Ultra-ortodoks partiyalari 2022-yilda tuzilgan o‘ta o‘ng koalitsiya hukumatining asosiy tayanchi bo‘lib, ular o‘z tarafdorlarini harbiy xizmatdan ozod qilishni siyosiy dasturining markaziga qo‘ygan edi. 2025-yil iyulida Shas va Birlashgan Tavrot Yahudiylik (UTJ) partiyalari harbiy chaqiruvdan ozod qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasi qabul qilinmasa, koalitsiyani qo‘llab-quvvatlashni to‘xtatish bilan tahdid qilgan.
UTJning Degel Hatorah fraksiyasi hukumatning tarqatilishini talab qilmoqda. Partiyaning ruhiy yetakchisi ravvin Dov Lando Netanyahuga ishonchi qolmaganini aytib, “Knessetni imkon qadar tezroq tarqatish uchun harakat qilishimiz kerak. ‘Blok’ tushunchasi endi biz uchun mavjud emas”, dedi.
Ultra-ortodoks erkaklari 1948-yildan beri to‘liq vaqtli diniy ta’lim bilan shug‘ullansa, harbiy xizmatdan ozod qilingan. 1998-yilda Isroil Oliy sudi bu amaliyotni noqonuniy deb topgan, ammo vaqtinchalik choralar bilan kechiktirilgan. 2024-yilda sud yana aralashib, hukumatni ultra-ortodokslarni chaqirishni boshlashni buyurgan.
Harbiylar 24 000 ga yaqin chaqiruv qog‘ozi yuborgan bo‘lsa-da, faqat 1200 kishi javob bergan. Ultra-ortodokslar xizmatdan bosh tortishni diniy e’tiqod va Tavrotni o‘rganishga bag‘ishlangan hayot tarzini saqlash istagi bilan izohlaydi.
So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, isroilliklarning 85 foizi ultra-ortodokslarni harbiy xizmatga chaqirishni yoki rad etganlarga sanktsiyalar qo‘llashni qo‘llab-quvvatlaydi. Muxolifat yetakchilari Yair Lapid va Naftali Bennett bu siyosatni tanqid qilib, diniy talabalarga beriladigan imtiyozlarni bekor qilishga va’da bergan.
Isroil armiyasi G‘azodagi genotsid, Eron va Livandagi mojarolar hamda Suriyaning bir qismini bosib olishdan so‘ng charchagan va yangi askarlarga muhtoj. Bosh shtab boshlig‘i general-leytenant Eyal Zamir “Ko‘p frontli urushni davom ettirish uchun IDF darhol ko‘proq askarlarga muhtoj”, deb ogohlantirgan. U ultra-ortodokslarni chaqirish “IDF uchun hayotiy zarurat” ekanini ta’kidlagan.

Правящая коалиция Израиля подала запрос на проведение досрочных выборов из-за продолжающихся разногласий с союзниками по правительству по вопросу призыва ультраортодоксов. Если голосование в Кнессете пройдет, как ожидается, на следующей неделе, всеобщие выборы состоятся в течение 90 дней, предположительно в третью неделю августа.
Ультраортодоксальные партии, являвшиеся ключевым компонентом ультраправой коалиции 2022 года, сделали освобождение своих сторонников от призыва краеугольным камнем своей политической платформы. Кризис начался в июле 2025 года, когда партии Шас и Объединенный иудаизм Торы (UTJ) пригрозили отозвать поддержку коалиции, если не будет принят закон об освобождении от призыва.
Фракция Дегель ха-Тора внутри UTJ потребовала роспуска правительства. Духовный лидер партии раввин Дов Ландо заявил, что потерял доверие к Нетаньяху: «Отныне мы будем делать только то, что хорошо для ультраортодоксального иудаизма. Мы должны работать над роспуском Кнессета как можно скорее. Понятие «блок» для нас больше не существует».
Ультраортодоксальные мужчины, занятые полным рабочим днем в религиозных школах, освобождались от военной службы с момента создания Израиля в 1948 году. В 1998 году Верховный суд Израиля признал это незаконным, но временные меры неоднократно откладывали призыв. В 2024 году суд снова вмешался, приказав правительству начать призыв ультраортодоксов.
Военные разослали около 24 000 повесток, но лишь 1200 человек откликнулись. Отказ от службы объясняется религиозными убеждениями и желанием сохранить образ жизни, сосредоточенный на изучении Торы. Опросы показывают, что 85% израильтян поддерживают призыв ультраортодоксов или введение санкций для отказников.
Лидеры оппозиции Яир Лапид и Нафтали Беннет критикуют политику освобождения, обещая отменить льготы для религиозных студентов. После геноцида в Газе, конфликтов в Иране и Ливане, а также оккупации части Сирии израильская армия истощена и нуждается в новобранцах. Начальник генштаба Эяль Замир предупредил, что «для продолжения многовековой войны ЦАХАЛу немедленно нужно больше солдат», назвав призыв ультраортодоксов «экзистенциальной необходимостью».