnashib, Qur'onning 4:34 oyatini keltirib, erlarning xotinlariga nisbatan zo'ravonligini qonuniylashtirgan musulmon olimlarini tanqid qilgan. Nufuzli imom Senaid Zajimovich uning dalillarini qabul qilib, Qur'onni erkaklar hukmronligi va ayollarga nisbatan zo'ravonlikni oqlash uchun ishlatib bo'lmasligini ta'kidlagan.
2026-yil aprelida Zenitsa shahridagi Islom jamiyatining diniy ishlar kengashi ayollarni tumandagi barcha masjidlarda juma namoziga qatnashishga undagan. Sarayevodagi ikkita masjid ham ayollarni alohida xonada yoki balkonda namoz o'qishga taklif qiladi.
Hozircha Bosniyada ayol imomlar yo'q, ammo Fransiya va AQShda ular mavjud. Islom jamiyatining oliy qaror qabul qiluvchi organi Riyosatda ayollar yo'q, Muftiylar Kengashida ham. Islom jamiyati parlamentidagi 87 vakildan atigi 11 nafari ayollardir. Biroq, hozirgi bosh muftiy Husayn Kavazovich ayollarni rivojlantirish bo'limini tashkil etgan va ayol islom olimlari uchun martaba imkoniyatlari yaratilgan.

Многие боснийские мусульманки хотят посещать пятничную молитву в мечетях и играть более активную роль в принятии решений в официальных структурах Исламского сообщества. Традиционно на пятничную молитву ходят в основном мужчины, но все больше набожных женщин также стремятся посещать мечеть.
Босния и Герцеговина является светским государством, где мужчины и женщины равны перед законом. В последние десятилетия государство предприняло значительные усилия для устранения дискриминации по признаку пола и защиты женщин от насилия. Однако в некоторых религиозных общинах, будь то мусульманские, православные или католические, социальные и культурные нормы продолжают препятствовать равенству.
По словам боснийского социолога Дерманы Курич, «мусульманские феминистки борются за права женщин в исламских рамках». Они активно участвуют в общественной жизни, не бросая открытый вызов мизогинистическим толкованиям Корана. Образованные мусульманки сознательно обращаются к традиционной исламской науке, которая стремилась ограничить женщин подчиненной ролью в семье и обществе.
Исследовательница гендера Зилка Спахич-Силяк в 2021 году основала онлайн-школу «Феминизм и религия». В 2023 году она участвовала в кампании против домашнего насилия, критикуя мусульманских ученых, которые оправдывали насилие мужей над женами, ссылаясь на суру 4:34 Корана. Влиятельный имам Сенаид Заимович принял ее аргументы и заявил, что Коран нельзя использовать для оправдания мужского доминирования и насилия над женщинами.
В апреле 2026 года совет по религиозным делам Исламского сообщества в городе Зеница призвал женщин посещать пятничную молитву во всех мечетях района. Две мечети в Сараево также приветствуют женщин, которые молятся в отдельной комнате или на балконе.
В Боснии пока нет женщин-имамов, хотя они существуют во Франции и США. В высшем руководящем органе Исламского сообщества – Риясете – нет женщин, как и в Совете муфтиев. Из 87 представителей в парламенте Исламского сообщества только 11 женщин. Однако нынешний великий муфтий Хусейн Кавазович создал отдел по продвижению женщин, и женщины-теологи теперь имеют карьерные перспективы.