Isroil va Livan rasmiylari o‘rtasidagi muzokaralarning ikkinchi kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tmoqda, bu Isroilning Livanga hujumlari va sulhni buzishlari davom etayotgan bir paytga to‘g‘ri kelmoqda.
Ikkala delegatsiya, jumladan, har ikki mamlakatning AQShdagi elchilari juma kuni ertalab Davlat departamentiga uchinchi raund muzokaralar uchun yetib keldi. AQSh rasmiysining Reuters agentligiga ma’lum qilishicha, payshanba kuni sakkiz soat davom etgan muzokaralar “samarali va ijobiy” o‘tgan, biroq muhokama qilingan mavzular haqida kam ma’lumot berilgan.
Shu bilan birga, Isroil juma kuni Livanga yangi hujumlar uyushtirib, janubda kamida yetti kishini o‘ldirdi, deb xabar beradi Livan davlat axborot agentligi NNA. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2 mart kuni Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi jangovar harakatlar qayta boshlanganidan beri Isroil hujumlarida 2951 kishi halok bo‘lgan.
Yopiq eshiklar ortida o‘tgan birinchi kun muhokamalari haqida kam ma’lumot mavjud. AQSh rasmiysi juma kungi uchrashuv yakunidan keyin qo‘shimcha ma’lumot berishga umid qilishini bildirgan. Livan va Isroil rasmiylari izoh berishmagan.
Tomonlar muzokaralarga turli pozitsiyalardan yondashmoqda: Livan Isroilning hujumlarini to‘liq to‘xtatishini va o‘z hududidan chiqib ketishini talab qilmoqda. Isroil esa Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbullohni qurolsizlantirishga va ikki mamlakat o‘rtasida normalizatsiya kelishuviga erishishga intilmoqda.
Livan Prezidenti Jozef Aun Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan uchrashishdan bosh tortgan. Aun sulhni to‘liq amalga oshirishni talab qilmoqda. Hizbulloh va uning ittifoqchilari muzokaralar bilvosita o‘tkazilishi kerakligini ta’kidlamoqda.
Juma kungi hujumlar janubiy Nabatiya shahrida uchuvchisiz samolyot hujumida ikki kishining o‘ldirilishini o‘z ichiga oladi. Qurbonlar gumanitar yordam yig‘ayotgan edi. Hujumda uchta tez yordam mashinasi shikastlangan. Yana bir hujumda Haroufda uch kishi, Tabeenda ikki kishi halok bo‘lgan.

Второй день переговоров между израильскими и ливанскими официальными лицами проходит в Вашингтоне, несмотря на продолжающиеся атаки Израиля и нарушения режима прекращения огня в Ливане.
Обе делегации, включая послов обеих стран в США, прибыли в Госдепартамент утром в пятницу для продолжения обсуждений — это третий раунд прямых переговоров между сторонами в этом году. Как сообщил представитель США агентству Reuters, переговоры в четверг, продлившиеся восемь часов, были «продуктивными и позитивными», однако подробности обсуждаемого не раскрываются.
В то же время Израиль в пятницу нанес новые удары по Ливану, убив на юге не менее семи человек, сообщает ливанское государственное информационное агентство NNA. Министерство здравоохранения Ливана заявило, что с 2 марта, когда возобновились боевые действия между Израилем и «Хезболлой», в результате израильских атак погиб 2951 человек.
О содержании первого дня закрытых переговоров известно мало. Представитель США выразил надежду, что после завершения встречи в пятницу появится больше информации. Ливанские и израильские официальные лица не комментируют.
Стороны подходят к переговорам с разных позиций: Ливан настаивает на полном прекращении атак Израиля и его оккупации территории. Израиль сосредоточен на разоружении поддерживаемой Ираном «Хезболлы» и возможном соглашении о нормализации отношений между двумя странами.
Президент Ливана Жозеф Аун отказался от встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, настаивая на выполнении режима прекращения огня. «Хезболла» и ее союзники считают, что переговоры должны были быть непрямыми.
Пятничные атаки включали удар беспилотника по автомобилю в южном городе Набатия, в результате которого погибли двое, собиравшие гуманитарную помощь. Три машины скорой помощи были повреждены. В Харуфе погибли трое, в Табине — двое.