Nigeriya prezidenti Bola Tinubu mamlakat armiyasi AQSh bilan hamkorlikda o'tkazgan maxsus operatsiyada IShIDning yuqori martabali yetakchisi Abu-Bilol al-Minukiy o'ldirilganini tasdiqladi.
Tinubu bayonotida "qat'iyatli Nigeriya qurolli kuchlari AQSh qurolli kuchlari bilan yaqin hamkorlikda IShID saflariga og'ir zarba beruvchi dadil qo'shma operatsiya o'tkazdi", deya ta'kidladi.
Operatsiya haqida birinchi bo'lib AQSh prezidenti Donald Trump ma'lum qilgan. U al-Minukiy "IShIDning global miqyosdagi ikkinchi qo'mondoni" va "dunyodagi eng faol terrorchi" deb atagan.
Al-Minukiy 2023-yilda Vashington tomonidan maxsus belgilangan global terrorchi deb e'lon qilingan edi. Uning o'ldirilishi 2019-yilda IShID yetakchisi Abu Bakr al-Bag'dodiy o'ldirilganidan keyin guruh uchun yana bir jiddiy zarba bo'ldi.
Nigeriya harbiylari ma'lumotlariga ko'ra, al-Minukiy "bir qancha yordamchilari bilan" Chod ko'li havzasidagi qarorgohiga uyushtirilgan zarba natijasida halok bo'lgan. Harbiylar bu "aniq operatsiya"ni "yaqinda tuzilgan AQSh-Nigeriya hamkorligi va razvedka almashinuvi" tufayli amalga oshirilganini ta'kidladi.
Al-Minukiy IShIDning "Davlatlar Bosh boshqarmasi boshlig'i" lavozimiga ko'tarilgan bo'lib, bu uni global IShID ierarxiyasidagi eng yuqori martabali shaxslardan biriga aylantirgan edi. Undan oldin u Sahel va G'arbiy Afrikadagi IShID bilan bog'liq operatsiyalarni, jumladan tinch aholi va ozchilik jamoalariga hujumlarni nazorat qilgan.
Harbiylar al-Minukiy 2018-yilda Dapchi shahridagi maktab o'quvchi qizlarining o'g'irlanishi bilan ham bog'lagan. O'shanda Nigeriyaning shimoliy-sharqidagi maktab-internatdan 100 dan ortiq qiz Boko Haram jangarilari tomonidan olib ketilgan edi.
Nigeriya harbiy vakili Samali Uba al-Minukiy ilgari Shimoliy Afrikadagi IShID operatsiyalarini qo'llab-quvvatlash uchun jangarilarni Liviyaga ko'chirishga yordam berganini aytdi. 2015-yilda IShIDga bay'at qilishdan oldin u Boko Haramning yuqori martabali qo'mondoni sifatida tanilgan edi.
Boko Haram 2009-yilda Nigeriya shimolida islomiy hukmronlik o'rnatish uchun harbiy kampaniyasini boshlagan. Guruh 2015-yilda o'sha paytdagi yetakchi Abubakar Shekau IShIDga bay'at qilganidan keyin unga sodiqlik bildirgan.
Trump al-Minukiyning o'limi IShIDning Afrika va global tarmoqlariga, moliyalashtirish kanallari va qo'mondonlik tuzilmalariga katta zarba ekanini ta'kidladi. AQSh prezidenti Nigeriya hukumatiga "hamkorlik" uchun minnatdorchilik bildirib, Minukiy "endi Afrika xalqini terror qilmaydi yoki amerikaliklarni nishonga olish operatsiyalarini rejalashtirishga yordam bermaydi", dedi.
Nigeriya va AQSh ekstremistik zo'ravonlikka qarshi kurashish sa'y-harakatlarini kuchaytirar ekan, harbiy hamkorlikni oshirmoqda. Aprel oyida IShID Nigeriyaning shimoliy-sharqidagi Adamava shtatida futbol maydonida kamida 29 kishini o'ldirgan qurolli hujum uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olgan edi.

Президент Нигерии Бола Тинубу подтвердил убийство высокопоставленного лидера «Исламского государства» (ИГИЛ) в ходе совместной с США операции. «Наши решительные вооруженные силы Нигерии в тесном сотрудничестве с вооруженными силами США провели смелую совместную операцию, нанесшую тяжелый удар по рядам ИГИЛ», — заявил Тинубу.
Об операции первым сообщил президент США Дональд Трамп, назвавший Абу-Билала аль-Минуки «вторым человеком в ИГИЛ в глобальном масштабе» и «самым активным террористом в мире». Аль-Минуки был объявлен Вашингтоном особо опасным глобальным террористом в 2023 году.
Убийство аль-Минуки стало очередным серьезным ударом по ИГИЛ после ликвидации его лидера Абу Бакра аль-Багдади в 2019 году. Тинубу заявил, что аль-Минуки был убит вместе с «несколькими своими помощниками» в результате удара по его комплексу в бассейне озера Чад.
Нигерийские военные сообщили, что «точная операция» стала возможной благодаря «недавно сформированному партнерству США и Нигерии и обмену разведданными». Аль-Минуки был повышен до «главы Генерального директората государств», что сделало его одним из самых высокопоставленных лиц в глобальной иерархии ИГИЛ.
До этого, по данным официальных лиц, он руководил операциями ИГИЛ в Сахеле и Западной Африке, включая атаки на гражданских лиц и меньшинства. Военные также связали аль-Минуки с похищением школьниц в Дапчи в 2018 году, когда более 100 девочек из школы-интерната на северо-востоке Нигерии были похищены боевиками «Боко Харам».
Представитель нигерийских военных Самали Уба заявил, что аль-Минуки ранее помогал переправлять боевиков в Ливию для поддержки операций ИГИЛ в Северной Африке. До присяги ИГИЛ в 2015 году он был известен как высокопоставленный командир «Боко Харам».
«Боко Харам» начала свою военную кампанию по установлению исламского правления на севере Нигерии в 2009 году. Группа присягнула на верность ИГИЛ после того, как, как полагают, тогдашний лидер Абубакар Шекау опубликовал аудиозаявление в 2015 году.
Трамп назвал смерть аль-Минуки серьезным ударом по африканским и глобальным сетям ИГИЛ, нарушив каналы финансирования и командные структуры. Президент США поблагодарил правительство Нигерии за «партнерство», добавив, что Минуки «больше не будет терроризировать народ Африки или помогать планировать операции, направленные против американцев».
Нигерия и США усиливают военное сотрудничество по мере активизации борьбы с экстремистским насилием. В апреле ИГИЛ взяло на себя ответственность за нападение, в ходе которого по меньшей мере 29 человек были убиты на футбольном поле в штате Адамава на северо-востоке Нигерии.