Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy 200 ta Boeing samolyotini sotib olishga kelishib olgan va buyurtma 750 tagacha ko‘payishi mumkin. Ushbu samolyotlar GE Aerospace dvigatellari bilan jihozlanishi aytilgan.
Tramp jurnalistlarga Air Force One samolyotida bergan intervyusida, kelishuv “taxminan 200 ta samolyotni o‘z ichiga oladi va agar ular yaxshi ish qilsa, 750 tagacha va’da qilingan” deb ma’lum qildi. Biroq, qaysi turdagi samolyotlar va yetkazib berish muddati haqida batafsil ma’lumot berilmagan.
Xitoy hukumati va Boeing kompaniyasi hali ushbu kelishuvni rasman tasdiqlamagan. Agar kelishuv amalga oshsa, bu Boeing uchun muhim yutuq bo‘ladi, chunki Pekin va Vashington o‘rtasidagi savdo ziddiyatlari tufayli kompaniya Xitoy bozoridan deyarli chetlashtirilgan edi.
Boeing bosh direktori Kelli Ortberg Tramp bilan birga Pekinga safari chog‘ida bo‘lgan amerikalik yirik tadbirkorlar guruhiga qo‘shilgan edi. Kelishuvning 200 ta samolyot qanchasi yangi buyurtma va qanchasi avvalgi buyurtmalar portfelidan ekani noma’lum.
Mutaxassislarning fikricha, Xitoy avval ham diplomatik tashriflar bilan bog‘liq savdo paketlarida yangi buyurtmalarni takroriy e’lonlar bilan birlashtirgan. Katta buyurtma Xitoyga o‘zining COMAC C919 samolyoti ishlab chiqarish rejalari ortda qolayotgan bir paytda aviatsiya bozorini kengaytirish imkonini beradi.
IBA aviatsiya konsalting firmasi hisob-kitoblariga ko‘ra, 200 ta samolyotning qiymati taxminan 17-19 milliard dollarni tashkil qiladi. Agar buyurtmaning 40 foizi keng fyuzelyajli samolyotlardan iborat bo‘lsa, summa 25 milliard dollargacha oshishi mumkin.
Tramp uchun bu kelishuv muhim yutuq, chunki uning agressiv tarif siyosati AQSh savdo defitsitini kamaytirishda katta natija bermagan. Agar 500 dan ortiq samolyot buyurtmasi amalga oshsa, bu aviatsiya tarixidagi eng yirik kelishuv bo‘ladi.
Biroq, Xitoy aviatsiya sanoati bo‘yicha mustaqil ekspert Li Xanmingning ta’kidlashicha, sotuvdan keyingi xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq muammolar qaror qabul qilishga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. “Agar AQSh ehtiyot qismlar embargosi qo‘ysa, kim Boeing sotib olishga jur’at etadi?” deydi u.
Osiyo Jamiyati Siyosat Institutining katta vitse-prezidenti Vendi Katlerning fikricha, sammitda kutilgan qishloq xo‘jaligi va energetika sohasidagi yirik xaridlar e’lon qilinmagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, kelishuvlar hali ishlab chiqilmoqda va agar qo‘shimcha e’lonlar bo‘lmasa, sammit “atmosferaga boy, ammo mazmunan zaif” bo‘lgan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Китай согласился приобрести 200 самолетов Boeing, и потенциально заказ может вырасти до 750 машин. По его словам, самолеты будут оснащены двигателями GE Aerospace.
Трамп сообщил журналистам на борту Air Force One, что сделка «включает примерно 200 самолетов и обещание до 750, если они хорошо справятся». Подробности о типах самолетов и сроках поставки пока не раскрываются.
Ни китайское правительство, ни Boeing официально не подтвердили соглашение. Если сделка состоится, это станет значительным прорывом для Boeing на китайском рынке, который был практически закрыт для американского производителя из-за торговой напряженности между Пекином и Вашингтоном.
Генеральный директор Boeing Келли Ортберг входил в группу крупных американских бизнесменов, сопровождавших Трампа в поездке в Пекин. Пока неясно, сколько из 200 самолетов являются новыми заказами, а сколько уже числились в портфеле заказов.
По данным источников, Китай ранее объединял новые заказы с повторными анонсами в рамках торговых пакетов, приуроченных к дипломатическим визитам. Крупный заказ позволит Китаю расширять авиационный рынок на фоне отставания производства собственного самолета COMAC C919.
По оценкам консалтинговой фирмы IBA, стоимость 200 самолетов составит примерно $17-19 млрд, а при увеличении доли широкофюзеляжных машин до 40% может достичь $25 млрд.
Для Трампа эта сделка — важная победа, так как его агрессивная тарифная политика пока не привела к существенному сокращению торгового дефицита США. Заказ на более чем 500 самолетов, если он материализуется, станет крупнейшим в истории авиации.
Однако независимый эксперт Ли Ханьмин выразил обеспокоенность по поводу послепродажного обслуживания: «Причина, по которой Китай не покупает, очень проста: никто не хочет покупать товар без гарантированного обслуживания. Если США введут эмбарго на запчасти, кто рискнет покупать Boeing?»
Венди Катлер, старший вице-президент Института азиатского общества, отметила, что ожидаемых крупных закупок в сельском хозяйстве и энергетике не последовало. По ее словам, если дальнейших объявлений не последует, саммит можно считать «богатым на атмосферу, но бедным на содержание».