Britaniya poytaxti London markazida o‘n minglab odamlar ikki xil mitingda qatnashmoqda – biri Falastin tarafdori, ikkinchisi esa Tommy Robinson boshchiligidagi o‘ta o‘ng kuchlar namoyishi. Bu voqealar Nakba kuni va uning ertasi kuni sodir bo‘lmoqda.
London politsiyasi 4000 nafar xodimni safarbar etgan, shu jumladan shahar tashqarisidan kelgan qo‘shimcha kuchlar ham bor. Politsiya bu operatsiyani so‘nggi yillardagi eng yirik jamoat tartibi tadbiri deb atab, o‘z vakolatlaridan “iloji boricha qat’iy foydalanishga” va’da bergan.
Zirhli mashinalar, otlar, itlar, dronlar va vertolyotlar ham namoyishlarni nazorat qilish uchun jalb qilingan. Mahalliy vaqt bilan soat 12:00 ga kelib, ikkala miting boshlanganidan ko‘p o‘tmay, politsiya 11 kishini turli jinoyatlarda hibsga olganini ma’lum qildi.
Rasmiylar ikki miting yo‘nalishlari va vaqtlariga turli cheklovlar qo‘ygan, bu raqib guruhlarni bir-biridan uzoqda saqlash uchun qilingan. Prokurorlarga namoyishlardagi plakatlar va shiorlar jinoyat hisoblanadimi yoki zo‘ravonlikni qo‘zg‘atadimi, buni tekshirish topshirilgan.
Politsiya operatsiya qiymati 4,5 million funt sterlingni ($6 million) tashkil etishini taxmin qilmoqda. Ular “bag‘rikengliksiz yondashuv”ni qo‘llashga va’da bergan, jumladan, birinchi marta tashkilotchilarni taklif qilingan ma’ruzachilarning nafrat nutqi qonunlarini buzmasligi uchun javobgar qilish.
Britaniya hukumati avvalroq “Unite the Kingdom” mitingi uchun 11 nafar xorijiy fuqaroning mamlakatga kirishiga to‘sqinlik qilgan. Taqiqlanganlar orasida polshalik siyosatchi Dominik Tarczynski, belgiyalik siyosatchi Filip Dewinter, kolumbiyalik-amerikalik islomga qarshi sharhlovchi Valentina Gomez va gollandiyalik faol Eva Vlaardingerbroek bor.
Bosh vazir Keir Starmer namoyishlar arafasida ogohlantirgan: “Kimki ko‘chalarimizda vayronagarchilik, qo‘rqitish yoki tahdid solmoqchi bo‘lsa, qonun to‘liq kuchini his qiladi.” Starmer, shuningdek, o‘ta o‘ng miting tashkilotchilarini “nafrat va bo‘linishni targ‘ib qilishda” ayblagan.

Десятки тысяч человек маршируют по центру Лондона в двух отдельных протестах – один пропалестинский, на следующий день после Дня Накбы, и другой, ультраправый митинг, организованный Томми Робинсоном.
Полиция британской столицы развернула 4000 офицеров, включая подкрепления из-за города, в субботу и пообещала «максимально решительное использование наших полномочий» в рамках крупнейшей операции по обеспечению общественного порядка за последние годы.
Бронемашины, лошади, собаки, дроны и вертолеты также были задействованы для управления отдельными маршами протеста, сообщила лондонская полиция. К 12:00 по Гринвичу, вскоре после начала обоих маршей, полиция сообщила о 11 арестах по различным обвинениям.
Власти ввели различные условия для двух митингов относительно их маршрутов и времени, чтобы держать rival участников на расстоянии. Прокурорам было поручено рассмотреть, могут ли определенные плакаты или лозунги на протестах составлять правонарушения и разжигать агрессию.
Полиция, оценивающая стоимость операции в 4,5 миллиона фунтов стерлингов ($6 млн), предупредила, что примет «нулевую терпимость». Это включает, впервые, возложение юридической ответственности на организаторов за обеспечение того, чтобы приглашенные спикеры не нарушали законы о разжигании ненависти.
Британское правительство ранее заблокировало въезд в страну 11 иностранным гражданам для участия в митинге «Unite the Kingdom». Среди запрещенных – польский политик Доминик Тарчинский, бельгийский политик Филип Девинтер, колумбийско-американский антиисламский комментатор Валентина Гомес и нидерландская активистка Ева Влардингербрук.
Накануне демонстраций премьер-министр Кир Стармер предупредил: «Любой, кто намерен сеять хаос на наших улицах, запугивать или угрожать кому-либо … может ожидать встречи с полной силой закона». Стармер также обвинил организаторов субботнего ультраправого митинга в «пропаганде ненависти и раздора».