Parijning tarixiy La Marois mehmonxonasida o'tgan Modest Fashion Week tadbirida modelyerlar, xaridorlar va jurnalistlar yig'ilib, modellar hashamatli atlas tikuvchilik, korsetli siluetlar va to'liq qoplangan kechki liboslarda podiumga chiqishga tayyorlanayotgan edi.
Bir model mehmonxonaning zarhallangan salonlarida denim maxi ko'ylak va mos keladigan qisqa ko'ylagi bilan yurdi. Ammo eng kutilmagan narsa - uning boshini va yuzining katta qismini qoplagan qora trikotaj balaklava edi. Bu fransuz brendi Soutoura'ning niqobga o'xshash ko'cha uslubi edi - 2010 yildan beri Frantsiyada taqiqlangan ramz.
Mamlakatning musulmon kimligining ko'rinadigan ifodalari bilan murakkab munosabatlari Modest Fashion Week uchun Parijni mazmunli, garchi istehzoli bo'lsa ham, manzilga aylantiradi. Tadbir Think Fashion tomonidan tashkil etilgan va avval Jakarta, Istanbul, Abu Dabi va Amsterdamda o'tkazilgan.
Think Fashion bosh direktori Ozlem Sahin: "Parijga olib kelish kamtarlikni global moda dialogiga joylashtirishda tabiiy qadam edi. Bu, shuningdek, sanoat etuklik darajasiga erishganligining bayonotidir." DinarStandard hisobotiga ko'ra, musulmonlarning modaga sarflanishi 2028 yilga kelib 433 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
2014-2018 yillarda DKNY, Tommy Hilfiger, Michael Kors, Mango va H&M kabi brendlar Fors ko'rfazidagi xaridorlar uchun Ramazon kapsula kolleksiyalarini chiqardilar. Shu bilan birga, konservativ siluetlar asta-sekin asosiy oqimga o'tdi. Uzoq etaklar, baland bo'yinbog'lar, draped tikuvchilik va keng kesimlar podiumlarda paydo bo'ldi.
Kamtarona modaning asosiy oqimga o'tishiga musulmon ta'sir o'tkazuvchilari va dizaynerlari ijtimoiy tarmoqlarda yordam berdi. 2010-yillarning oxiriga kelib, brendlar hijobli ta'sir o'tkazuvchilarni Nyu-York, London va Milandagi moda haftaliklariga taklif qila boshladilar.
Biroq, ko'rinish keskinliklarni yo'q qilmadi. Yaman-keniyalik strateg Junaynah El Guthmy: "Bu tadbirlar xavfsizlik, tegishlilik va umumiy kimlik hissini yaratadi." U kamtarona modaning G'arb moda maydonlarida estetiklashtirilishi va musulmon jamoalaridan ajralishi haqida tashvishlanadi.
Yana bir muammo - kamtarona modani yagona universal estetikaga birlashtirishdir. BAA dizayneri Rabia Zargarpurning ta'kidlashicha, Turkiya Modanisa kabi platformalar orqali kamtarona moda elektron tijoratining logistik asosiga aylandi. Indoneziya va Malayziya esa eng innovatsion ijodiy markazlarga aylangan.
Kamtarona moda chakana savdo joyidan xalqaro talabga ega bo'lgan katta sektorga aylangani sayin, yangi imkoniyatlar paydo bo'ldi - hijobli modellardan tortib marketing, dizayn va rivojlanish sohasidagi orqa sahna ishlarigacha. Biroq, Mariah Idrissi kabi ayollar barqarorlik va axloqiy ishlab chiqarishga e'tibor qaratish kerakligini ta'kidlaydilar.
Londonlik dizayner Deborah Latouche: "Kamtarlik endi diniy nuqtai nazardan kengroq hayot tarzi tanlovi sifatida tushunilmoqda. Bugungi iste'molchi hunarmandchilikni, qiymatni tushunadi va moda suhbatining bir qismi sifatida ko'rilishini kutadi."

В историческом отеле La Marois в Париже прошла Неделя скромной моды, где инфлюенсеры, покупатели и журналисты собрались, чтобы увидеть модели в украшенных атласных костюмах, корсетных силуэтах и закрытых вечерних платьях.
Одна модель прошлась по позолоченным салонам отеля в джинсовом макси-платье с грузовыми карманами и подходящем коротком жакете. Однако самым неожиданным была черная вязаная балаклава, украшенная крупными кристаллами, которая покрывала ее голову и большую часть лица. Это была уличная версия никаба от французского бренда Soutoura — символа, запрещенного во Франции с 2010 года.
Сложные отношения страны с видимыми проявлениями мусульманской идентичности делают Париж значимым, хотя и ироничным, местом для проведения Недели скромной моды, организованной Think Fashion. Ранее мероприятие проходило в Джакарте, Стамбуле, Абу-Даби и Амстердаме.
Генеральный директор Think Fashion Озлем Шахин заявила: "Привезти его в Париж было естественным шагом для позиционирования скромности в глобальном модном диалоге. Это также заявление о том, что индустрия достигла уровня зрелости." Согласно отчету DinarStandard, расходы мусульман на моду, как ожидается, достигнут 433 миллиардов долларов к 2028 году.
С 2014 по 2018 год такие бренды, как DKNY, Tommy Hilfiger, Michael Kors, Mango и H&M, выпускали капсульные коллекции для Рамадана, ориентированные на покупателей в Персидском заливе. В то же время консервативные силуэты постепенно перешли в мейнстрим: длинные подолы, высокие воротники, драпировка и свободные крои появились на подиумах.
Переходу скромной моды в мейнстрим способствовали мусульманские инфлюенсеры и дизайнеры в социальных сетях. К концу 2010-х бренды начали приглашать хиджаби-инфлюенсеров на недели моды в Нью-Йорк, Лондон и Милан.
Однако видимость не устранила напряженность. Йеменско-кенийский стратег Джунайна Эль Гутми обеспокоена тем, что скромная мода часто эстетизируется в западных модных пространствах, отрываясь от мусульманских сообществ. Она также отмечает проблему сведения скромной моды к единой универсальной эстетике.
Дизайнер из ОАЭ Рабия Заргарпур указывает, что Турция стала логистической основой электронной коммерции скромной моды через такие платформы, как Modanisa. Индонезия и Малайзия стали наиболее инновационными творческими центрами.
По мере расширения скромной моды от розничной ниши до крупного сектора с международным спросом появились новые возможности — от хиджаби-моделей до работы в маркетинге, дизайне и разработке. Однако такие женщины, как Мариах Идрисси, подчеркивают необходимость устойчивости и этичного производства.
Лондонский дизайнер Дебора Латуш отметила: "Скромность теперь понимается не только через религиозную призму, но и как более широкий выбор образа жизни. Сегодняшний потребитель разбирается в мастерстве, ценности и ожидает быть частью модного разговора."